Mor ve Ötesi

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Mor ve Ötesi
Biografija
KilmėFlag of Turkey.svg Turkija
Žanraialternatyvus rokas
Kūrinių kalbosturkų
Aktyvumo metai1995-
Įrašų kompanijaRakun
SvetainėOficiali svetainė
Nariai
Harun Tekin (vokalas, gitara)
Kerem Kabadayı (būgnai)
Burak Güven (bosai)
Kerem Özyeğen (gitara)
Buvę nariai
Alper Tekin
Derin Esmer

Mor ve ÖtesiTurkijos alternatyvaus roko grupė iš Stambulo. Susibūrė 1995 m. Harun Tekin iniciatyva. Kiti nariai – Kerem Kabadayı, Burak Güven ir Kerem Özyeğen. Grupė išgarsėjo šalyje po singlo Bir Derdim Var.

2008 m. išrinkta atstovauti Turkijai Eurovizijos dainų kokurse su daina Deli. Su šia daina grupė 2008 m. Eurovizijos dainų kokurse užėmė 7-ąją vietą.

Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mor ve Ötesi, išvertus iš turkų kalbos, reiškia "purpurinė ir anapus". Kerem Kabadayı aiškina šį pavadinimą: "Kai rinkomės pavadinimą grupei, buvome septyniolikmečiai, ieškojome neįprasto pavadinimo, tokio, kuris patrauktų žmonių dėmesį, taigi išsirinkome "Mor ve Ötesi" – ultravioletas, tai yra, purpurinė ir anapus. Purpurinė yra paskutinė spalva spalvų spektre, taigi "anapus" reiškai visas likusias spalvas, kurių žmogaus akis nebeįžiūri. Tai tarsi žodžių žaismas. Mėgstame kaip galima labiau pabrėžti mūsų pavadinimo daugiaprasmiškumą."

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki susikūrė „Mor ve Ötesi“, Harun Tekin kartu su Kerem Kabadayı buvo įkūrę grupę "Decision" (kolektyvas gyvavo 1990–1994), kurio nariais netrukus tapo Derin Esmer (gitara, klavišiniai, vokalas), Şahin Yalabık (vokalas) ir Alper Tekin (bosinė gitara). Pirmosios muzikantų dainos skambėjo anglų kalba, tačiau po to, kai Şahin Yalabık išėjo iš kolektyvo, nuspręsta pradėti kurti turkišką muziką.

Şehir[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1995 – pirmaisiais kolektyvo „Mor ve Ötesi“ gyvavimo metais – grupėje grojo Kerem Kabadayı (būgnai), Harun Tekin (vokalas), Derin Esmer (gitara), Alper Tekin (bosinė gitara). Jų debiutinį albumą 1996 – aisiais išleido įrašų kompanija „Ada Müzik“. Ši kompanija užsiima originalių muzikantų paieška ir išgarsinimu. Naujieji „Ada Müzik“ auklėtiniai, „Mor ve Ötesi“, savo karjeros pradžioje didesnio dėmesio nesulaukė, nors pirmasis albumo „Şehir“ („miestas“) singlas Yalnız Şarkı („vieniša daina“) ir atitinkamas video klipas buvo pastebėti kritikų. Kitais metais Alper Tekin‘ą pakeitė Burak Güven.

1997 metai taip pat reikšmingi grupės istorijoje dėl to, kad tais metais „Mor ve Ötesi“ pirmąkart koncertavo už Stanbulo ribų. Koncertas vyko ODTÜ (Artimųjų Rytų technikos universitetas), Ankaroje. Ši įstaiga garsėja kaip jaunimo politinių organizacijų židinys. Taigi, nuo pat gyvavimo pradžios grupės veikla yra susijusi su visuomenine, politine veikla. H. Tekin:„Dalyvaujame mums įdomiose kampanijose - kartais ekologinėse, kartais - politinėse kampanijose, nukreiptose prieš karą. Dalyvaujame šiose kampanijose per muziką. Žinome, kad kol turime galimybę sakyti tai, ko negali pasakyti kiti, turime tam tikrą privilegiją, kuria naudojamės.

Bırak Zaman Aksın[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antrasis, didelio pasisekimo sulaukęs, „Mor ve Ötesi“ albumas pasirodė 1999 metų kovą. Tais pat metais prie kolektyvo prisijungė gitaristas Kerem Özyeğen, kuris pakeitė į JAV gyventi išvykusį Derin Esmer.

1999 rugpjūčio 17 Kocaeli’je įvyko žemės drebėjimas, kurio aukomis tapo apie 17 000 žmonių. Šis įvykis, kaip prisipažįsta patys muzikantai, labai juos paveikė. Tai atsispindi ir jų muzikoje – vėliau kurtų dainų tekstuose daugiau dėmesio skiriama politinėms bei socialinėms aktualijoms.

2000-ųjų pradžioje kolektyvas dalyvavo akcijoje, nukreiptoje prieš branduolinio ginklo naudojimą. Savo nuomonę muzikantai reiškė per koncertus bei kitokius renginius, rengtus akcijos metu.

Liepą grupė įrašė savo dainos „Sen varsın“(„tu esi“) versiją, kuri įėjo į Bülent Ortaçgil skirtą albumą (jame sudėtos kitų muzikantų perdainuotos Bülent Ortaçgil kūrybos dainos). Metus „Mor ve Ötesi“ baigė apšildydami grupę "Placebo", kurios pasirodymas vyko Stanbule.

Gül Kendine[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaip ir antrąjį albumą, šį grupės darbą įrašyti padėjo prodiuseris Volkan Gürkan. Platinti albumas pradėtas 2001 metų gruodį. Šio albumo promo turo koncertai vyko didžiausiuose šalies miestuose, o baigiamasis koncertas Stanbule sutraukė maždaug 5000 žiūrovų auditoriją. Kritikai teigiamai atsiliepė apie šį albumą, o žiniasklaida praminė jį „muzikos lobiu“.

2003-aisiais „Mor ve Ötesi“ dalyvavo įvairose kampanijose prieš karą Irake; daina “Savaşa Hiç Gerek Yok”(„nereikia karo“), kurią muzikantai įrašė kartu su kitais Turkijoje populiariais atlikėjais Bülent Ortaçgil, „Athena“, Aylin Aslım, Feridun Düzağaç, Koray Candemir, Nejat Yavaşoğulları ir Vega. Kovo 1-ąją daina buvo atlikta Ankaroje kartu su šimtatūkstantine žmonių minia.

Tų pat matų gegužę pasirodo mini-albumas „Yaz“(„rašyk/vasara“), kurį sudarė trys dainos: Ajda Pekkan dainos „Yaz“ cover-versija bei dar dvi devyniasdešimtaisiais populiarios dainos „Güneye giderken“(„keliaujant į Pietus“) ir „Bazen“(„kartais“). „Yaz“ tapo 2003-ųjų vasaros himnu.

Dünya Yalan Söylüyor[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įrašinėti šį albumą kolektyvas pradėjo 2004 metų sausį, o gegužę įrašą jau buvo galima įsigyti. „Dünya Yalan Söylüyor“ („pasaulis meluoja“) tapo perkamiausiu roko albumu – iš viso parduota apie 250 000 kopijų,– o pirmasis singlas Cambaz („kaskadininkas“) – populiaria užklausa radijuje bei televizijoje. Antrasis singlas – Sevda Çiçeği („meilės gėlė“) – toliau didino albumo populiarumą, o už trečiąjį singlą (Bir derdim var („nerimauju“)) grupė Tarptautiniame Antalijos Filmų Festivalyje gavo Auksinio Apelsino („Altın Portakal“) apdovanojimą už „geriausą dainą filmui“. „Bir derdim var“ tapo viena populiariausių visų laikų roko stiliaus dainų bei buvo išrinkta Metų Daina. Vėliau grupė išleido dar du video klipus: Aşk Içinde („įsimylėjus“) bei Uyan („pabusk“). Pastarasis MTV World Chart Express pakilo į trečiąją vietą. Medžiaga šios dainos klipui imta iš sovietmečio cenzūros uždrausto Andrejaus Chržanovskio animacinio filmo.

Büyük Düşler[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Parduotuvėse pasirodė 2006 viduryje ir – kaip ir ankstesni grupės įrašai – susilaukė didelio susidomėjimo ir teigiamų kritikų atsiliepimų. Žurnalas „Rollig Stone“ šį albumą išrinko metų albumu, o „Blue Jean“ – geriausiu metų roko albumu. Albumą įrašyti padėjo populiari Turkijos roko atlikėja Şebnem Ferah, kurios balsas skamba dainose “Küçük Sevgilim” („mano brangioji“) bei „Yardım Et“ („padėk man“). Singlai: Şirket („kompanija“), Küçük Sevgilim, Ayıp Olmaz Mı? („argi ne gėda?“).

2007 grupė įkūrė savo įrašų kompaniją „Rakun“, kuri kuruoja tokius atlikėjus, kaip „Sakin“, „Gren“ ir Ayça Şen. Tų pačių metų pabaigoje grupė kaip nominantė pateko į Power Türk geriausią reitingą turinčių grupių sąrašą ir gavo apdovanojimą. Vėliau muzikantams buvo pasiūlyta dalyvauti Eurovizijos dainų konkurse.

Başıbozuk[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai naujausias „Mor ve Ötesi“ darbas. Dėl remiksų gausos pramintas „remiksų albumu“. Be remiksų albume yra trys naujos dainos – Deli („beprotis“), İddia („skundas“) ir „Sonbahar“ („ruduo“). Tai dainos, iš kurių nacionalinis Turkijos transliuotojas TRT turėjo išrinkti kompoziciją, atstovausiančią Turkijai Eurovizijos dainų konkurse.

Eurovizija 2008[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaip pripažįsta kritikai, Eurovizijos fanai ir patys atlikėjai, „Mor ve Ötesi“ – visiškai ne "eurovizinio" formato grupė, savaime suprantama, jų daina taip pat išsiskyrė iš kitų dalyvavusių konkurse dainų. Tačiau taip pat tvirtinama, kad iš visų Turkijos bandymų pristatyti savo muziką Europai, šis buvo vienas sėkmingiausių.

Patys muzikantai teigė, kad didelio entuziazmo dalyvauti konkurse nejuto, tačiau dalyvavimą Eurovizijoje laikė dar vienu laipteliu karjeroje ir manė, kad tai padės jiems praplėsti gerbėjų bazę ne tik Turkijoje bei Vokietijoje, bet ir kitose Europos šalyse.

Vos paskelbus, jog Turkijos atstovai 2008-ųjų metų Eurovizijoje – „Mor ve Ötesi“, buvo išplatinta žinia, jog daina, su kuria grupė vyks į konkursą, bus atliekama turkų kalba. Pasak muzikantų, jiems paprasčiau reikšti savo mintis gimtąja kalba, nors rašyti dainų tekstus gali ir anglų, vokiečių ar sanskrito kalbomis. Nesuprantantiems kalbos muzikantai apibūdino „Deli“ kaip dainą apie beprotybę, individualizmą ir nuomonės laisvę.

Po finalinio pasirodymo „Mor ve Ötesi“ surinko 136 taškus ir užėmė septintą vietą.

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Şehir (1996 m.)
  • Bırak Zaman Aksın (1999 m.)
  • Gül Kendine (2001 m.)
  • Yaz (2003 m.)
  • Dünya Yalan Söylüyor (2004 m.)
  • Büyük Düşler (2006 m.)


Şehir (miestas) Bırak Zaman Aksın (leisk laikui tekėti) Gül Kendine (nusišypsok) Yaz (rašyk/vasara) Dünya Yalan Söylüyor (pasaulis meluoja) Büyük Düşler (didelės svajonės) Başıbozuk (civilis)
Sabahın Köründe Son Giden Daha Mutlu Olamam Yaz Yaz Yaz Yardım Et Parti Deli
Yalnız Şarkı Şarkıcı Çocuk Doğru Yalnış Güneye Giderken Cambaz Kördüğüm İddia
Uyku Özgürlük Gül Kendine Bazen Bir Derdim Var Ayıp Olmaz Mı? Sonbahar
Şehir Mucize? Hayat Re Şirket Kış Geliyor (Live)
Sessizlik Pis Hep Aynı Sevda Çiçeği Küçük Sevgilim Re (Live)
The Faithful Lover Yeşillik Eksik Serseri Durma Öyle Bir Derdim Var (Live)
Rüya 23 Orda Durma Aşk İçinde Kış Geliyor Parti (Flatliners Killa Remix)
Reality Tv’deki kız Gece Az Çok Darbe Kördüğüm (dEmian & Emre Remix)
Past Boşver Bazen Son Deneme Saklama Ayıp Olmaz Mı? (Kaan Düzarat & Fuchs Rework)
İthaf Bırakmazlar Yakamı Canlı Yayın Uyan Sonu Belli Küçük Sevgilim (Kaan Düzarat Remix)
Çelişki Bir Çocuklar Ve Hayvanlar Darbe (Burak Güven & Serkan Hökenek Remix)
Beyaz Büyük Düşler Çocuklar ve Hayvanlar (DJ Kambo Remix)
Ne Deli (Luna Remix by Cihan Barış)
Balıklar İddia (Kerem Kabadayı & Serkan Hökenek Remix)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka

Apdovanojimai ir pasiekimai
Prieš tai:
Kenan Doğulu
„Shake It Up Şekerim“
EuroTurquía.svg
Turkijos atstovai Eurovizijoje

2008
Po to:
Hadise
„Düm Tek Tek“