Nemunynas (upė)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nemunynas
Ilgis 16 km
Nuolydis 0,2 cm/km
Baseino plotas 1 380 km²
Vidutinis debitas 11 m³/s
Ištakos Kryžionys
Žiotys Kuršių marios
Šalys Rusija, Kaliningrado sritis

Nemunynas (vok. Nemonien, rus. Немонин) – upė Mažojoje Lietuvoje, dab. Kaliningrado srityje, Nemuno deltos lygumoje, kartu su Šalteike buvusi nemuno kairioji atšaka.

Nemunyno pradžia – Šalteikės (rus. Nemoninka)) ir Šviekės (Ulitka) santaka 5 km į pietryčius nuo Kryžionių. Ilgis 16 km., baseino plotas 1380 km², vandens debitas 11 m³/s. Teka į pietvakarius. Žemupyje, 3,7 km nuo žiočių, jungiasi su Pričgrabe (Primorskij kanal). Nemunynas – vienintelis ryšio su Nemuno baseinu taškas. Įteka į Kuršių marias ties Nemunyno (vok. Nemonien, rus. Golovkino) kaimu.

Intakai:

Nemunynas sudaro plačios intakų sistemos žemupį, turi nežymų 0,2 m/km nuolydį, pagilintą vagą laivininkystei. Daugelyje vietų Nemunyno krantai apjuosti apsauginiais pylimais, pastatyta keletas siurblinių, kurios į upę pumpuoja už pylimų susitelkusį polderių vandenį. Ilgą laiką Nemunynas buvo vandens kelio į Kuršių marias dalis. [1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Algirdas Rainys. Nemunynas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XVI (Naha-Omuta). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009. 227 psl.