Mironas (skulptorius)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lancelloti Diskobolas, kopija, Nacionalinis Romos muziejus.

Mironas (gr. Μύρων, V a. pr. m. e.) – senovės Graikijos skulptorius, liejęs bronzines skulptūras, klasikinės epochos meno atstovas. Gyveno panašiu laikotarpiu kaip Polikletas ir Fidijas. Dirbo 440-480 m. pr. m. e., Atikoje ir Atėnuose. Mironas pirmasis mėgino vaizduoti ryškius kūno judesius ir gilius sielos išgyvenimus, garsiausia jo skulptūra – Diskobolas (Disko metikas).

Gyvenimas ir kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mironas gimė V a. pr. m. e. Eleuterijoje, prie istorinės Bojotijos ir Atikos sienos, didžiają gyvenimo dalį praleido Atėnuose. Plinijus mini, kad Mirono mokytojas buvo Ageladas.

Dirbdamas skulptūras tik iš bronzos, iš dievų ir žmonių Mironas labiausiai nusipelnė vaizduojant atletus. Antikos kritikai laikė jį realistu ir anatomijos žinovu, nemokančiu veiduose išreikšti emocijų. Skulptūrose jungiamas harmoningas judesys ir įtemptos pozos. Garsūs buvo jo skulptūriniai gyvulių atvaizdai, kurių nėra išlikę.

Pagrindiniai darbai: „Diskobolas“ („Disko metikas“), Atėnės ir Marsijo statulų grupė, buvusi Atėnų akropolyje; taip pat „Atėnė, paniekinusi fleitą“, „Baimės apimtas Marsijas“, grupė „Tesėjas ir minotauras“, iš kurios išlikęs tik minotauro biustas. Yra išlikę duomenų apie milžiniškų statulų grupę (Dzeusas, Atėnė ir Heraklis) Samo saloje, įvairias Heraklio statulas.[1]Taip pat yra dar raštuose minimų neatrastų skulptūrų. Tai argivų bėgiko ir Olimpinio čempiono Lado statula ir bronzinės karvės skulptūra, stovėjusi Atėnų turgavietėje.[2]

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Antikos žodynas, Alma littera, Vilnius, 1998 m., 331 p.
  2. http://www.britannica.com/EBchecked/topic/400671/Myron