Mošovcė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Orange Icon Edit.svg  Manoma, kad šis straipsnis yra beviltiškas.
Jo turinys, struktūra, stilius ar kitos savybės yra tokios, kad jo neįmanoma pritaikyti enciklopedijai.
Nurodyta priežastis: „Vertimo, stiliaus klaidos“. Papildomos informacijos gali būti istorijoje ar aptarime.
Jei galite parašyti šį straipsnį iš naujo, tegul ir kelis kartus mažesnį, taip ir padarykite!
Mošovice Slovakijoje

Mošovce – gyvenvietė už apylinkė Turčianske Teplice Slovakijoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma išlikusių istorinių pastatų yra miestelio daugiau kaip 770 metų senumo įrodymas. Karaliaus Andrew II dovanojimo akte vietovė paminėta pirmąkart. Pagal kilmę Mošovce sudaryta iš dviejų gyvenviečių: pirmoji, Machyuch, buvo išsidėsčiusi netoli dabartinio Starý Rad, ir antroji, Terra Moys, kuri suteikė miesteliui dabartinį vardą, buvo dabartinio Vidrmoch vietoje. Būtent antrosios gyvenvietės vardas reiškiantis Mojš’o Kraštas, verčia manyti, kad kadaise ištisas miestelis priklausė konkrečiam ponui Mojš, kurio vardas galėtų būti trumpinys slaviškojo vardo Mojtech, kuris panašus į vardus Vojtech ar Mojmír. Bėgant metams miestelio vardas kito nuo Mossovych, Mosocz, Mossowecz, villa regia Mayos alio nomine Mossovych, oppidioum Mayus sue Mosocz, Mosocz olim Mayus iki šiandieninio pavadinimo Mošovce. Atskiros senovines Mošovce dalies, buvusios Chornukov gyvenvietės, vardas išliko iki šiol vardu Čerňakov.

Išpradžių Mošovce vystėsi kaip karališka gyvenvietė su nepriklausoma gynyba, o nuo XIV amžiaus vidurio kaip privilegijuotas miestas, priklausantis karališkos Blatnica pilies teritorijai. 1527 metais miestas pateko į Révay šeimos rankas, kurios dinastija apribojo privilegijas beveik 400 metų.

Praeityje Mošovce buvo svarbus amatų centras Turiec regione. Amatininkų skaičius buvo stebinančiai išaugęs ir sudarė 15 aktyvių gildijų mieste; ilgiausiai išsilaikė batsiuvių ir garsiosios kailiadirbių gildijos. Šiomis dienomis Mošovce gali būti apibūdintas kaip svarbus turistinis centras su daugybe lankytinų vietų.

Autentiška Mašovices namų architektūra

Lankytinos vietos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vienas nuostabiausių paminklų yra Rokoko-klasikinio stiliaus dvaro rūmai, pastatyti antroje XVIII amžiaus pusėje, kartu su erdviu Angliškojo stiliaus parku. Į lankytinų miestelio vietų sąrašą įeina: Ján Kollár gimtieji namai, Neo-gotiška Katalikiška bažnyčia su vertingu altoriu, kuri pastatyta anksčiau buvusios senovinės Liuteronų bažnyčios vietoje, Mauzoliejus, kuriame įsikūręs amatų muziejus ir Art-Nouveau stiliaus šiltadaržis, pastatytas 1800 metais.

Gamta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mošovice pasižymi unikalia aplinka. Istorinių parkų ir giraičių kompleksas sukuria estetišką ir įspūdingą peizažą, papuošiantį Veľká Fatra kalnų miškus. Šis kalnų ruožas yra vienas iš gražiausių Slovakijoje. Nuostabių formų kalkakmeniai ir dolomitai, taip pat kaip ir įspūdinga gamta, netoliese esančiose Blatnická ir Gaderská alėjose, pritraukia žmones iš viso pasaulio.

Kultūra ir Tradicijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mošoviceje išaugo daug svarbių Slovakijos asmenybių. Įžymiausi tarp jų yra Frico Kafenda (18831963), kompozitorius; Anna Lacková-Zora (18991988), rašytoja; Štefan Krčméry (18921955), literatūros kritikas, istorikas ir poetas; Júr Tesák Mošovský, dramaturgas; ir Miloslav Schmidt, savanoriškos priešgaisrinės tarnybos įkūrėjas Slovakijoje.

Tačiau, galbūt įtakingiausias žmogus, gimęs Mošovicėje, yra didysis Slavų poetas, filosofas ir liuteronų pastorius, Ján Kollár (17931852), kuris stipriai paveikė mažiausiai dviejų tautų literatūrą savo poema Slávy Dcera. Jo darbai laikomi pagrindu ir motyvu tu laiku patriotams ir nacionaliniams visuomenininkams. Kūrinys buvo išverstas į daugybę Slavų ir kitų kalbų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]