Novorosijos Federacija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Novorosijos federacinė valstybė
rus. Федеративное государство Новороссия
Novorosijos vėliava Novorosijos herbas
Vėliava Herbas

Novorosijos Federacija žemėlapyje
Valstybinė kalba rusų, ukrainiečių
Sostinė Doneckas
Didžiausias miestas Doneckas
Valstybės vadovai
 • Prezidentas

 
Valerijus Kaurovas

Plotas
 • Iš viso
 • % vandens
 
16,230 km2 ({{{plotoVieta}}})
N/A
Gyventojų
 •
 • Tankis
 
3,766,483 (N/A)
233 žm./km2 (N/A)
BVP
 • Iš viso
 • BVP gyventojui
2020
~15 mlrd. USD (N/A)
~4000 USD (N/A)
Valiuta Rusijos rublis
Laiko juosta
 • Vasaros laikas

Nepriklausomybė
Paskelbta
Konfederacija tarp Donecko ir Luhansko
2014 m. gegužės 24 d. (2014-05-24)
Interneto kodas .
Šalies tel. kodas

Novorosijos federacinė valstybė (rus. Федеративное государство Новороссия) – nepripažinta Donecko ir Luhansko liaudies respublikų konfederacija, kuri driekiasi Donecko ir Luhansko srityse. Ribojasi su Rusija ir Ukraina. Apie valstybės sukūrimą paskelbta 2014 m. gegužės 24 d., sujungus anksčiau įkurtas Donecko Liaudies Respubliką ir Luhansko Liaudies Respubliką. Šios valstybės nepriklausomybę paskelbė po gegužės 11 dieną įvykusių referendumų, kurių metu neva dauguma šių dviejų sričių gyventojų nubalsavo už nepriklausomybę nuo Ukrainos. Nepriklausomybės siekis kilo kaip reakcija į Euromaidaną bei po jo įvykusią Ukrainos revoliuciją, kurios metu į valdžią atėjo provakarietiškos jėgos. Pietrytinėje Ukrainoje, tradiciškai prorusiškame regione su didele rusų bei rusakalbių gyventojų populiacija, nemaža dalis gyventojų nepritaria eurointegracijai ir siekia glaudesnių ryšių su Rusija bei naujai formuojama Eurazijos sąjunga.

Nuo 2014 m. balandžio 15 d. Ukraina vykdė antiteroristinę operaciją prieš Igorio Strelkovo vadovaujamas pajėgas, kovojančias už Donecko ir Lugansko liaudies respublikų atsiskyrimą.

Šios konfederacijos nepripažįsta tarptautinė bendruomenė. 2015 m. sausio 1 d. buvęs Donecko Liaudies Respublikos ministras pirmininkas - Aleksandras Borodajus paskelbė, kad "nėra jokios Novorosijos" ir, kad visa tai tebuvo tik svajonė, kurios nepavyko įgyvendinti".[1][2][3]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Doneckas ir Luhanskas (tamsiai žalia) ir maksimali Novorosijos norima teritorija (šviesiai žalia)

Novorosija – istorinis Rusijos imperijos regionas, užimantis teritorijas į šiaurę nuo Juodosios ir Azovo jūrų (dabartinė pietryčių Ukraina), taip pat Novorosijai istoriškai priskiriamas Kubanės kraštas, esantis Rusijos teritorijoje. Šios žemės pavadintos „Naująja Rusija“ todėl, kad Rusijos imperijos dalimi tapo bei buvo apgyvendintos slavų palyginus vėlai – XVI amžiuje, prijungus šias iki tol retai gyvenamas, Osmanų imperijai ir Krymo chanatui priklausiusias teritorijas, bei į jas pradėjus masiškai kraustytis rusams ir ukrainiečiams.

Po Spalio revoliucijos teritorija atiteko Ukrainos Liaudies Respublikai, vėliau – Ukrainos TSR. Sovietų Sąjungos laikotarpiu regionas stipriai industrializuotas.

Po Sovietų Sąjungos griuvimo, Novorusijos pavadinimas vėl pradėtas vartoti, tačiau didelio populiarumo nesulaukė. Tačiau ši sąvoka pradėta plačiai vartoti tarp Antimaidano aktyvistų po Euromaidano Ukrainos revoliucijos. Tuo metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas paskelbė, kad Novorosijos (pietų ir rytų Ukrainos) teritorijos atiteko Ukrainai per klaidą.[4]

Balandį prorusiški aktyvistai užėmė sričių administracinius pastatus Donecke, Luhanske, Charkove ir Odesoje, taip pat bandyta užimti srities administracijos pastatus Nikolajeve. Charkovo ir Odesos sričių administracinius pastatus prorusiški aktyvistai buvo priversti palikti, o Donecke bei Luganske Ukrainos eurointegracijai besipriešinančios jėgos įsitvirtino ir paskelbė nepriklausomas respublikas. Tikėtasi, kad dideli neramumai kils ir Dnipre, Zaporižėje, Mykolajive ir Chersone. Charkove ir Odesoje po kiek laiko buvo bandyta vėl įžiebti neramumus bei masiškus prorusiškus protestus, tačiau „Rusiško pavasario“ planas ten žlugo, proukrainietiškos jėgos šiuose regionuose itin stipriai įsitvirtino.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „August 7, 2014 - RT News“. Rt.com. Nuoroda tikrinta 20 January 2015.
  2. Olearchyk, Roman (2014-08-07). „Rebel leader quits Donetsk amid infighting“. Financial Times. Nuoroda tikrinta 2018-11-29.
  3. „Ex-prime minister of unrecognised Donetsk republic: There's no 'Novorossiya', but a false start“. belsat.eu. 2 January 2015. Nuoroda tikrinta 3 January 2015.
  4. Saldžiūnas, Vaidas (2022-03-30). „Ko dabar gali siekti Ukrainoje susimovęs Kremlius: situacija krypsta prie pradinio sumanymo“. delfi.lt. Delfi. Nuoroda tikrinta 2024-03-12.