Naujojo Hampšyro viešbutis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Naujojo Hampšyro Viešbutis

2009 m. lietuviško leidimo viršelis

Autorius John Irving
Šalis JAV
Žanras romanas
UDK: 820(73)-31
Originalus leidimas
Pavadinimas The Hotel New Hampshire
Šalis JAV
Kalba anglų
Leidykla E. P. Dutton
Išleista 1981 m.
Formatas Kietais viršeliais
Puslapių 401
ISBN: 052512800X
OCLC: 7306103
Pirmasis lietuviškas leidimas
Pavadinimas „Naujojo Hampšyro“ viešbutis
Leidykla Alma littera
Išleista 2009 m.
Vertėja Daiva Daugirdienė
Formatas Kietais viršeliais
Puslapių 547
ISBN-13: 978-9955-38-298-0
OCLC: 764507102

Naujojo Hampšyro Viešbutis (angl. The Hotel New Hampshire) – JAV rašytojo Džono Irvingo romanas išleistas 1984 metais. Pagal šią knygą buvo sukurtas filmas tokiu pačiu pavadinimu, kurį režisavo Tonis Ričardsonas.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Ši novelė pasakoja apie keistoką Berių šeimą, įsikūrusią Naujajame Hampšyre. Šeima susideda iš tėvo, motinos ir penkių jų vaikų. Vinis ir Meri augo tame pačiame mieste, bet bendrauti pradėjo per vasaros atostogas, kurių metu įsidarbino tame pačiame viešbutyje. Čia jie sutiko žydą iš Vienos vardu Freudas, kuris kartais atvykdavo į viešbutį linksminti publikos kartu su savo dresiruota meška Valstija. Freudas tampa jų susipažinimo ir laiko praleisto Naujajame Hampšyre simboliu. Vasaros pabaigoje pora susituokia, o Vinis iš Freudo nusiperka mešką bei motociklą. Jis nusprendžia keliauti aplink šalį rodydamas įvairiausius triukus ir taip užsidirbti pinigų studijoms Harvarde. Vėliau jis grįžta ir ima mokytojauti vietinėje mokykloje, tačiau yra nepatenkintas gyvenimo sąlygomis ir svajoja apie geresnį gyvenimą.

Šeimoje gyvena penki vaikai: savimi pasitikinti ir kiek arogantiška Freni; meilus, kiek naivus ir savo seserimi Freni besižavintis Džonas; fiziškai silpnas ir uždaraus būdo Frenkis, kuris taip pat yra homoseksualus; romantiškoji mažylė Lili, kuri vienu metu buvo "nustojusi augti"; nesubrendęs mažas berniukas Egis, turintis didelį potraukį matuotis ir rengtis įvairiais drabužiais. Džonas ir Freni yra "geriausi draugai", matantys save kaip labiausiai subrendusius tarp kitų vaikų ir neabejojantys, jog jų šeima yra ne visai normali. Tačiau, kaip Džonas pastebi, pati šeima save mato "įprastą kaip lietų".

Vinį apima nenugalimas noras paversti buvusios mergaičių seminarijos pastatą viešbučiu, kurį pavadina "Naujojo Hampšyro viešbučiu" ir persikelia į jį gyventi su visa šeima. Čia prasideda pirmieji nuotykiai, būdingi Irvingo rašysenai: Freni išprievartavimas (keletas mokyklos futbolo komandos žaidėjų, tarp jų ir Čiperio Douvo, kurį pati Freni buvo įsimylėjusi) ir išgelbėjimas (prie to prisideda tos pačios komandos juodukas Džiunioras Džaunsas); šeimos šuns Sorovo mirtis ir jo "atgaivinimas" taksidermijos būdu, kas stipriai išgąsdina senelį; Džono seksualinis kontaktas su viešbučio prižiūrėtoja Ronda Rei; Freudo kvietimas atvykti šeimai į Vieną pagelbėti jam prižiūrint jo naująjį viešbutį ir "protingąją" mešką.

Keliaudami atskirai, mama ir Egis žūna per lėktuvo katastrofą. Kiti pradeda gyvenimą Vienoje ir įsikuria naujame viešbutyje, kurio pirmajame aukšte apsigyveno daugybė prostitučių, o antras aukštas "okupuotas" radikalų komunistų. Šeima pamato, jog Freudas apako, o jo "protingoji" meška iš tiesų yra mergina Siuzi, apsirengusi meškino kostiumi. Nutinka daug teigiamų ir neigiamų dalykų: Vinio sielvartavimas dėl žmonos netekties; šeimos santykiai su prostitutėmis ir radikalais; brolio ir sesers - Džonio ir Freni - įsimylėjimas; Džonio pažintis su komunistu, kuris vėliau nusižudo; Freni seksualiniai ryšiai su Siuzi ir vienu iš radikalų Ernstu; Lili susidomėjimas rašymu ir šeimos "istorijos" kūrimas; galiausiai komunistai planavo susprogdinti operos teatrą, tačiau planus sujaukia Vinis su žydu Freudu. Šeima tampa garsi, o Lili parašyta knyga apie šeimą tampa populiari ir atnešą didelį pelną. Galiausiai šeima persikelia gyventi atgal į Jungtines Valstijas, tik šįsyk - Niujorką.

Paskutinė knygos dalis apima Frenės kerštą jos žagintojui, jos, kaip filmų aktorės sėkminga karjera bei santuoka su jaunėliu Džoniu. Lili nusižudo iš nesugebėjimo rišliai rašyti sakinius, Džonas ir Frenkis nusiperka apleistą viešbutį Meine, kur susipažino Vinis su Meri, o Siuzi (žydo "meška") ir Džonas atranda laimę kartu.

Novelėje atvaizduojama keletas elementų iš paties autoriaus Džono Irvingo vaikystės.

Personažai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Džonas Beris: antrasis Vinio ir Merės sūnus. Jis gimė Naujojoje Anglijoje ir čia praleido didžiąją dalį savo vaikystės. Turi seses Frenę ir Lilį bei brolius Franką ir Egį. Jis pirmuoju asmeniu pasakoja visą istoriją. Džonas jaučia ypatingą simpatiją savo seseriai Frenei, didesnę, negu kitiems broliams ir seseriai. Ypač rūpintis ja pradeda po to, kai Frenė buvo išprievartauta. Padedant seneliui Ajovai Bobui pradeda treniruotis. Nors Džonas ir turėjo seksualinių ryšių su kitomis merginoms, tačiau išskirtinė vieta jo širdyje visuomet skirta tik Frenei. Nors abu pripažįsta meilę vienas kitam, jų santykiai privalo likti broliški. Džonas padeda sesei įkurti Kliniką nuo išprievartavimo nukentėjusioms merginoms. Pabaigoje Džonas susituokia su Siuzi ir įsivaikina Frenės kūdikį.

Frenė Beri: antrasis Berių šeimos vaikas. Anot aplinkinių gyventojų, Frenė yra tikra gražuolė. Tam pritaria net broliai ir sesuo. Jaučia didelę atsakomybę už šeimą, ypač po motinos mirties, praktiškai, ji perima mamos vaidmenį ir tampa "vadove". Kartą ji buvo išprievartauta, nors to ir nepripažino. Vėliau tampa sėkminga filmų aktore. Pabaigoje ji išteka už vieno buvusio klasioko, jaunėlio Džaunso. Pora susilaukia vaiko, kurį auginti atiduoda Džonui su Siuzi.

Frenkas Beris: vyriausias iš visų vaikų, tačiau dažnai nesusišneka su Džonu ir Freni. Apie 16-us savo gyvenimo metus pastebi, kad vaikinai jį traukia labiau nei merginos, dėl ko labai kentėjo nuo klasiokų, ypač mokyklos futbolo komandos žaidėjų. Kartą pastarieji prieš jį smurtavo, tačiau Džonas su Frene jį išgelbėjo. Jo santykiai su broliu ir seserimi po to įvykio sustiprėjo. Vienu metus buvo susidomėjęs taksidermijos mokslu, tačiau amatą metė po to, kai lėktuvo katastrofoje mirė mama ir Egis.

Lili Beri: ketvirtasis Berių vaikas. Maža, tyli ir mėgstama brolių bei seserų. Ji tampa garsi rašytoja po to kai išleidžia knygą apie savo šeimos istoriją. Ji mėgina toliau rašyti, tačiau nežino apie ką dar gali rašyti išskyrus savo šeimą. Galiausiai, po daugybės nevilties akimirkų, supratusi, kad negali būti rašytoja, ji nusižudo. Ji palieka žinutę su užrašu: "atsiprašau, tiesiog negaliu būti pakankamai gera".

Egis Beris: jauniausias šeimos vaikas, pats juokingiausias, nors tokiu būti niekada nenorėjo. Ausų infekcija padaro jį pusiau kurčią, o dažniausiai jo ištariami žodžiai buvo "kas?" arba "kaip?".

Vinis Beris: šeimos galva, vaikų tėvas, Meri vyras. Jis baigė Harvardą, bet nepritaikė įgytų įgūdžių. Daugiau ar mažiau jis yra smulkusis verslininkas viešbučių versle. Po žmonos Meri ir sūnaus Egio žūties tapo labai depresuotas. Ši depresija dar labiau pagilėja po apakimo per teroristų išpuolį. Galiausiai jis tampa santūrus kaip jo senas draugas žydas Freudas, o pasitikėjimą ima atgauti tik po to kai grįžta į Jungtines Valstijas.

Mari Beri: penkių vaikų motina ir Vinio Berio žmona. Ji vienintelė gimė ir užaugo Naujajame Hampšyre. Ji buvo rūpestinga ir mylinti mama, visą laiką liko ištikima savo vyrui. Deja, kelionės lėktuvu metu į Vieną ji ir jauniausias šeimos vaikas Egis žuvo. Šeima nusprendė, kad Meri būtų patikusi Viena, tad šie ten ir apsistojo.

Freudas: senas austrų žydas, kuriam anksčiau priklausė meška Valstija ir motociklas, kuriuos vėliau perpirko Vinis. Jis grįžo į Europą 1939-iais m. ir buvo įkalintas nacių. Jis prarado regą vienoje koncentracijos stovyklų. Išgyveno ir po kurio laiko pradėjo viešbučio verslą Vienoje. Pakvietė Vinį prisijungti iš šis sutiko. Nors jų verslas nebuvo sėkmingas, tačiau laikas praleistas kartu - turtingas, o, galiausiai, Freudas miršta herojumi, po to kai sustabdo teroristų išpuolį paaukodamas savo gyvybę.

Ajova Bobas: Vinio Berio tėvas. Išsikovojo sveiko ir fiziškai stipraus žmogaus reputaciją, galiausiai tapo privačios mokyklos sporto treneriu. Mainais už šią poziciją jo sūnus Vinis Beris galėjo nemokamai mokytis šioje prestižinėje mokykloje. Ajova vėliau padeda Džonui sportuoti. Ajova miršta iš išgąsčio, kai tualete pamato taksiderminę šeimos šuns versiją. Labiausiai prisimenamas kaip frazės "tu turi būti apsėstas gyvenimui" autorius.

Ronda Rei: daugiau ar mažiau, pirmojo Naujojo Hampšyro viešbučio prižiūrėtoja. Ji buvo ta mergina, kuri supažindino Džoną su sekso pasauliu, nors jokios simpatijos jam nejautė.

Jaunėlis Džounsas: juodukas mokyklos futbolo žaidėjas. Tylus ir nemėgstamas daugelio kitų futbolo žaidėjų. Jis padeda Frenei, kai šią buvo bandoma išprievartauti. Po daugybės metų, jis galiausiai veda Frenę ir susilaukia vaiko.

Čipas Douvas: futbolo žaidėjas, kuris išprievartavo Frenę. Dėl kažkokių priežasčių, Frenė net po pasikėsinimo išliko santykiuose su juo. Po to kai su šeima grįžo iš Vienos į Jungtines Valstijas, ji atkeršija Čipui už išprievartavimą.

Ernstas: vokiečių radikalas ir antrojo Naujojo Hampšyro viešbučio nuolatinis gyventojas. Neigiamas veikėjas, organizavęs teroristinį išpuolį, per kurį ir buvo nužudytas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]