Mona

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Cercopithecus mona
Mona (Cercopithecus negelctus)
Mona (Cercopithecus mona)
primatų draustinyje Nigerijoje
Apsaugos būklė

Nekeliantys susirūpinimo (IUCN 3.1), [1]
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Klasė: Žinduoliai
(Wikispecies-logo.svg Mammalia)
Būrys: Primatai
(Wikispecies-logo.svg Primates)
Šeima: Šunbeždžionės
(Wikispecies-logo.svg Cercopithecidae)
Pošeimis: Markatos
(Wikispecies-logo.svg Cercopithecinae)
Gentis: Markatos
(Wikispecies-logo.svg Cercopithecus)
Rūšis: Mona
(Wikispecies-logo.svg Cercopithecus mona)
Binomas
Cercopithecus mona
Schreber, 1774
Cercopithecus mona distribution.svg

██ Monos paplitimo arealas

Mona (Cercopithecus mona) – šunbeždžionių (Cercopithecidae) šeimos primatas, priklausantis markatų pošeimiui.

Monos paplitusios visoje Vakarų Afrikoje. Taip pat jos yra apsigyvenusios Grenadoje (Karibų jūroje), nes į šią salų valstybę papuolė su vergų laivais, XVIII a. keliavusiais į Naująjį Pasaulį. Šios markatos gyvena miškingose vietovėse grupėmis iki 35 individų. Vidutiniškai grupę sudaro 12 gyvūnų. Grupėje gyvena tik vienas suaugęs patinas. Būna ir vien iš patinų susidedančios grupės, bet jos mažesnės. Tai labai socialūs gyvūnai, aktyviausi anksti ryte ir į pavakarę. Juos medžioja leopardai, auksinės katės, keteruotieji ereliai, pitonai.

Mona (Cercopithecus mona)

Dažniausiai minta vaisiais, tačiau kartais neatsisako ir vabzdžių ar augalų lapų. Maistą perneša ir saugo žandų ertmėse, kurios savo tūriu prilygsta skrandžio dydžiui. Monos kailis ant nugaros raudonai rusvas, su balta papilve ir pasturgaliu. Jos uodega ir kojos yra juodos. Veidas spalvingas: žydrai pilkas, supamas geltonų plaukų, su tamsia juostele nuo tarpuakio iki ausų, antakiai tamsūs, snukis rožinis, lūpos baltos. Žandenos ilgos, tankios, ant ausų styro plaukų kuokšteliai. Žinomi albinosų atvejai. Abiejų lyčių monos iš pažiūros yra panašios, bet patinai kiek didesni. Jie sveria apie 5 kg, o patelės apie 4 kg. Kūno ilgis 32–53 cm, uodega 67–90 cm ilgio.

Suaugusios patelės gimdo kartą per dvejis metus, nėštumas trunka 5–6 mėnesius. Paprastai atsiveda vieną jauniklį, nors pasitaiko ir dvynių. Jauniklį maitina pienu apie metus. Lytiškai subręsta būdami 2–5 metų amžiaus. Jų gyvenimo trukmė siekia daugiausiai 30 metų.

Šios rūšies markatų populiacija sumažėjo dėl didelio masto buveinių praradimo ir jų medžioklės dėl mėsos. Prisitaikiusi gyventi antrinėse buveinėse. Rūšis įrašyta į CITES konvencijos II priedą, įtraukta į saugomas teritorijas visame jos paplitimo areale.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg