Mykolas Plepys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Mykolas Plepys
Gimė 1891 m. lapkričio 4 d.
Pakapinė, Papilio valsčius
Mirė 1969 m. gruodžio 25 d. (78 metai)
Čikaga, JAV
Sutuoktinis (-ė) Marija Dubauskaitė
Vaikai Vladas, Irena
Veikla evangelikų reformatų kuratorius
Organizacijos Biržų žinios
Pareigos redaktorius

Mykolas Plepys (1891 m. lapkričio 4 d. Pakapinėje, Papilio valsčius1969 m. gruodžio 25 d., palaidotas Čikagos Lietuvių tautinėse kapinėse.) – Lietuviškos spaudos bendradarbis Lietuvoje ir išeivijoje, ilgametis Biržų pašto viršininkas, Lietuvos evangelikų reformatų kuratorius.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baigė Biržų pradžios mokyklą. 1908 m. įstojo į Biržuose įsteigtą keturklasę miesto mokyklą ir ją baigė. Vėliau dirbo telegrafistu Panevėžyje. Per Pirmąjį pasaulinį karą pašauktas į caro kariuomenę kariavo Rumunijoje, Austrijoje, Lenkijoje. Užsitarnavo puskarininkio laipsnį.

1917 m. grįžo į Lietuvą, dalyvavo Nepriklausomybės kare Panevėžio batalione. Po karo dirbo Biržų pašte, po kelerių metų buvo paskirtas pašto viršininku. 1928 m. vedė Mariją Dubauskaitę, su kuria susilaukė vaikų – Vlado ir Irenos. 19301934 m. laikraščio „Biržų žinios“ redaktorius, rašė eiles, vedamuosius straipsnius, feljetonus, vaidindavo draugijos „Mūza“ rengiamuose spektakliuose.

Baigiantis Antrajam pasauliniam karui su šeima pasitraukė į Vokietiją, bet 1949 m. Hamburge netikėtai mirė žmona ir tais pačiais metais su vaikais atvyko į JAV, Čikagą.

Išrinktas Lietuvos evangelikų reformatų Bažnyčios kuratoriumi, dalyvavo visuose Sinoduose. Išeivijoje vėl įsijungė į kultūrinį lietuvišką darbą. Rašė į „Naujienas“, o 1951 m. išeivijos lietuvių reformatų kolegijai pradėjus leisti žurnalą „Mūsų sparnai“, tapo nuolatiniu jo bendradarbiu. 1959 m. išrinktas žurnalo redakcijos komisijos nariu. Nuo 1961 m. beveik iki mirties dirbo „Mūsų sparnų“ teksto rinkėju, paruošė spaudai 17 numerių. Be to, žurnalui rašė daug įvairių straipsnių.

Mokėjo kelias kalbas. Susidomėjęs čekų reformatoriaus Jano Huso asmenybe iš ukrainiečių kalbos išvertė Z. Byčinskio knygą „Janas Husas“. Knygą lietuvių evangelikų spaudos centras Čikagoje išleido jau po vertėjo mirties – 1970 m. Pakartota „Apyaušrio“ 1995 m. Vilniuje.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]