Muchamedo Ali dinastija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Muchamado Ali dinastija)
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Egiptasn-orn.png
Egipto istorija
Senovės Egipto istorija
Egipto islamizavimas:
Rašidunai > Omejadai > Abasidai
(Tulunidai > Ikšididai)
Fatimidų dinastija
Ajubidų dinastija
Mameliukų sultonatas:
Bahri dinastija > Burdži dinastija
Osmanų imperija (Egiptas)
Prancūzai Egipte
Muchamedo Ali dinastija:
Chedivatas > Sultonatas > Karalystė
JAR > ARF
Egipto Arabų Respublika

Muhamedo Ali dinastija – istorinis laikotarpis ir valdžiusi dinastija Egipte nuo 1811 m. iki 1953 m. Dinastijos atstovai valdė Egiptą kaip Osmanų imperijos vietininkai (valiai) (1811–1867), chedivai (1867–1914), sultonai (1914–1922) ir karaliai (1922–1953). Šios dinastijos valdymo laikotarpis Sudane (1821–1885) yra žinomas kaip Turkiyah ("turkų valdymas").

Muhamedo Ali įsitvirtinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Interviu su Muchamedu Ali jo rūmuose Aleksandrijoje (1839) David Roberts

Napoleonui nugalėjus mameliukus, Egipto valdžios olimpe atsirado tuštuma, paskatinusi Muchamedą Ali – albaną kareivį, tarnavusį Osmanų imperijai, – užimti aukščiausią valdžią. Osmanų rūmai oficialiai įgaliojo jį evakuoti likusius prancūzų armijos dalinius, ir 1805 m. jis buvo pavadintas karaliaus vietininku. Paskelbęs paliaubas su mameliukais, 1811 m. kovo 1 d. Ali pakvietė mameliukų emyrus į savo rūmus atšvęsti karo paskelbimo prieš vahabius Arabijoje. Parado metu vienoje siauroje gatvelėje Ali kariai užpuolė ir užmušė beveik visus atvykusius mameliukus. Nors žudynės buvo pasmerktos, Ali tapo valstybės valdovu, o valdymas perėjo iš vienos dinastijos į kitą.

Valdymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Likusiu savo ilgo valdymo laikotarpiu Ali plėtė savo valdžią. Medvilnę jis padarė pagrindine Egipto gamybos preke, tai buvo jo asmeninis monopolis, taip pat tiesė kelius, statė laivų statyklas, įkūrė valstybės valdomas mokyklas ir ligonines ir pradėjo šaukti į karo tarnybą Egipto valstiečius. Ali sūnūs nugalėjo Siriją, kėlė grėsmę Osmanų Kalifatui, kol 1839 m. Londono konvencija atnešė taiką, suteikdama Ali paveldimą teisę valdyti Egiptą. Paskutiniais metais Ali kankino senatvinės ligos ir paranoja, atvedusi šalį prie finansinio chaoso. Ali mirus 1849 m. rugpjūčio 2 d., sostą perėmė jo sūnėnas Abbas. Ali įkurta dinastija su britų parama valdė iki 1953 m. Naseristų respublikos revoliucijos.

Dinastijos atstovai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Egipto valiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Egipto chedivai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Egipto sultonai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Egipto karaliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

b}}