Notarinė forma

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Emblem-paragraph.svg  Straipsnio tekstas ar jo dalis yra teisės akto ar jo fragmento kopija, kurią dar reikia pritaikyti Vikipedijai.
Pritaikykite pateiktą medžiagą Vikipedijai – perrašykite enciklopediniu stiliumi, apibendrinkite ar pan. Galite pateikti pasiūlymų diskusijose.

Notarinė forma – notariškai (t. y. įgalioto asmens – notaro ar pareigūno, pvz., konsulinio pareigūno) patvirtinto sandorio ar dokumento forma.

Reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pripažįstama, kad notarine forma patvirtintuose dokumentuose esantys faktai yra nustatyti ir neįrodinėjami, iki šie dokumentai (jų dalys) įstatymų nustatyta tvarka nėra pripažinti negaliojančiais.

Tvirtinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Notaras tvirtina sandorius, kuriems Civilinis kodeksas ar Civilinio kodekso numatytais atvejais kiti įstatymai nustato privalomą notarinę formą. Notaras gali tvirtinti ir tuos sandorius, kuriuos įstatymai leidžia sudaryti žodžiu arba kuriems sudaryti įstatymai nustato paprastą rašytinę formą (LR notariato įstatymas, 45 straipsnis „Notaro tvirtinami sandoriai").[1].

Konsulinių pareigūnų notarine forma turi būti tvirtinami šie įgaliojimai (remiantis Konsulinių pareigūnų atliekamų notarinių veiksmų atlikimo metodinių taisyklėmis):

  • įgaliojimas sudaryti sandorius, kuriems būtina notarinė forma;
  • įgaliojimas fizinio asmens vardu atlikti veiksmus, susijusius su juridiniais asmenimis, išskyrus įstatymų numatytus atvejus, kai leidžiama duoti kitokios formos įgaliojimą;
  • įgaliojimas, kurį fizinis asmuo duoda nekilnojamajam turtui valdyti, juo naudotis ar disponuoti.

Įgaliojimo terminas gali būti apibrėžtas ir neapibrėžtas. Jeigu terminas įgaliojime nenurodytas, tai įgaliojimas galioja vienerius metus nuo jo sudarymo dienos.

Notariškai patvirtintas veiksmams atlikti užsienyje skirtas įgaliojimas, kuriame nenurodytas galiojimo laikas, galioja, kol jį panaikina įgaliojimą išdavęs asmuo[2].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]