Pereiti prie turinio

Pūslėtasis guveinis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Fucus vesiculosus
Apsauga: 4(I) – Nenustatyta
Pūslėtasis guveinis (Fucus vesiculosus
Pūslėtasis guveinis (Fucus vesiculosus)
Mokslinė klasifikacija
Domenas: Eukariotai
( Eukaryota)
Karalystė: Pirmuonys
( Protista)
Skyrius: Rudadumbliai
( Phaeophyceae)
Eilė: Fucales
( Fucales)
Šeima: Guveininiai
( Fucaceae)
Gentis: Fucus
( Fucus)
Rūšis: Pūslėtasis guveinis
( Fucus vesiculosus)
Binomas
Fucus vesiculosus
Carl von Linné

Pūslėtasis guveinis (Fucus vesiculosus) – guveininių (Fucaceae) šeimos rudadumblis. Paplitęs Baltijos ir Šiaurės jūrose, Atlanto vandenyno šiaurėje.

Daugiametis, 20–75 cm aukščio ir 0,5–2 m pločio dumblis. Išgyvena iki 3 metų. Jo gniužulai plokšti, išsišakoję, dvišakiai, padengti oro pūslelių poromis. Dauginasi lytiškai. Yra vyriški ir moteriški individai. Reprodukcija vyksta vieną kartą per metus. Gametangės susiformuoja vėlai rudenį filoidų viršūnėse (receptakulėse) specialiose kamerose (konceptakulėse). Šviesą mėgstanti jūrinė rūšis, auga ant riedulių ir uolų litoralėje ir sublitoralėje. Oro pūslelės palaiko guveinį šviesos sraute, kad vyktų fotosintezė.

Pūslėtojo guveinio populiacija teikia prieglobstį žieduotosioms kirmėlėms (Spirorbis spirorbis), vėžiagyviams (Idotea), moliuskams (Littorina obtusata).

Gali būti naudojamas kaip jūržolė, turtinga jodo ir kitų mikroelementų.

Lietuvoje rūšis reta, 2000 m. įtraukta į Raudonąją knygą (4(I) kategorija).[1] Žinoma 1 radavietė Palangoje, prie Rąžės žiočių, auga ant riedulių 2–2,3 m gylyje. Aptikti tik pavieniai individai. Manoma, kad jie gali augti dar keliose vietose ties Kuršių Nerija. Grėsmę kelia vandens tarša ir mažėjantis vandens skaidrumas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]