Mošovcė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – Vertimo, stiliaus klaidos
Jei galite, sutvarkykite.
Mošovice Slovakijoje

Mošovce – gyvenvietė už apylinkė Turčianske Teplice Slovakijoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma išlikusių istorinių pastatų yra miestelio daugiau kaip 770 metų senumo įrodymas. Karaliaus Andrew II dovanojimo akte vietovė paminėta pirmąkart. Pagal kilmę Mošovce sudaryta iš dviejų gyvenviečių: Pirmoji, Machyuch, buvo išsidėsčiusi netoli dabartinio Starý Rad, ir antroji, Terra Moys, kuri suteikė misteliui dabartini varda, buvo dabartinio Vidrmoch vietoje. Būtent antrosios gyvenvietės vardas reiškiantis Mojš’o Kraštas, verčia manyti, kad kadaise ištisas mistelis priklausė konkrečiam ponui Mojš, kurio vardas galėtų būti trumpinys slaviškojo vardo Mojtech, kuris panašus į vardus Vojtech ar Mojmír. Bėgant metams miestelio vardas kito nuo Mossovych, Mosocz, Mossowecz, villa regia Mayos alio nomine Mossovych, oppidioum Mayus sue Mosocz, Mosocz olim Mayus iki šiandienino pavadinimo Mošovce. Atskiros senovines Mošovce dalies, buvusios Chornukov gyvenvietės, vardas išliko iki šiol vardu Čerňakov.

Išpradžių Mošovce vystesi kaip karaliska gyvenvietė su nepriklausoma gynyba, o nuo XIV amžiaus vidurio kaip privelegijuotas miestas, priklausantis karališkos Blatnica pilies teritorijai. 1527 metais miestas pateko į Révay šeimos rankas, kurios dinastija apribojo privilegijas bveik 400 metų.

Praeityje Mošovce buvo svarbus amatu centras Turiec regione. Amatininkų skaičius buvo stebinančiai išaugęs ir sudarė 15 aktyvių gildijų mieste; ilgiausiai išsilaikė batsiuvių ir garsiosios kailiadirbių gildijos. Šiomis dienomis Mošovce gali buti apibudintas kaip svarbus turistinis centras su daugybe lankytinų vietų.

Autentiška Mašovices namų arhitektūra

Lankytinos vietos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienas nuostabiausių paminklu yra Rokoko-klasikinio stiliaus Dvaro rumai pastatyti antroje XVIII amžiaus pusėje, kartu su erdviu Angliškojo stiliaus parku. Į lankytinų miestelio vietų sąrašą įeina: Ján Kollár gimtieji namai, Neo-gotiška Katalikiška bažnyčia su vertingu altoriu, kuri pastatyta an ksčiau buvusios senovinės Liuteronų bažnyčios vietoje, Mauzoliejus, kuriame įsikūręs Amatų Muziejus ir Art-Nouveau stiliaus šiltadaržis, pastatytas 1800 metais.

Gamta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mošovice pasižymi unikalia apinka. Istorinių parkų ir giraičių kopleksas sukuria estetišką ir įspudingą peizažą, papuošiantį Veľká Fatra kalnų miškus. Šis kalnų ruožas yra vienas iš gražiausių Slovakijoje. Nuostabių formų kalkakmeniai ir dologmitai, taip pat kaip ir įspūdinga gamta, netoliese esančiose Blatnická ir Gaderská alėjose, pritraukia žmones iš viso pasaulio.

Kultūra ir Tradicijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mošoviceje išaugo daug svarbių Slovakijos asmenybių. Įžimiausi tarp jų yra Frico Kafenda (18831963), kompozitorius; Anna Lacková-Zora (18991988), rašytoja; Štefan Krčméry (18921955), literatūros kritikas, istorikas ir poetas; Júr Tesák Mošovský, dramaturgas; ir Miloslav Schmidt, savanoriškos priešgaistrinės tarnybos įkūrėjas Slovakijoje.

Tačiau, galbūt įtakingiausias žmogus, gimęs Mošovicėje, yra didysis Slavų poetas, filosofas ir liuteronų pastorius, Ján Kollár (17931852), kuris stipriai paveikė mažiausiai dviejų tautu litereturą savo poema Slávy Dcera. Jo darbai laikomi pagrindu ir motyvu tu laiku patriotams ir nacionaliniams visuomenininkams. Kūrinys buvo išverstas į daugybę Slavų ir kitų kalbų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]