Netikrasis kompromisas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Netikrasis kompromisas yra logikos klaida. Ji daroma manant, kad jei X ir Y yra dvi priešingos alternatyvos, tai teisingasis variantas turi būti Z – kažkoks vidurkis tarp jų. Netikrasis kompromisas taip pat priskiriamas ir argumentacijos klaidoms, kadangi dažnai naudojamas retorikoje.

Tai yra klaida, kadangi joks teiginys negali būti teisingas vien dėl to, kad jis kažkuria subjektyvia ar objektyvia prasme yra „vidurkis“ tarp kitų teiginių. Tokiu būdų galima „įrodyti“ bet kokio teiginio teisingumą, kadangi visada rasime už jį radikalesnį ir už jį švelnesnį, tuo būdu padarydami jį „vidurkiu“.

Klaidingas kompromisas priklauso viduriniosios žemės argumentacijos klaidų grupei. Šios grupės klaidos daromos tuomet, kai teisingą variantą tikimasi rasti ar įrodyti kažkuriuo būdu manipuliuojant jau esamais variantais.

Pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Darvinas teigia, kad žmonės išsivystė iš beždžionių. Krikščionybė – kad viską sukūrė dievas. Todėl greičiausiai Dievas valdė evoliuciją.
  • Seimo narys A siūlo biudžeto projektą X. Seimo narys B siūlo projektą Y. Geriausias būtų projektas, besivadovaujantis dalimi X ir dalimi Y idėjų.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]