Pereiti prie turinio

Nacistinis okultizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šventoji Longino ietis, saugoma Vienoje

Nacistinis okultizmas – nevienareikšmiškai vertinama nacizmo ideologijos dalis, susijusi su mistikos tyrinėjimais, rasistiniu požiūriu interpretuojant žmogaus esybę ir egzistenciją.


Idėjos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinė nacizmo idėja buvo sukurti „antžmogį“ – naująją žmonių rasę arijų pagrindu. Tam turėjo pasitarnauti eugenikos selekcija, netinkamus individus sunaikinant koncentracijos stovyklose.

Ypatingą vaidmenį nacistiniame okultizme suvaidino legendos apie dingusias žemes – Agartą (angl. Agartha), Thule (angl. Thule), Šambalą (angl. Shambhala). Taip pat nacistai skelbė, kad žmogus savyje turi užslėptų jėgų, mistinės (kosminės) energijos, pagal senovės germanų mitologiją pavadintos vriliu (Vril). Naciai savo tikėjimą siejo su teosofija, tikėjo kad egzistuoja galingos dvasinės būtybės, kurios tam tikriems žmonėms atskleidžia slaptas žinias apie pasaulį. Šias būtybes laikė demonais arba lygino su Bodhisattva. Naciai praktikavo meditacijas, yra duomenų, kad jie tyrinėjo reinkarnacijos idėjas, o SS vadas Heinrich Himmler netgi laikė save reinkarnavusiu Henriku I Paukštininku[1].

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jau 1900 m. Vokietijos imperijoje ir Austrijoje susikūrė įvairių draugijų, sektų ir organizacijų, kurios domėjosi okultiniais dalykais, germanų istorija ir kilme, bet visus tyrinėjimus siejo su viena sritimi – įrodymų ieškojimu, kad egzistavo arijų rasė – tam buvo pasitelkiami abejotini šaltiniai (legendos, senovės tautų simboliai ir pan.). Nacių atstovai Rudolf Heß, Alfred Rosenberg, Hans Frank ir Heinrich Himmler tikėjo, kad senovės legendose ir mituose bei simboliuose slypi arijų rasės pėdsakai. Retorikos, nacionalsocializmo architektūros ir kitomis priemonėmis tokie pseudoreliginiai teiginiai buvo įteigiami visuomenei masiniuose mitinguose ir susirinkimuose. Buvo organizuojami masiniai fakelų maršai, saulėgrįžos šventės, germanai buvo šlovinami ir mistifikuojami kino filmuose, mokyklų programose ir moksle.

Vevelsburgo pilis tapo SS okultizmo būstine, kur buvo „tyrinėjami“ arijų rasės „kilmės“ ir „šventumo“ klausimai. Kitu nacistinio okultizmo centru buvo Trečiajame Reiche nuo 1935 m. egzistavusi organizacija Ahnenerbe („Protėvių paveldo tyrimo ir mokymo bendrija“), kuri laikoma SS padaliniu. Nacistai šventu dalyku laikė Longino ietį, kuria buvo pervertas nukryžiuotas Jėzus Kristus – radęs tą ietį tampa nemirtingas. Šventu simboliu nacistai laikė ir Juodąją saulę. Buvo tikima, kad nacistinis okultizmas taps oficialia religija sukurtoje nepriklausomoje nacių valstybėje viename iš Prancūzijos regionų – Burgundijoje.

Naciai organizavo ekspedicijas į Indiją ir Tibetą ieškodami senųjų civilizacijų ir galimų arijų „šaknų“.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]