Naiskas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Naiskas (gr. ναΐσκος) – maža klasikinio orderio šventykla Graikijoje su kolonomis ir frontonu. Dažnai vaizduota antikiniame mene.
Naiskai aptinkami tiek klasikinėje architektūroje, ypač senovės Atikos laidojimo architektūroje kaip kapų bareljefai ar šventyklėlės su statulomis (toks naiskas buvo aptiktas Atėnų Kerameiko rajone), tiek senovės Graikijos juodųjų bei raudonųjų figūrų keramikoje (ant loutroforų ir lekitų). Tokiuose naiskuose dažnai pavaizduoti mirę žmonės, juose nėra kolonų ir mokslinėje literatūroje anglų kalba šie naiskai vadinami angl. grave stelae (kapų stelomis).
Naisko tipo figūros ir kito tipo šventyklėlės buvo daromos ir iš terakotos. Tokių pavyzdžių gausu Paryžiaus Luvro muziejuje. Naiskai visur buvo susiję su religija, labiausiai – su graikų laidojimo kultu.
Panašaus stiliaus statiniai Romos kultūroje buvo edikulos.
-
Laidojimo naiskas, skirtas Aktajui ir jo žmonai. IV a. pr. m. e.
-
Berniukas duoda jaunuoliui, galbūt sportininkui, lekitą. Marmurinis naiskas. Apie 375 m. pr. m. e. Delo arba gretima Rinėjos sala.
-
Krateris su pavaizduotu naisku.
-
Hidrija su naisku, kuriame pavaizduota moteris. Aplink naiską stovi lankytojai.