Ovalas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Viena iš ovalo formų

Ovalais vadinamos visos iškilosios geometrinės figūros, sudarytos iš apskritimo ar elipsės lankų ir tiesių atkarpų. Analogiškai šiuo vardu yra vadinamos visos automobilių lenktynių trasos, kurių schemos primena šią geometrinę figūrą, taip pat ir greitojo čiuožimo arenos.

Kaip atskiras ovalo atvejis, pažymėtina kiaušinio forma, dažniausiai naudojama norint apibrėžti ovalo sąvoką. Atsižvelgiant ir į kitus mėginimus apibūdinti ovalo sąvoką, galima apibrėžti šias tris ovalo savybes:

  1. Ovalas yra glodi figūra, tai yra, nėra nė vieno taško, kuriame kreivė sudarytų kampą, arba, matematiškai kalbant, ovalas yra kreivė, diferencijuojama kiekviename savo taške.
  2. Ovalas savo forma yra panašus į apskritimą ar elipsę, t. y., ovalas yra iškiloji figūra. Matematiškai kalbant, bet kokia tiesė, kertanti ovalą, tai daro daugiausiai dviejuose taškuose.
  3. Ovalas turi bent vieną simetrijos ašį.

Paskutinioji sąlyga dažnai yra ignoruojama kalbant apie automobilių trasas. Automobilių sporte ovalas yra bet kokia trasa, kurioje visi posūkiai yra tik į vieną pusę (dažniausiai į kairę).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]