Oskar Schindler

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Oskar Schindler

Oskaras Šindleris (vok. Oskar Schindler; 1908 m. balandžio 28 d. Cvitau, Moravija, Austrija-Vengrija1974 m. spalio 9 d. Hildesheimas, Vokietija) – istorinė Antrojo pasaulinio karo asmenybė, savo pasiaukojamais veiksmais išgelbėjusi apie 1 200 žydų gyvybes.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1908 m. balandžio 28 d. ir augo Sudetuose, vokiečių šeimoje ir prieš Antrąjį pasaulinį karą tapo Abvero agentu. Karo metu pasibaisėjęs savo tautiečių nacių elgesiu su žydais, prie iš žydo pramonininko perimtos emalės indų gamyklos Krokuvoje sukūrė stovyklą su pakenčiamomis sąlygomis.

Būdamas gudriu ir įtakingu SS sluoksniuose, jis sugebėjo išlaviruoti ir sunkiose situacijose, nors du kartus buvo areštuotas. Baigiantis karui, kai žydai buvo pradėti masiškai naikinti, jis karinės gamyklos kūrimo dingstimi Čekijoje evakavo apie 1000 žydų, tokiu būdu jiems išgelbėdamas gyvybes, nors nauja gamykla neišleido nei vieno tinkamo ginklo. Po karo, O. Šindleriui patyrus sunkumų, išgelbėti žmonės jam atsidėkojo – jis po pusmetį praleisdavo Izraelyje kaip gerbiamas kitatautis. Suteiktas Pasaulio tautų teisuolio vardas.

Apie jį parašyta populiari knyga „Šindlerio sąrašas“, taip pat sukurtas populiarus filmas „Šindlerio sąrašas“.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]