Olando kepurė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Olandų kepurė)

Koordinatės: 55°47′53″ š. pl. 21°04′03″ r. ilg. / 55.79806°š. pl. 21.06750°r. ilg. / 55.79806; 21.06750

Olando kepurė

Olando kepurė – 24,4 m aukščio skardis arba klifas Lietuvai priklausančioje Baltijos jūros pakrantėje, Pajūrio regioniniame parke, 2 km į šiaurę nuo Girulių, prie Karklės. Prieš 12–15 tūkst. m. suformavo Baltijos ledynas[1].

Tai parabolinė kopa, supustyta ant moreninio gūbrio. Ši vieta yra intensyviai ardoma jūros. Palaipsniui iš morenos pagrindo išplaunami didesni ar mažesni rieduliai. Todėl taip vadinamame pliaže susikaupė riedulių sąnašynas. Ardant skardžio pagrindą, nuo Olando kepurės viršuje, dėl sunkio jėgos, formuojasi nuošliaužos.

Olando kepurė nuo seno buvo orientyras jūreiviams ir žvejams, todėl XIX a. pr. pastatyti navigaciniai ženklai ir nuo tada žymima žemėlapiuose. Čia atsiveria jūros vaizdas su stačiais krantais ir akmenuotais paplūdimiais. Nuo skardžio patogu stebėti virš jūros skrendančius paukščius.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pateikiamos tokios Olando kepurės pavadinimo versijos:[2]

  • 1818 m. pavadinimą oficialiai žemėlapiuose ir locijose įteisino Prūsijos valstybės patarėjas, inžinierius C. Wutzke, tačiau manoma, kad pavadinimą jūrininkai vartojo kur kas anksčiau.
  • Šis pavadinimas gana įprastas jūrininkams, kadangi locijose tokiu pavadinimu iškilusias pakrantės reljefo formas dažnai pavadina ir kitose pasaulio vietose. Galima spėti, kad vietovė taip vadinama dėl reljefo formos panašumo į tikros olandų žvejo kepurės siluetą.
  • XVI a. 3–4 dešimtmečiuose nemažai olandų apsigyveno Klaipėdoje, jų meistrai ir dailidės davė pradžią miesto laivų statykloms. Nuo 1540 m. šių vietų žemės savininkas buvo olandas Hermann van Bombell. Tad veikiausiai olandų pirkliai ar laivininkai ir bus pavadinę vietovę Olando kepure.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Algimantas ČesnulevičiusOlando kepurė. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XVI (Naha-Omuta). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009. 749 psl.
  2. Pagal Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos Zitos Genienės tyrimą medžiagą. // Informacinis stendas prie Olando kepurės, 2021-10-29.
Reginys į jūrą nuo Olando kepurės