Naikintojas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Naikintojas, naikintuvo pilotas - specialiai parengtas karo lakūnas, pilotuojantis naikintuvą. Naikintojai būna specialiai mokomi valdyti naikintuvus ir kautis oro mūšiuose, taip pat dažnai mokomi šturmuoti žemės taikinius. Laivyno ir lėktuvnešių aviacijos naikintojai mokomi kilti ir leistis lėktuvnešiuose, šturmuoti antvandeninius taikinius.

Naikintojai, numušę 5 ir daugiau lėktuvų paprastai vadinami asais.

Sveikatos reikalavimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naikintojai turi būti puikios sveikatos:

  • didelio ištvermingumo - nepriekaištinga širdis ir kraujotaka; gebėjimas atlaikyti didelius pagreičius, fizinės jėgos (ypač pilvo preso ir galūnių raumenų),
  • puikios regos ir orientacijos erdvėje,
  • gebėjimo atlaikyti nervinę įtampą, paskirstyti dėmesį.

Vienas svarbiausių oro mūšyje naikintoją veikiančių veiksnių yra perkrovos (pagreitis). Atliekant staigius posūkius (tiek vetikalius, tiek horizontalius) lėktuvas ir jo pilotas patiria išcentrinius pagreičius, kurie paprastai matuojami laisvojo kritimo pagreičiais g. 2 g perkrova yra lygi dvigubai Žemės traukai jūros lygyje, t. y., kūnas jaučiamas dukart sunkesnis. Šiuolaikiniai reaktyviniai naikintuvai gali atlikinėti labai staigius posūkius, kurių metu perkrovos gali viršyti žmogaus kūno gebėjimą jas atlaikyti.

Lėktuvui staigiai sukant aukštyn ar darant mirties kilpą patiriama teigiama perkrova, išcentrinis pagreitis sumuojasi su Žemės trauka. Suminė jėga verčia kraują tekėti į kojas ir kitas apatines kūno dalis. Dėl to į smegenis atiteka mažiau kraujo, ir jei tai trunka pakankamai ilgai, aptemsta piloto sąmonė (angl. g - induced Loss Of Consciousness ar G-LOC - 'perkrovos sukeltas sąmonės praradimas').
Nuo šio reiškinio apsaugo:

  • pilotų priešperkroviniai kostiumai (angl. g - suit), kurie perkrovos metu suspaudžia galūnes ir neleidžia į jas sutekėti kraujui. Su tokiu kostiumu pilotas atlaiko 1 g didesnę perkrovą.
  • rankų, kojų ir pilvo raumenų įtempimas. Įtempti raumenys suspaudžia juose esančias arterijas ir sumažina perteklinį kraujo sutekėjimą į galūnes ir pilvo ertmę.