Natrio nitritas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Natrio nitritas
Natrio nitritas
Sisteminis (IUPAC) pavadinimas
Natrio nitritas
CAS numeris 7632-00-0
RTECS numeris RA1225000
Cheminė formulė NaNO2
Molinė masė 68,9953 g/mol
SMILES N(=O)[O-].[Na+]
Rūgštingumas (pKa)
Bazingumas (pKb)
Valentingumas
Fizinė informacija
Tankis
Išvaizda balti kristalai
Lydymosi t° 271 °C
Virimo t°
Lūžio rodiklis (nD)
Klampumas
Tirpumas H2O 82 g/100 ml (25 °C)
Šiluminis laidumas
log P
Garavimo slėgis
kH
Kritinis santykinis drėgnumas
Farmakokinetinė informacija
Biotinkamumas
Metabolizmas
Pusamžis
Pavojus
MSDS
ES klasifikacija
NFPA 704
Žybsnio t°
Užsiliepsnojimo t°
R-frazės
S-frazės
LD50
Struktūra
Kristalinė struktūra
Molekulinė forma
Dipolio momentas
Simetrijos grupė
Termochemija
ΔfHo298
Giminingi junginiai
Giminingi druskos kalio nitritas
Giminingi junginiai
Giminingos grupės

Natrio nitritas, NaNO2, natrio dioksonitratas – druska, natrio ir nitrito rūgšties junginys. Tai balti ar gelsvoki kristaliniai milteliai. Natrio nitritas labai tirpus vandenyje, labai sugeria oro drėgmę.

Natrio nitritas naudojamas:

 • kaip maisto priedas konservantas ir spalvos fiksatorius (angl. colour retention agent) mėsos ir žuvies gaminiuose;
 • kaip reagentas gaminant diazo dažiklius, nitrozojunginius ir kitus organinius junginius;
 • dažant ir marginant audeklus, balinant pluoštą;
 • fotografijoje;
 • kaip laboratorinis reagentas ir korozijos inhibitorius;
 • dengiant metalinėmis dangomis;
 • gaminant gumos gaminius;
 • elektrolitams gaminti elektrocheminiame galandime.

Medicinoje, tiek žmonių, tiek veterinarinėje, natrio nitritas naudojamas kaip kraujagysles (vazodiliatatorius) ir bronchus (bronchodiliatatorius) plečiantis junginys, priešnuodis nuo cianidų.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maisto priedas E250[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maisto pramonėje natrio nitritas naudojamas tiek kaip mėsos ir žuvies spalvos fiksatorius, išsaugantis rausvą spalvą, tiek kaip konservantas, stabdantis bakterijų Clostridium botulinum, sukeliančių botulizmą, augimą. Europos Sąjungoje natrio nitritas, žinomas kaip maisto priedas E250, leidžiamas naudoti tik mišinyje su valgoma druska, kur jo gali būti ne daugiau kaip 0,6%. Taip pat naudojamas ir kalio nitritas

Dideli natrio nitrito kiekiai gali būti toksiški gyvūnams, taip pat ir žmogui. Žiurkėms LD50 yra 180 mg/kg, o žmonėms LDLo yra 71 mg/kg. Tai reiškia, kad 65 kg masės žmogus turi suvalgyti apie 4,615 g natrio nitrito kad pasireikštų toksinis poveikis.[1] Siekiant apsaugoti nuo netyčinio apsinuodijimo natrio nitritas, skirtas naudoti kaip maisto priedas, dažomas rausvai.

Natrio nitritas laikomas labiausiai pavojingu todėl, kad kaitinamoje mėsoje su nitritais susidaro karcinogenai nitrozaminai. Natrio nitrito vartojimas mėsos produktuose JAV ribojamas – leidžiama koncentracija ne didesnė kaip 0,02%. Apie 1970 m. buvo aptikta, kad askorbo rūgštis (vitaminas C) kaip antioksidantas slopina nitrozaminų susidarymą.[2] Todėl JAV reikalaujama, kad mėsos produktuose turi būti ne mažiau kaip 0,055% askorbo rūgšties. Gamintojai vietoje askorbo rūgšties kartais naudoja eritorbo rūgštį (angl. erythorbic acid), kuri yra pigesnis, bet tiek pat efektyvus antioksidantas. Gamintojai taip pat gali įdėti ir alfa tokoferolio (vitaminas E), kuris dar labiau slopina nitrozaminų susidarymą.

Alfa tokoferolis, askorbo ir eritorbo rūgštys slopina nitrozaminų susidarymą dėl jų oksidacinių redukcinių savybių. Pvz., iš askorbo rūgšties susidaro dehidroaskorbo rūgštis, kuri aplinkoje esantį diazoto trioksidą, galingą nitrozinantį agentą, susidarantį iš natrio nitrito, paverčia azoto monoksidu NO.[3]

Yra informacijos, kad natrio nitrito vartojimas gali būti susijęs su migrenos priepuolių prasidėjimu asmenims, kurie kenčia nuo migrenos.[4]

Natrio nitritas kaip vaistas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Neseniai buvo aptikta, kad natrio nitritas yra efektyvus vazodiliatatorius – cheminis junginys, praplečiantis periferines kraujagysles ir taip pagerinantis audinių aprūpinimą krauju. Atliekami tyrimai tikrinant natrio nitrito tinkamumą gydyti siklemiją, apsinuodijimą cianidais, miokardo infarktą, smegenų aneurizmas, kūdikių plaučių hipertenziją.[5][6]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. http://msds.chem.ox.ac.uk/SO/sodium_nitrite.html Archyvuota kopija 2008-04-10 iš Wayback Machine projekto.
 2. http://carcin.oxfordjournals.org/cgi/content/abstract/10/2/397 The inhibition of bacterially mediated N-nitrosation by vitamin C: relevance to the inhibition of endogenous N-nitrosation in the achlorhydric stomach. Carcinogenesis 1989; 10(2) 397–399.
 3. http://lpi.oregonstate.edu/f-w00/nitrosamine.html Nitrosamines and Cancer by Richard A. Scanlan, Ph. D.
 4. „Heading Off Migraine Pain“. FDA Consumer magazine. U.S. Food and Drug Administration. 1998.
 5. Associated Press (2005-09-05). „Hot dog preservative could be disease cure“.
 6. Roxanne Khamsi (27 January 2006). „Food preservative fights cystic fibrosis complication“. NewScientist.com. Suarchyvuotas originalas 2008-09-17. Nuoroda tikrinta 2010-04-02.