Naujosios Akmenės Šv. Dvasios Atsiuntimo bažnyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 56°19′19″š. pl. 22°53′04″r. ilg. / 56.322041°š. pl. 22.884495°r. ilg. / 56.322041; 22.884495

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Naujosios Akmenės Šv. Dvasios Atsiuntimo bažnyčia
Nakmenes.JPG
Vyskupija Telšių
Dekanatas Akmenės
Savivaldybė Akmenės rajonas
Gyvenvietė Naujoji Akmenė
Adresas L. Petravičiaus g. 5
Statybinė medžiaga mūras
Pastatyta 1998 m.

Naujosios Akmenės Šv. Dvasios Atsiuntimo bažnyčia – katalikų bažnyčia, stovinti Naujojoje Akmenėje. Priklauso Telšių vyskupijai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šoninis fasadas. 2015 m. kovo mėn.

Bažnyčia pradėta statyti 1989 m. Statyba rūpinosi klebonas Donatas Stulpinas. Pašventinta 1999 m. Architektas Rimantas Zimkus.

Bažnyčiai 3 varpus padovanojo Vokietijos katalikų kunigas iš Arnsbergo, Akmenės rajono Garbės pilietis Gerhardas Langė.[1] Kanauninkas G. Langė (g. 1921 m.) Antrojo pasaulinio karo metu tarnavo eiliniu kareiviu Lietuvoje, buvo čia sužeistas. Uolia labdaros veikla, kiek jėgos leido, jis stengėsi grąžinti vokiečių tautos skolą – į remontuojamus, naujai statomų įvairių Lietuvos bažnyčių bokštus buvo įkelti kanauninko rūpesčiu parapijoms dovanoti varpų komplektai.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naujosios Akmenės bažnyčia sumūryta iš baltų plytų. Statinys sudėtingo plano su dviem bokštais, dideliu nuožulniu čerpių stogu. Vie­nas bokštas smailiu priekiu prigludęs prie pagrindinio fasado. Kitas keturkampis bokštas su piramidiniu stogu yra kampe. Vie­na siena išlenkta, jėjimas kampe. Langų angos stačiakampės ir siauros.

Vidaus erdvė vienos navos. Lubos viduryje plokščios, šonuose lentelės kaltos nuožulniai. Apsidė smaili, su plokščiomis įgilinto­mis lubomis. Apsidės languose sumontuoti abstraktūs vitražai, kuriuos sukūrė Olegas Katėnskij[2]. Tai pilkų, raudonų, geltonų, žalių, mėlynų linijų kompozicijos. Tapytos stacijos ekspresionistinės išraiškos, originalių kompozicijų. Grindų danga sudėta iš rusvų plytelių su raudonomis ir žaliomis juostomis. U raidės formos balkonas įrengtas ant stambių stulpų. Vietoje altoriaus pastatytas balto šlifuoto marmuro stalas su skydeliais ir piupitras su įgilintu kryželiu. Ant sienos kabo tradicinės ikonografijos Nukryžiuotojo skulptū­ra. Klausykla medinė su trikampiu fron­tonu, ažūrinėmis šoninėmis sienelėmis.

Bažnyčios modernizavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2014 m. Naujosios Akmenės bažnyčią buvo planuojama modernizuoti, tobulinant projektą, svarstant galimus bažnyčios apšildymo ir modernizacijos techninius bei vizualinius sprendinius, pagal projektą planuotas ir įgyvendintas aplinkos sutvarkymo idėjas. Vien pastato dekoratyviniam apšvietimui įrengti ir išorės sienų apdailai reikėtų apie milijono litų. Aplink bažnyčią numatyta pastatyti stulpus su lempomis, kurios iš apačios apšviestų fasado viršų. Silikatinių plytų sienas numatyta nutinkuoti ir dalį padengti keramika, nesirenkant brangesnių apdailos medžiagų iš klinkerio ir natūralaus akmens. Fasado apšiltinimas reikalingas sumažinti energijos sąnaudoms. Paruoštas projektas galimiems įrengti amfiteatrui, tvenkiniui.[3] [4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka