Ozzy Osbourne

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ozzy Osbourne

Ozzy Osbourne 2010 m.
Biografija
Pilnas vardasJohn Michael Osbourne
Gimė1948 m. gruodžio 3 d. (75 metai)
Vorikšyras, Jungtinė Karalystė Jungtinė Karalystė
ŽanraiSunkusis metalas · sunkusis rokas
VeiklaDainininkas, dainų autorius, televizijos asmenybė
InstrumentaiVokalas
Aktyvumo metai1967–dabar
Įrašų kompanijaEpic · Columbia · Jet
Susijusi veiklaBlack Sabbath
Svetainėozzy.com

Džonas Maiklas Ozbornas (angl. John Michael Osbourne; labiau žinomas kaip Ozzy Osbourne, g. 1948 m. gruodžio 3 d., Birmingemo Astono rajone, Anglijoje) – sunkiojo metalo muzikantas, iki 1978 grupės Black Sabbath vokalistas, vėliau pradėjęs solo karjerą, o paskutiniu metu tapęs realybės televizijos žvaigžde (realybės šou The Osbournes).

Dažnai teigiama, kad būtent Ozzy Osbourne su grupe Black Sabbath yra heavy metal pradininkai. Nepaisant kuklaus Warner Bros. Records investavimo, grupė, kurios dainos buvo paremtos Tony Iommi gitaros rifais, Geezer Butler dainų tekstais ir Ozzy vokalu, pasiekė muzikos aukštumas. Black Sabbath pardavė daugiau nei 70 milijonų albumų iki išsiskyrimo su Ozzy.

1979 metais Ozzy buvo pašalintas iš grupės Black Sabbath dėl alkoholizmo, narkotikų vartojimo.[1] Ozzy Osbournes Band gyvavimas prasidėjo įrašius albumą Blizzard Of Ozz. Po dviejų solinių albumų aviakatastrofoje žuvo geras Ozzy draugas, grupės gitaristas Randy Rhoads. Ozzy sunkiai išgyveno partnerio netektį, niro į depresiją, alkoholizmą bei narkotikus. Nepaisant sunkaus periodo, nesklandumų su įrašų kompanijomis ir paties Ozzy išsakomų minčių apie galimybę baigti karjerą, atlikėjas toliau suburdamas gerų muzikantų komandą išleido ne vieną sėkmingą albumą ir koncertuoja iki šių dienų.

Taip pat, 19971999 metais koncertiniam turui atsikūrė klasikinė Black Sabbath sudėtis su O. Osbourne priešakyje, bei išleido gyvą albumą „Reunion“.

Ankstyvasis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Osbourne gimė Aston, Birmingeme, Anglijoje.[2] Jo tėvas Jackas dirbo įrankių gamintoju "GEC'e", o jo motina Lillian – automobilių komponentų firmai "Lucas", kad išlaikytų jį ir jo penkis brolius.[3] Osbournas, kaip kalbama, turėjo sunkumų mokantis (tvirtina turįs disleksiją).[4] Gyvenimo kūrimas Princo Albert Road jaunesniojo ir Birchfield Road vidurinėje mokykloje, Perry Barre, jam buvo sunkus. Tačiau, jis tikrai mėgo muziką ir dalyvavo mokykliniuose vaidinimuose. Nuo 14 metų, išgirdęs pirmąjį The Beatles hitą, tapo dideliu jų gerbėju.[5] Jis paliko mokyklą būdamas 15 metų ir tapo statybų aikštelės juodadarbiu: įrankių gamintojo pameistriu, vandentiekio darbininku, automobilių gamyklos ir skerdyklos darbuotoju. Taip pat jis praleido kelias savaites Winsono Žaliajame Kalėjime, kai negalėjo užmokėti baudos, už vagystę ir įsilaužimą į drabužių parduotuvę.

Vėliau O. Osbourn dalyvavo vokalistų atrankoje, kurią surengė buvęs bendraklasis – Tonis Iommis. Kadangi tuo metu psichodelinis rokas buvo nepaprastai populiarus, jie nusprendė išsiskirti grodami sunkiojo bliuzo įkvėptą muzikos stilių, paskanintą tamsiais dainų tekstais. Grupę jie pavadino „Polka Tulk and Earth“. Vėliau jie sužinojo apie kitą keliaujančią grupę pasivadinusią tokiu pat vardu. Vieną dieną per repeticijas, grupė pastebėjo žmones besieiliuojančius prieš kino teatrą, kur rodė siaubo filmą ir bosistas Geezer Butleris suprato, kad žmonės mėgsta būti išgąsdinti. Filmas kurio šie bičiuliai laukė, kad pamatytų buvo režisieriaus Mario Bavo – Black Sabbath. Po to, Butler parašė tekstą vienai iš pirmųjų jų dainų su tamsos gyslele pavadinimu "Black Sabbath". Tai buvo dainos prototipas, kurios stilius tapo pagrindiniu jų tolesnėje karjeroje.[6]

Karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Black Sabbath[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nepaisant tikrai kuklios investicijos iš Amerikos įrašų kompanijos Warner Bros, Black Sabbath įrašai tapo greitu ir patvariu pasisekimu. Ankstyvi įrašai, tokie kaip jų debiutinis albumas „Paranoid“, buvo parduoti didžiuliais kiekiais, taip pat buvo dažnai transliuojami radijuje.

Solinė karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1979, Osbourne buvo atleistas iš Black Sabbath dėl piktnaudžiavimo narkotinės medžiagos. Visi grupės nariai vartojo narkotinus, bet Osbournas vartojo juos daug didesniais kiekiais negu kiti grupės nariai. Jis buvo pakeistas ankstesniu grupės Rainbow dainininku – Ronnie James Dio. 1970-ųjų pabaigoje, grupė Necromandus, repetavo su Ozzy Osbournu ir tapo pirma jo solo projekto Blizzard of Ozz inkarnacija. Dabartinė Ozzy Osbourne grupė pradėjo kaip Blizzard of Ozz, suformuota Osbourno naujos vadybininkės ir būsimos žmonos, Sharon Arden. Grupės sudėtyje buvo būgnininkas Lee Kerslake, bosistas/rašytojas Bob Daisley, klavišininkas Don Airey ir gitaristas Randy Rhoads. Įrašų kompanija galiausiai pavadino įrašą Blizzard of Ozz. Su pirmosiomis solo pastangomis Osbourne sulaukė didelio pasisekimo, debiuto kolekcija, buvo sėkmingai perkama sunkiojo metalo aistruolių. Antrasis albumas, Diary of a Madman turėjo daugiau Bob Daisley dainų tekstų ir daugiau Randy Rhoads gitaros skambesio, pastarasis 2003 metais Rolling Stone žurnalo rinkimuose tapo 85-u visų laikų geriausiu gitaristu.

Ozis 1982 m. gyvo pasirodymo metu

1982 m. kovą, tuo metu, kai Floridoje vyko antrojo albumo "Diary of a Madman" turas, likus savaitei iki grojimo Madisono aikštėje, Niujorke, lengvasis lėktuvas, paimtas be lėktuvo savininko sutikimo, su gitaristu Randy Rhoads viduje, patyrė avariją nusileidimo virš grupės turo autobuso metu. Išdaiga virto mirtina, dešinysis lėktuvo sparnas kliudė autobusą, priversdamas lėktuvą atsitrenkti į medį, o vėliau ir į netoliese stovėjusį namą, užmušdamas Rhoads ir pilotą, Andrew Aycock, ir grupės kirpėją Rachel Youngblood. Skrodimo metu Aycocko šlapime buvo rasta kokaino. Išgyvenęs artimo draugo ir grupės pagalbininko mirtį, Osbournas dar kartą nugrimzdo į gilią depresiją. Įrašų kompanija gedinčiam Ozbournui leido padaryti pertrauką tarp koncertų, tačiau Ozzis sustabdė darbą tiktai vieną savaitei. Buvęs Gillan gitaristas Bernie Torme buvo pirmas, kuris pakeitė Randy atnaujinus turą. Tačiau Torme, patyrė spaudimą skubiai išmokti grupės dainas ir mintis apie pasirodymą prieš aistruolius, vis dar gedinčius buvusio gitaristo Rhoads, jam kėlė nerimą. Tormo bendradarbiavimas su grupe truko mažiau nei vieną mėnesį. Per gitaristų perklausą viešbučio kambaryje, Osbournas atrado Brad Gillis, kuris tapo jo kitu gitaristu. Kelionė tęsėsi, pasiekdama kulminacijos tašką 1982 metais išleidus koncerto įrašą "Speak of the Devil", įrašytą Ritze, Niujorke. Veliau buvo išleistas ir gyvos muzikos albumas Rhoadso garbei. Šiame albume taip pat buvo paties Randy daina, pavadinta "Dee", jo motinos garbei. Taip pat, 2008 m. rugpjūtį vykusiame interviu su "Total Guitar" žurnalu Osbournas paklaustas, ar jis norėjo pasakyti ką nors apie Randy Rhoads, roko žvaigždė atsakė: "aš nesigailiu dėl nieko išskyrus tai, kad aš nesugebėjau sukliudyti Randy įlipti į tą lėktuvą."

Teisiniai reikalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1981 metų koncertai buvo įrašinėjami su mintimi išleisti gyvo garso albumą pavadinimu „Speak of the Devil“. Galiausiai šis albumas susidėjo tik iš Black Sabbath perdainuotų dainų. "Speak of the Devil" buvo muzikaliai netobula. Osbournas vėliau pareiškė : "Man visiškai nusispjaut ant to albumo. Tai buvo tik krūva šūdinų "Black Sabbath" dainų." Jis taip pat išdėstė, kad tai buvo įrašų kompanija, kuri norėjo naujo albumo, ir kad jis pats nenorėjo išleisti kasetės atliktos gyvai su "Rhoads", manydamas, kad tai įžeistų jo atminimą.

Taip pat 1986-aisiais Osbourne‘as buvo apkaltintas tuo, kad neva per pasąmonę veikiančias žinutes, esančias albumo „Blizzard of Ozz“ dainoje „Suicide Solution“, jis paskatino klausytojus savižudybėms. Byla baigėsi Osbourno naudai, remtasi tuo, kad Osbournas negali būti atsakingas už klausytojų veiksmus. Taip pat padėjo tai, jog daina buvo apie piktnaudžiavimą alkoholiu, o "savižudybė yra sprendimas" buvo tik žodžių žaismas. Greitai po to, Osbournas viešai pripažino, kad jis parašė šią dainą apie savo draugą, "AC/DC" vokalistą Bon Scott, kuris mirė nuo piktnaudžiavimo alkoholiu. Vis dėlto Bob Daisley tvirtina, jog jis parašė šią dainą ir kad tai daina apie patį Ozzy ir jo tebevykstančią kovą su alkoholiu.

Vėlesnė solo karjera ir Black Sabbath susijungimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1991 metais Ozzis pradėjo įrašinėti naują albumą „No More Tears“ , kuris tapo labai populiarus radijuje ir MTV kanale. Albumas „No More Tears“ keturis kartus tapo platininiu. Taip pat, Ozbournas gavo savo vienintelį Grammy už geriausiu 1994 metų metalo dainą – "I Don't Want to Change the World". Ozzis išreiškė savo nuovargį turams pavadindamas šį "retirement tour" (išėjimo į pensiją turas), komiškai jis dar buvo vadinamas „No More Tours“ (daugiau jokių turų). 1993 – aisiais pasirodė dvigubas gyvas albumas „Live & Loud“, turėjęs įamžinti visą Osbourne‘o karjerą – jis taip pat neva reiškė, kad dainininko šlovės dienos atėjo į pabaigą. Visgi, pasitraukimas iš muzikos pasaulio taip ir neįvyko – Osbourne‘as sugrįžo 1995-aisiais su albumu „Ozzmosis“, kuris, nepaisant įvairiausių apžvalgų, per metus buvo parduotas didesniu nei trijų milijonų kopijų tiražu. Po albumo pasirodymo vykusios gastrolės tapo vienomis sėkmingiausių, vykusių tą vasarą, todėl Osbourne‘as nutarė sukurti „Ozzfest“. Tai tapo didžiausiu Osbourno finansiniu pasisekimu. Ozzfesta padėjo Ozziui tapti pirmuoju sunkiojo roko ir sunkiojo metalo atlikėju pardavusiu savo prekių už 50 milijonų dolerių.

Šis renginys tapo labai populiarus tarp metalo gerbėjų. Festivalyje buvo skatinamos dar tik kylančios 1990-ųjų pabaigos ir 2000-ųjų pradžios sunkiojo roko ir metalo grupės kaip "Incubus", "System of a Down", "Drowning Pool", "Limp Bizkit", "Korn", "Disturbed", "HIM", "Linkin Park", "Atreyu", "Papa Roach", "P.O.D.", "Velvet Revolver", "Godsmack", "Avenged Sevenfold", "Otep" ir "Slipknot". Ozzis šio festivalio metu atliko keletą dainų su senąja savo grupe "Black Sabbath" ir 1997 ir nuo tada periodiškai pasirodydavo su grupe . 2003 m. gruodžio 8-ąją, Ozzis buvo skubiai išsiųstas į Wexham Parko ligoninę Anglijoje, po patirto nelaimingo atsitikimo su keturačiu motociklu. Osbournas susilaužė raktikaulį, aštuonis šonkaulius, ir kaklo slankstelį. Operacija buvo atlikta, kad pakeltų raktikaulį, kuris, kaip buvo manyta, rėmėsi į pagrindinę arteriją ir sustabdė kraujotaką į ranką. Sharon vėliau atskleidė jog Osbournas po susidūrimo buvo nustojęs kvėpuoti, bet jį atgaivino asmens sargybinis Sam Rustono. 2004, Osbournas gavo "NME" apdovanojimą už "dievišką genialumą". 2009 jis nusprendė panaikinti "Ozzfest", kad galėtų dirbti ties nauju albumu.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ozzis buvo vedęs du kartus ir yra septynių vaikų tėvas (penki biologiniai ir du įvaikinti). Pirmoji žmona buvo Thelma Riley. Po skyrybų su ja Ozzis vedė Sharon Arden ir su ja susilaukė trijų vaikų: Aimee, Kelly ir Jack.

Ozbournas pelnė didesnės žvaigždės statusą po savo realybės šou „ The Ozbournes“. Ši laida tapo vienu didžiausių MTV hitu.

Ozzy ir Sharon Osbournai yra viena turtingiausių Anglijos porų. Ozbournas turi daugiau nei 15 tatuiruočių. Kai kurias jis pasidarė būdamas paauglys adata ir rašalu.

Po jo pirmos solo karjeros sutarties pasirašymo su įrašų kompanija, jis nuėjo į susitikimą su kai kuriais ten dirbančiais žmonėmis. Kad žmonės jį pastebėtų, jis buvo suplanavęs išlaisvinti keletą balandžių, bet kai niekas jo nepastebėjo, Ozzis pakeitė savo planus. Jis sučiupo balandį, nukando jam galvą ir paskui išspjovė ją. Atvyko ginkluota apsauga ir jį, su vis dar lašančiu nuo jo lūpų krauju išvedė iš pastato. Nepaisant nesutarimo, šis aktas buvo parodijuotas ir dažnai minimas jo karjeroje ir tai buvo dalis to, kas padarė Ozzy Osbourną garsiu. 1982 Sausio 20-ąją vieno pasirodymo metu, Ozzis nukando šikšnosparnio galvą, taip pakartodamas legendinį įvykį su balandžiu. Dainininkas teigia manęs, jog šikšnosparnis buvo guminis. Straipsnis žurnale Rolling Stone teigia, jog padaras buvo gyvas, tačiau žmogus, metęs jį į sceną sako, jog šikšnosparnis į koncertą buvo atneštas negyvas. Tačiau paties Ozbourno teigimu, šikšnosparnis buvo ne tik gyvas, bet dar sugebėjo ir įkąsti. Osbournas yra prisipažinęs, kad narkomanijos įkarštyje, jis iššaudė savo šeimos gyvūnėlius. Dainininkas pasakoja: "Aš vartojau tiek daug narkotikų, buvau tiesiog žlugęs. Paskutinis lašas buvo kai aš iššaudžiau visas mūsų kates. Mes jų turėjome apie septyniolika, aš tiesiog pamišau ir juos visus iššaudžiau. Mano žmona rado mane gulintį po pianinu, vilkintį baltą kostiumą, su šautuvu vienoje rankoje ir peiliu kitoje."

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • 1980 m. Blizzard of Ozz
 • 1981 m. Diary of a Madman
 • 1982 m. Speak of a Devil
 • 1983 m. Bark at the Moon
 • 1986 m. The Ultimate Sin
 • 1987 m. Tribute Randy Rhoads
 • 1989 m. No Rest for the Wicked
 • 1990 m. Just Say Ozzy
 • 1991 m. No More Tears
 • 1993 m. Live & Loud
 • 1995 m. Ozzmosis
 • 1998 m. The Ozzman Cometh
 • 2001 m. Down to Earth
 • 2002 m. Live at Budokan
 • 2005 m. Under Cover
 • 2007 m. Black Rain
 • 2010 m. Scream
 • 2020 m. Ordinary Man
 • 2022 m. Patient Number 9


Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Ozzy: Unauthorized. Michael O'Mara. 2003. ISBN 9781843170167.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]