Pereiti prie turinio

Pêro da Covilhã

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Pêro da Covilhã kelias

Peras da Koviljanas (Pêro da Covilhã; gimė ~1460 m. – mirė po 1526 m.) – portugalų keliautojas, diplomatas.

Gimė Koviljano miestelyje. Jaunystėje išvyko į Kastiliją, tarnavo pas Sevilijos kunigaikštį Alfonsą. Prasidėjus Ispanijos-Portugalijos karui grįžo į tėvynę, tapo Portugalijos karaliaus Alfonso V, vėliau Žuano II ginklanešiu.

Peras da Koviljanas dalyvavo įvairiose diplomatinėse misijose, o 1487 m. drauge su Afonsu de Paiva išsiųstas į Rytus atrasti cinamono tėvynę bei mitinę Vyskupo Jono žemę. Tais pačiais metais Bartolomėjus Diasas išsiųstas tuo pačiu tikslu, bet jūros keliu. 1487 m. gegužės 7 d. keliautojai išvyko iš Santareno. Jie keliavo pro Barseloną, Neapolį, Rodą, Aleksandriją. Iš El Toro laivu išvyko į Adeną, pakeliui aplankė Suakiną. Adene keliautojai išsiskyrė – Paivą išvyko į Etiopiją, o Koviljanas į Indiją. Keliautojas pasiekė Kalikutą bei Kananorą, aplankė Goą.

Vėliau keliautojas pasuko atgal į Kairą, kur buvo susitaręs susitikti su Paiva. Tačiau 1490 m. ten atvykęs sužinojo, kad jo bendražygis žuvo. Koviljanas Kaire parašė laišką Portugalijos karaliui, kur rašė, jog keliauti į Indiją geriausia jūra (į pietus nuo Gvinėjos link Mėnulio salos), o ne sausuma. Dėl to vėliau buvo išsiųsta Vasko da Gamos ekspedicija. Peras da Koviljanas iš Kairo išvyko į Etiopiją. Ten imperatorius Eskanderas keliautojui suteikė žemės, rūmus, bet uždraudė išvykti iš šalies. Peras da Koviljanas Etiopijoje gyveno iki pat savo mirties (tarp 1526–1530 m.).