Overpeltas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


Overpeltas
ol. Overpelt, pranc. Overpelt
      
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Belgijos vėliava Belgija
Regionas Flandrijos regionas Flandrijos regionas
Provincija Limburgo provincija
Gyventojų (2006) 13 435
Kirčiavimas Òverpeltas

Overpeltas (Overpelt) – miestelis Flandrijos regione, Belgijoje, netoli sienos su Nyderlandais, 25 km piečiau Eindhoveno. Priklauso Limburgo provincijai.

Vandens malūnai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo kaimyninio Nerpelto (Neerpelt) skiria Maso intakas Domelis. Ant Domelio Overpelte pastatyti keturi vandens malūnai, du iš jų – Kleinmolen ir Wedelse Molen minimi jau 710 m.

Cinko fabrikas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Overpelte yra svarbus Umicore cinko fabrikas, kurį 1888 m. įkūrė vokiečių pramonininkas Wilhelm Schulte. Schulte fabrikui vietą čia pasirinko po to, kai negavo leidimo fabriko statybai Rūre, nes jau tuo metu tokių gamyklų veikla Vokietijoje laikyta labai taršia.

Žemės ūkiu besiverčiančiame Overpelte, kurio apylinkių žemės nėra derlingos, Schulte fabrikas buvo sutiktas su džiaugsmu, nes kartu su naujuoju Maso-Šeldės kanalu ir Antverpeno-Mionchengladbacho geležinkeliu į miestelio apylinkes atėjo pramonė. Po Pirmojo pasaulinio karo gamykla buvo nacionalizuota. Nuo 1989 m. priklauso Umicore.

Aplinkos užterštumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Umicore cinko fabrikas, kartu su panašaus pobūdžio gamyklomis Lomelyje, Balene ir Budelyje stipriai kadmiu užteršė gruntą. Overpelte negalima gerti gruntinio vandens, nepatariama daržuose auginti daržoves. Didesnis vėžio susirgimų skaičius apylinkėse kartais aiškinamas cinko poveikiu, tačiau moksliškai tai nėra įrodyta.

2004 m. Umicore sudarė susitarimą su Flamandijos vyriausybe, pagal kurį perėmė žemės ir gruntinio vandens 4 gamyklose ir aplink jas valymo kaštus. Po grunto tyrimų 2006 m. rudenį pradėti vykdyti uždarytos Overpelto gamyklos dalies teritorijos valymo darbai.

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]