Pašto ragas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pašto ragas

Pašto ragas (angl. Post horn, rus. Почтовый рожок), taip pat pašto ragelis, pašto trimitas – varinis ar žalvarinis pučiamasis instrumentas, panašus į trimitą, turintis mundštuką, tačiau be vožtuvų ir ventilių. Praeityje naudotas paštininkų signalizuoti apie pašto raitelių ir karietų atvykimą ir išvykimą. Šiuo metu tapęs tarptautiniu pašto įstaigų simboliu, matomu ant daugelio emblemų, logotipų, herbų, pašto ženklų. Pašto ragas pavaizduotas ir Lietuvos pašto emblemoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šimtmečiais žmonija žinias perduodavo per pašto pasiuntinius. Labiausiai populiarūs pašto ragai buvo XVIII bei XIX a. Pašto karietos keliaudavo dažniausiai greitai ir pagal griežtą grafiką. Kiti važiuojantys keliu turėjo netrukdyti jų judėjimui. Pašto ragas veikė ir kaip šiuolaikinė sirena, kurią keliautojai išgirsdavo iš anksto, dar prieš pasirodant karietai.

Laikams keičiantis pašto ragas liko tik simboliu, nes informacijos mainai pradėti vykdyti naujomis techninėmis priemonėmis: telegrafu, radijo bangomis, telefonu, kompiuteriu.

Muzikos instrumentas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XIX a. pradžioje patobulinus pašto ragą (įtaisius vožtuvus), buvo sukurtas pučiamasis instrumentas kornetas. Į pašto ragą panašus romėnų kornas, neturėjęs jokių vožtuvėlių ir ventilių. Juo grojant garsas taip pat būdavo moduliuojamas tik lūpomis ir keičiant pūtimo jėgą.

Mocartas, Maleris ir kiti kompozitoriai kai kuriuose kūriniuose yra įtraukę šį instrumentą. Orkestre pašto rago partijas paprastai atlieka valtornos ar trimito pūtikai. Dėl to kad tai retas instrumentas, dažnai jo melodijos atliekamos triūba ar fliugelhornu.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]