Moterų Didžiojo prizo šachmatų varžybos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

FIDE Didžiojo prizo (pranc. Grand Prix) moterų varžybos – aukščiausio lygio šachmatų varžybos. Nuo 2010 m. nelyginiais metais Didžiojo prizo šachmatų varžybos trunka dvejus metus, per kuriuos surengiami šešeri šachmatų turnyrai. Kiekviena žaidėja gali sužaisti keturiuose turnyruose. Kiekviename Didžiojo prizo turnyre, priklausomai nuo užimtos vietos, dalyvė gauna tam tikrą balų kiekį. Tik trys turnyrai – įskaitiniai. Didžiojo prizo varžybų nugalėtoja nustatoma pagal didžiausią trijuose turnyruose surinktų balų sumą.[1] – moterų pasaulio šachmatų čempionato dalis.

20112012 metų Didžiojo prizo varžybų nugalėtoja tampa pretendente į pasaulio čempiones ir įgyja teisę 2013 metų trečiajame ketvirtyje žaisti su pasaulio čempione 10-ties partijų mačą dėl Pasaulio čempionės vardo. Jei Didžiojo prizo nugalėtoja būtų pasaulio čempionė, pretendentės teisės pereitų antros vietos laimėtojai. Varžybas rengia FIDE.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Moterų Didžiojo prizo varžybos pradėtos rengti, kai 2010 m. FIDE pakeitė pasaulio moterų šachmatų čempionatų tvarką: lyginiais metais – atkrintamieji trumpi dviejų partijų mačai, o nelyginiais – 10-ties partijų mačas tarp pasaulio čempionės ir Didžiojo prizo varžybų nugalėtojos.[1] – moterų pasaulio šachmatų čempionato dalis.

Pirmosios moterų Didžiojo prizo varžybos vyko 2009–2011 metais. Varžybų taisyklės buvo panašios į vyrų varžybų taisykles. Jos vyko šiuose miestuose:

 1. Stambulas, Turkija, 2009 m. kovo 7–19 d.
 2. Nanjing, Kinija, 2009 m. rugsėjo 28 – spalio 10 d.
 3. Nalčikas, Rusija, 2010 m. balandžio 26 – gegužės 7 d.
 4. Džermukas, Armėnija, 2010 m. birželio 24 – liepos 5 d.
 5. Ulan Batoras, Mongolija, 2010 m. liepos 30 – rugpjūčio 11 d.
 6. Doha, Kataras, 2011 m. vasario 23 – kovo 5 d.

Didžiojo prizo varžybas laimėjo Hou Yifan, bet kadangi ji pati buvo pasaulio čempionė, todėl antrąją vietą užėmusi Koneru Humpy įgijo teisę žaisti mačą su pasaulio čempione, kai Dohoje paskutiniame rate ji įveikė Zhu Chen ir sėkmingai jai pasibaigus kitoms partijoms, aplenkė Naną Dzagnidzę bendroje Didžiojo prizo įskaitoje.[2] [3]

Varžybų nuostatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dalyvių atranka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kadangi dalyvių atrankos į Didžiojo prizo šachmatų varžybas taisyklės kinta, žemiau pateiktos 2012–2013 m.m. taisyklės laikui bėgant gali pasikeisti.

Moterų Didžiojo prizo varžybose dalyvauja aštuoniolika žaidėjų, kurios atrenkamos pagal tokią tvarką:

Pasaulio čempionė.

Keturios žaidėjos – praėjusio pasaulio moterų čempionato pusfinalininkės.

Penkios žaidėjos – pagal vidutinį, apskaičiuotą dviejų ženklų po kablelio tikslumu, 2010 m. liepos mėn. – 2011 m. sausio mėn. Elo reitingą. Žaidėjos per reitinguojamų metų 12 mėnesių (2010 m. sausio mėn – 2011 m. sausio mėn) turi būti sužaidusios ne mažiau kaip 25 reitinguojamas partijas. Kai žaidėjų vidutinis reitingas už minėtą laikotarpį yra vienodas, lemia, kurios žaidėjos reitinguojamų partijų skaičius už reitinguojamąjį laikotarpį didesnis.

Dvi žaidėjos, gavusios FIDE prezidento kvietimą ir kurios turi būti iš geriausių 2010 metų sausio mėn reitingo sąrašo. Be to, jos negali būti iš vienos šalies, išskyrus atvejį, kai tos pačios šalies žaidėja, pagal aukščiau išvardintas sąlygas, jau yra patekusi į turnyrą.

Viena žaidėja, organizatorių pakviesta iš turnyrą rengiančio miesto, kurios reitingas nemažesnis už 2300. Kai tokios žaidėjos mieste nėra, organizatoriai gali kviesti aukščiausią reitingą turinčią žaidėją iš turnyrą rengiančios šalies šachmatų federacijos, bet jos reitingas turi būti ne mažesnis už 2250.[1] – moterų pasaulio šachmatų čempionato dalis.

Žaidėjos sutikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

FIDE paskelbus žaidėjų sąrašą, organizatorius, turnyrų vietas ir datas, dalyvės per savaitę turi pasirašyti ir pasiųsti elektroniniu paštu, atsisiųstą iš FIDE, Žaidėjos sutikimą.

Žaidėjų paskirstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai yra galutinai paskelbta, kuriuose miestuose ir kada vyks turnyrai, žaidėjos turi pareikšti pageidavimą, kuriuose 4 turnyruose norėtų dalyvauti. Nors FIDE nėra įpareigota, bet ji gerbia žaidėjų pasirinkimą, nors tai įvykdyti ne visada pavyksta, kai tenka į turnyrus žaidėjas skirstyti, siekiant, kad vidutinis turnyrų reitingas būtų panašus ir žaidėjos iš atskirų žemynų būtų vienodai paskirstytos. Jau ir po žaidėjų paskirstymo FIDE pasilieka teisę išimtinais atvejais, susidarius netikėtoms aplinkybėms, perkelti žaidėjas iš vieno turnyro į kitą.

Žaidėjų pakeitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jei kuri nors žaidėja atsisako dalyvauti Didžiojo prizo varžybose ji pakeičiama žaidėja iš Elo reitingo sąrašo, turinčia aukščiausią reitingą ir reikalingą sužaistų reitinguojamų partijų kiekį.

Pasitraukusios iš turnyro žaidėjos vietoje pakviestoji žaidėja, atrinkta iš 40 geriausiųjų reitingo sąrašo, dalyvauja kovoje dėl šio turnyro prizo ir žaidžia tik šiame turnyre. Ji negauna Didžiojo prizo balų, bet jos rezultatai įskaitomi, kai esant kelių žaidėjų lygiam rezultatui, tenka spręsti, kiek kitos dalyvės gauna balų.[1]  – moterų pasaulio šachmatų čempionato dalis.

Žaidėjų atsakomybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidėja, kuri pasitraukia iš Didžiojo prizo varžybų, bet kuriuo metu po jos sutarties su FIDE pasirašymo, arba pasirašyto žaidėjos susitarimo pristatymo ir kuri nepateikia pateisinamos pasitraukimo priežasties, FIDE, kai jai tai atrodo pagrįsta, gali pašalinti žaidėją iš kito pasaulio čempionato ciklo. FIDE turi teisę taikyti ir bet kokią kitą priemonę, ar sankciją. Jei žaidėja pasitraukia iš turnyro sužaidus 50 % ir daugiau partijų, likusioms partijoms užskaitomas pralaimėjimas. Kai žaidėja pasitraukia iš turnyro nesužaidusi 50 %, visi jos rezultatai yra anuliuojami. Jei žaidėja pasitraukia iš turnyro ne dėl ligos, ar sužeidimo, ji praranda teisę į turnyro prizą ir yra pašalinama iš tolimesnio šio Pasaulio čempionato ciklo varžybų.[1] – moterų pasaulio šachmatų čempionato dalis.

Didžiojo prizo varžybų nugalėtojos nustatymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turnyro nugalėtoja gauna 160 balų. Antroje vietoje likusi žaidėja – 130, o trečioje vietoje – 110 balų. Ketvirtą vietą užėmusi žaidėja gauna 90 balų, penkta – 80 balų, o toliau – už kiekviena žemesnę vietą duodama po 10 balų mažiau, kol paskutinę vietą užėmusi žaidėja gauna 10 balų. Kai dvi, ar daugiau žaidėjų surenka po lygiai taškų, visos jos gauna po lygiai balų, kurie apskaičiuojami sudėjus jų užimtų vietų balus ir padalijus iš lygiai taškų surinkusių žaidėjų skaičiaus Pasibaigus Didžiojo prizo turnyrams, kiekvienos žaidėjos surinkti balai susumuojami, skaičiuojant tik trijų geriausių turnyrų balus. Daugiausiai balų surinkusi žaidėja tampa Didžiojo prizo nugalėtoja ir įgyja teisę į mačą dėl pasaulio čempionės titulo.

Tuo atveju, kai reikia nustatyti nugalėtoją, ar pretendentę į mačą su pasaulio čempione, o dvi ar daugiau dalyvių surenka po lygiai balų, eilės tvarka lyginami sekantys rodikliai:[1]  – moterų pasaulio šachmatų čempionato dalis.

 1. ketvirtojo turnyro, kuris sumuojant balus nebuvo įtrauktas, surinkti balai, kai lygu, sekantis punktas;
 2. visų keturių turnyrų partijų taškų suma, kai lygu, sekantis punktas;
 3. pirmųjų vietų skaičius, kai lygu, sekantis punktas;
 4. antrųjų vietų skaičius, kai lygu, sekantis punktas;
 5. pergalių skaičius, kai lygu, sekantis punktas;
 6. kai visi aukščiau išvardinti rodikliai yra lygūs, traukiami burtai.

Pastaba. Aukštesnę vietą užima žaidėja, kurios yra aukštesni rodikliai.

2011–2012 m. moterų Didžiojo prizo varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

FIDE moterų Didžiojo prizo varžybos – tai serija iš šešių moterų turnyrų, kuriuose buvo atrinkta pretendentė į 2013 m. mačą dėl čempionės titulo su tuometine pasaulio čempione Ana Ušenina . Nugalėtoja tapo kinietė Hou Ifan. Užėmusi pirmąją vietą Hou Ifan įgijo teisę žaisti 10 partijų mačą dėl pasaulio čempionės titulo 2013 m. moterų pasaulio šachmatų čempionate.

2013–2014 m. moterų Didžiojo prizo varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2013–2014 m. FIDE moterų Didžiojo prizo varžybos – tai serija iš šešių moterų turnyrų, sudariusių 2015 m. moterų pasaulio šachmatų čempionato pretendentės į mačą su pasaulio čempione atrankos etapą. Nugalėtoja tapo kinietė Hou Ifan. Antrąją vietą, trečią kartą, užėmė Indijos šachmatininkė Humpy Koneru.

Užėmusi pirmąją vietą Hou Ifan įgijo teisę žaisti 10 partijų mačą dėl pasaulio čempionės titulo 2016 m. moterų pasaulio šachmatų čempionate.

2015–2016 m. moterų Didžiojo prizo varžybos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmąją vietą užėmė kinė Ju Venjun, kuri 2018 m. galės žaisti dešimties partijų mačą prieš 2017 m. atkrentamųjų mačų pasaulio šachmatų čempionę.[4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Moterų pasaulio šachmatų čempionato ciklo taisyklės“ (PDF) (anglų). Archived from the original on 2020-07-13. Nuoroda tikrinta 2020 lie. 13 d. 
 2. „6-asis moterų Didžiojo prizo turnyras Dohoje (2011 m.)“ (anglų). Nuoroda tikrinta 2017 rugp. 3 d. 
 3. „Koneru dalijasi su Danielian pirmąja vieta, bet išsikovoja teisę žaisti mačą su pasaulio čempione“ (anglų). Archived from the original on 2020-07-13. Nuoroda tikrinta 2020 lie. 13 d. 
 4. „Ju Venjun triumfas Chety Mansijdke“ (anglų). Archived from the original on 2020-07-13. Nuoroda tikrinta 2020 lie. 13 d. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]