Namudininkas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Ambox globe content.svg  Manoma, kad šis straipsnis skiria per mažai dėmesio vieniems geografiniams regionams ir per daug – kitiems.
Jei galite, subalansuotai perrašykite straipsnį, neskirdami jokiam regionui perdėto dėmesio. Taip pat galite padėti susitarti dėl sprendimo diskusijų puslapyje.

Namudininkas – fizinis asmuo, atliekantis darbą namuose (dirbantis namudinį darbą).

Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Darbo sutartyje gali būti nustatyta, kad sutartyje sulygtą darbo funkciją darbuotojas atliks namuose (LR DK 115 str. „Darbo sutartis su namudininkais“)[1]. Darbo sutarties su namudininkais ypatumus nustato LR Vyriausybė ir kolektyvinės sutartys.

Namudininko naudojamos darbo priemonės turi atitikti darbuotojų saugos ir sveikatos teisės aktų nustatytus reikalavimus. Prieš sudarydamas darbo sutartį su namudininku, darbdavys, susitaręs su darbuotoju, teisės aktų nustatyta tvarka turi įvertinti profesinę riziką namudininko darbo vietoje. Namudininkams negali būti pavedami darbai, susiję su kenksmingais biologiniais, cheminiais, kancerogeniniais veiksniais, mutagenais ar medžiagomis, galinčiomis būti tokių veiksnių šaltiniais. Namudininkas privalo rūpintis savo paties ir kitų asmenų, kurie galėtų nukentėti dėl netinkamo namudininko elgesio ar klaidų darbe, sauga ir sveikata, taip pat tinkamu medžiagų, mašinų, įrankių ir kitos įrangos naudojimu.

Namudininkui, kurio namuose gyvena asmenys iki 18 metų, nėščios, neseniai pagimdžiusios ar krūtimi maitinančios moterys, negali būti pavedami darbai, kuriuos atliekant namuose gali atsirasti draudžiamų kenksmingų ar pavojingų asmenims iki 18 metų arba nėščioms, neseniai pagimdžiusioms ar krūtimi maitinančioms moterims veiksnių. Namudininkas turi raštu informuoti darbdavį, ar jo namuose yra minėtųjų asmenų.

Namudininkui netaikomos įmonės darbo tvarkos taisyklės. Namudininko darbo laikas negali būti ilgesnis kaip 40 valandų per savaitę. Namudininkas darbo laiką skirsto savo nuožiūra. Namudininkas savo darbo laiką apskaito pats, jo dirbtas darbo laikas gali būti žymimas ir kitaip negu nustatytos pavyzdinės formos darbo laiko apskaitos žiniaraštyje.

Namudinio darbo sutartyje gali būti numatyta, kad namudininkas gaus kompensaciją už:

  • susijusias su jo darbu išlaidas: elektros energijos ir vandens sunaudojimo, ryšių paslaugų, mašinų ir įrenginių priežiūros ir remonto, kitas;
  • laiką, sugaištą mašinoms ir įrenginiams remontuoti, įrankiams keisti, rūšiuoti, pakuoti ir išpakuoti, kitoms panašioms operacijoms[2].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]