Pereiti prie turinio

Operacija Priboi

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sovietų MGB patvirtinta pasiruošimo trėmimų operacijai schema

Operacija „Priboi“ (rus. Операция «Прибой», liet. Bangų mūša) – 1949 m. kovo pabaigoje TSRS įvykdyta Baltijos šalių gyventojų trėmimo operacija, kurios metu į atokias TSRS vietas ištremta apie 94000 žmonių.

Pasirengimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1948 m. Latvijoje tarnavęs sovietinis prokuroras Aleksandras Mišutinas raporte Maskvai pranešė apie Baltijos šalyse vis dar gausius „priešiškai nusiteikusius elementus“ bei vietinių gyventojų remiamus partizanus. Manoma, jog šis pranešimas paskatino naujo trėmimo, skirto pašalinti trikdžius kolektyvizacijai, planavimą.

Operacijos „Priboi“ planas rengtas Maskvoje, TSRS Vidaus reikalų ministerijoje ir TSRS Valstybės saugumo ministerijoje (MGB). Tremties brigados turėjo susidėti iš dešimties asmenų: trijų MGB agentų, dviejų vietinių MGB kariškių bei vietinių komunistų. Tremčiai organizuoti į Baltijos šalis atsiųsta apie 9000 karių, 2000 MGB agentų, keli tūkstančiai sunkvežimių tremiamiesiems pervežti į geležinkelio stotis. Organizuotos papildomos telefono linijos, kuras, ginklai bei karinė technika. Siekiant išlaikyti operaciją paslaptyje pasiruošimas vaizduotas kaip mokymai, dalis sunkvežimių buvo palikta Baltarusijoje.

Trėmimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kitaip nei ankstesnių trėmimo operacijų metu, tremiamos šeimos nebuvo išskiriamos. Pagal MGB raportus 72 % tremiamųjų buvo moterys ir vaikai iki 16 metų, 2000 vaikų ištremta be tėvų. Tarp tremiamųjų buvo 3000 senyvo amžiaus žmonių. Tremties vietos – Krasnojarsko kraštas, Amūro, Irkutsko, Novosibirsko, Omsko ir Tomsko sritys. Tremta be leidimo sugrįžti. Po mėnesio trėmimo operacija buvo pakartota tų pačių MGB agentų siekiant surasti ir ištremti pabėgusius asmenis.

Pasekmės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trėmimo operacijos metu iš Lietuvos išvežta 32000 gyventojų. Už trėmimo operacijos organizavimą ir įvykdymą ordinais ir garbės raštais buvo apdovanoti 75 asmenys.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]