Nefertitės biustas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nefertitės biustas
Menininkas Tutmozis
Metai apie 1340 m. pr. m. e.
Meno kryptis Sen. Egipto Amarnos laikotarpio menas
Medžiagos, technika kalkakmenis, stiukas
Matmenys aukštis 48 cm
Miestas (vieta) Berlynas, Vokietija Vokietija
Muziejus Naujasis muziejus

Nefertitės biustas – Sen. Egipto naujosios karalystės laikotarpio skulptūrinis biustas, vaizduojantis faraono Echnatono žmoną Nefertitę. Tai pasaulinio žinomumo skulptūros kūrinys, vertinamas vienu iš moters grožio vaizdavimo viršūnių. Eksponuojamas Berlyno Naujajame muziejuje.

Apie skulptūrą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nefertitės biustas buvo rastas 1912 m., vadovaujant vokiečių archeologui Ludvikui Borchardtui[1] ir kasinėjant Egipto Amarnos vietovėje ten, kur buvo senovinis Achetatono miestas, įsteigtas faraono Echnatono (Amenchotepo IV, apie 1352−apie 1335 m. pr. m. e.) ir buvęs Sen. Egipto sostine. Kasinėjimus finansavo turtingas Vokietijos žydas, filantropas Džeimsas Simonas, kuris 1920 m. Nefertitės biustą padovanojo Berlyno muziejams.[2] Nuo 1924 m. biustas buvo eksponuojamas Egipto muziejuje. Pareikalavus Egipto valdžiai grąžinti biustą, Berlyno muziejus atsisakė tai padaryti ir skulptūra yra nuolat pasikartojančių ginčų dėl savininkų teisių tarp Egipto ir Vokietijos objektu.

Nefertitės biustas rastas buvusiame name, kuris pagal požymius buvo skulptoriaus dirbtuvės. Iš inskripcijos ant vieno iš rastų objektų sprendžiama, kad skulptoriaus vardas buvo Tutmozis. Jis tikriausiai buvo reikšmingas ir artimas faraonui menininkas. Nefertitės biustas tikriausiai buvo skulptoriaus sukurtas kaip modelis, pagal kurį dirbtuvių pameistriai kopijavo kitus Nefertitės atvaizdus. Nefertitės biustas yra natūralaus žmogaus dydžio, iškaltas iš kalkakmenio. Skulptorius padengė akmenį plonu, varijuojančio storio gipso skiedinio (stiuko) sluoksniu[3], kad suteiktų daugiau detalumo veidui, ir nudažė. Vienoje Nefertitės biusto akyje įstatytas kristalas, kuris įtvirtintas juodai dažytu vašku. Kita akis yra be kristalo ir jis joje niekuomet nebuvo įstatytas.

Nefertitės biustas sukurtas apie 1340 m. pr. m. e. taip vadinamojo Amarnos laikotarpio metu, kai egiptietiškajame mene buvo leidžiamas natūralesnis žmogaus vaizdavimas, įskaitant faraono šeimos narius. Pavyzdžiui, kitoje to laikotarpio skulptūroje Nefertitė pavaizduota su nuo gimdymų atsiradusia riebaline juosta pilvo apačioje. Tai buvo labai skirtingas vaizdavimo stilius nuo Sen. Egipte įprastų labai stilizuotų ir idealizuotų vaizdinių. Skulptūra tikriausiai buvo palikta apleistose dirbtuvėse, kai po faraono Echnatono mirties skulptorius Tutmozis persikėlė į Memfį.[4]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. independent.co.uk
  2. independent.co.uk
  3. nationalgeographic.com
  4. Horst Woldemar Janson, Anthony F. Janson. A basic history of western art. Pearson Education, 2005, p. 44