Monrealė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Monrealė
it. Comune di Monreale
Katedra
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Italijos vėliava Italija
Regionas Sicilija Sicilija
Provincija Palermo provincija
Meras Filippo Di Matteo
Gyventojų (2010) 38 204
Plotas 529 km²
Tankumas (2010) 72 žm./km²
Altitudė 310 m
Pašto kodas 90046
Tel. kodas 091
Tinklalapis www.monreale.net
Vikiteka Monrealė
Miesto globėjas (-ai) Šv. Kastrensis
UNESCO vėliava UNESCO (angl.) (pranc.): 1487

Monrealė (it. Monreale) – Italijos miestas Sicilijoje, Palermo provincijoje. Miestas yra ant Kaputo kalno šalia labai derlingo La Conca d’oro slėnio, kurį garsina alyvmedžiai, apelsinmedžiai ir migdolai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Palermą užėmus arabams vyskupas turėjo persikelti. Nauja katedra tapo kukli bažnyčia Aghia Kiriaki greta buvusiam kaime, kuris vėliau buvo pavadintas Monreale. Atvykus normanams 1072 m. krikščionys atgavo katedrą Palerme. Tikriausi ši laikino bažnyčios centro rolė paskatino Viljamą II čia pastatyti katedrą.[1]

Monrealė buvo eilinis kaimas, kol normanų karaliai nusprendė jį paversti savo medžioklės kurortu ir pastatyti rūmus (tikriausiai dabartinė rotušė).

Valdant Viljamui II iš Kava de Tirenio atvyko benediktinai ir jiems buvo suteikta daug žemių. Monrealėje buvo įsikūręs Sicilijos metropolitas.

Katedra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienuolyno kluatras

Monrealės katedra yra vienas didingiausių išlikusios normanų architektūros pavyzdžių. Ją pradėjo Viljamas II 1174 m., o 1182 m. bažnyčia, skirta Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimui į Dangų, pagal popiežiaus Liucijaus III bulę tapo metropolito katedra.

Rūmai ir vienuolyno pastatai pietinėje pusėje buvo gražūs ir dideli. Juos supo siena su 12 bokštų. Tai buvo perstatyta ir vėliau sugriuvo, tad liko tik kelių bokštų griuvėsiai. Vienuolių miegamieji ir choras baigti apie 1200 m. Choras išliko ir dabar laikomas vienu gražiausiu Italijoje.

Bažnyčios planas yra Rytų ortodoksų ir Romos katalikų tradicijų mišinys. Navos kaip italų bazilikose, bet trijų apsidžių choras yra kaip ankstyvųjų trijų apsidžių bažnyčių, kurių pavyzdžių galima rasti Sirijoje ir kitose šalyse.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Rodo Santoro: Palermo Cathedral, Palermo: 1999, p. 7