Pereiti prie turinio

Ornithurae

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ornithurae

Ichthyornis dispar skeletas

Krūmyninė višta (Alectura lathami)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klada: Ornithuromorpha
( Ornithuromorpha)
Klada: Ornithurae
( Ornithurae)
Mokslinis pavadinimas
Ornithurae
Haeckel, 1866
Pogrupiai

Ornithurae – klada, į kurią įeina Ichthyornis, Hesperornis ir šiuolaikinių paukščių bendras protėvis.

Klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą šį pavadinimą pavartojo Ernst Haeckel 1866 m. ir į šią grupę įtraukė visus „tikruosius paukščius“ su „visiems paukščiams būdinga uodegos morfologija“. Tai išskyrė kladą nuo archeopterikso, kurį jis įtraukė į poklasį, vadinamą Sauriurae. Šiuolaikiniai paukščiai turi trumpą, sujungtą antuodegį su uodega, tuo tarpu archeopteriksas turi ilgą uodegą būdingą neskaraidantiems plėšriesiems dinozaurams.[1]

Jacques Gauthier pakeitė Ornithurae į kladą, suteikdamas jai tokį apibrėžimą: „egzistuojantys paukščiai ir visas kitas taksonas, toks kaip Ichthyornis ir Hesperornithes, kuris yra artimesnis paukščiams nei archeopteriksui“. Vėliau jis ir Kevin de Queiroz iš naujo apibrėžė ją kaip apomorfiniais požymiais pagrįstą kladą, artimesnę Ernst Haeckel apibrėžimui, įskaitant pirmuosius Avemetatarsalia su „paukščių uodega“ homologiškus andiniam kondorui (Vultur gryphus) ir visiems jo palikuonims.[2] Jie apibūdino „paukščių uodegą“ kaip uodegą, kuri yra trumpesnė už šlaunikaulį, su norago formos antuodegiu, sudaryta iš mažiau kaip aštuonių uodegos slankstelių. Į Ornithurae jie įtraukė paukščius (Aves), Ichthyornis, Hesperornithes ir Apsaravis.

1892 m. ir 1893 m. Hans Friedrich Gadow siūlė Neornithes pakeisti į Ornithurae, todėl J. Gauthier ir K. de Queiroz mano, kad Neornithes yra Ornithurae sinonimas.[2] Tačiau daugelis kitų mokslininkų Neornithes priskiria tik šiuolaikinius paukščius.

Ryšiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kladogramoje pateikiami duomenys yra Michael Lee ir jo kolegų 2014 m. atliktos analizės rezultatas.[3]

Ornithurae

Ichthyornis
Hesperornithes
LimenavisNeornithes

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Haeckel, Ernst (1866). Generelle Morphologie der Organismen. Berlin: Georg Reimer.
  2. 2,0 2,1 Gauthier, Jacques, de Queiroz, Kevin (2001). „Feathered dinosaurs, flying dinosaurs, crown dinosaurs, and the name 'Aves'“. in New Perspective on the Origin and Evolution of Birds: Proceedings of the International Symposium in Honor of John H. Ostrom. Yale Peabody Museum. Yale University. New Haven, Conn. USA
  3. Lee, Michael SY; Cau, Andrea; Darren, Naish; Gareth J., Dyke (May 2014). „Morphological Clocks in Paleontology, and a Mid-Cretaceous Origin of Crown Aves“. Systematic Biology. Oxford Journals. 63 (3): 442. doi:10.1093/sysbio/syt110. PMID 24449041.