Netikroji dilema

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Netikroji dilema, arba klaidinga dilema – viena iš dažniausiai pasitaikančių argumentacijos klaidų. Iškeliama dilema, kai siūlomi tik du atsakymo variantai, nors iš tiesų jų gali būti žymiai daugiau. Pavyzdžiui:

  • Skraidančias lėkštes teigia matę daugybė žmonių. Arba ateiviai iš kosmoso egzistuoja, arba visi tie žmonės yra melagiai. Kadangi labai sunku patikėti, jog tiek daug vienas kito nepažįstančių žmonių iš viso pasaulio būtų susitarę meluoti, tad ateiviai tikrai lankosi Žemėje.

Pavyzdyje ignoruota gausybė kitų paaiškinimų: kad dalis žmonių galėjo neatpažinti įprastų skraidančių objektų (lėktuvų, sraigtasparnių), dalis galėjo haliucinuoti ir taip toliau.

Pasireiškimo formos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Netikroji dilema ypač dažnai naudojama religiniuose bei politiniuose debatuose, pseudomokslų atstovų. Garsiausias pavyzdys iš politikos – kas ne su mumis, tas prieš mus.

Dažnai klaidinga dilema naudojama auklėjimo tikslais. Pavyzdžiui, arba gerai mokykis arba visą gyvenimą griovius kasi. Ji taip pat gali būti naudojama kaip tam tikra spaudimo priemonė, priimant sprendimą, kai nurodomi tik du gali variantai. Pvz., dėstytojas: Jūsų teisė rinktis: jūs esate protingas studentas, todėl pasidėsite mobilųjį telefoną į šalį arba jums dėstomas dalykas atrodo labai lengvas, todėl egzamino metu pageidaujate jums parinkti individualias užduotis.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]