Natkiškių evangelikų liuteronų bažnyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Christian cross.svg
Natkiškių evangelikų liuteronų bažnyčia
Natkiškiai, liuteronų bažnyčia.png
Tikėjimo srovė liuteronai
Savivaldybė Pagėgių savivaldybė
Gyvenvietė Natkiškiai
Statybinė medžiaga plytų mūras
Pastatyta 1904 m.
Stilius neogotika

Natkiškių evangelikų liuteronų bažnyčia – evangelikų liuteronų bažnyčia, stovėjusi Natkiškiuose, Pagėgių savivaldybėje, sugriauta per Antrąjį pasaulinį karą.

Parapija Natkiškiuose atsikūrė 1993 m., veikia maldos namai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Evangelikų liuteronų bažnyčia Natkiškiuose buvo pastatyta 1904 m., talpino 600 žmonių.

Per Pirmąjį pasaulinį karą Natkiškius buvo užėmusi rusų ka­riuomenė. Kunigą M. Šiuišelį suėmė ir kartu su žmona ištrėmė į Sibirą. 19161918 m. jį pakeitė Dovydas Jurkaitis. Karui pasibaigus, Šiuišelis grįžo, o 1921 m., buvo palaidotas Natkiškių kapinaitėse. Jį pakeitė Kurtas Hochleiteris, dirbęs iki 1927 m. Po to parapijos dvasininku buvo škotų kilmės kunigas Alexanderis Oligvie. Paskutinis Natkiškių parapijos dvasinis vadovas buvo Heinrichas Zippelis, dirbęs 19421944 m.

Parapijos steigimo laikotarpiu, 1902 m., Natkiškių bendruomenėje bu­vo maždaug 3 300 žmonių, iš jų lietuvininkų 2 000 (arba 60,6 %). Para­pijiečių skaičius nedaug tepasikeitė ir pokario laikotarpiu: 1921 m. jų užregistruota 3 025, 1926 – 3 026 ir 1936 m. – 3 156.

1944 m. Natkiškių maldos namai buvo sugriauti. Po karo pa­rapija neatsikūrė. Parapijiečiai lankė artimiausią Katyčių bažnyčią.

Parapija atgimė praėjus daugiau kaip 40 metų, Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Nedidelė bendruomenė (jos komiteto pirmininkas Au­gustas Dienas) per metus įsirengė savo maldos namus, kuriuos 1993 m. gegužės 31 d. kartu su kitais dvasininkais pašventino vietinis kunigas L. Fetingis. 1997 m. bendruomenėje buvo 90 žmonių.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bažnyčia buvo jubiliejinės serijos, neogotikinė. Vienabokštis netinkuotas statinys, raudonų plytų, pagražintas paaukštintoje galinėje sienoje išdės­ty­tais siaurais langais, stačiakampiais bokšteliais. Sakykla medinė, pa­ky­lėta ant aukšto mūro pagrindo. Virš altoriaus kabėjo ornamentais, me­džio pjaustymais padailintas kryžius. Sienos dekoruotos, lubos medinės. Bažnyčioje kabėjo trys varpai, buvo grojama Karaliaučiaus „Novak“ firmos vargonais.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]