Pereiti prie turinio

Mirmekofilija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Skruzdėlė, globojanti skydamarinių vabzdžius.

Mirmekofilija (gr. myrmēx, myrmēkos „skruzdėlė“ + gr. philia „meilė, draugiškumas“) [1] – kai kurių gyvūnų, pvz., musių, drugių, prisitaikymas gyventi skruzdėlynuose ir termitynuose. Mirmekofilai – organizmai, kartu gyvenantys su skruzdėlėmis.

Skruzdėlynuose gyvena šimtai rūšių organizmų, turinčių abipusės naudos iš savo buveinių šeimininkų. Tarp mirmekofilų ypač daug yra amarinių ir vabalų rūšių (Pselaphidae, Staphylinidae, Ptiliidae, Cholevidae šeimos). Yra ir unikalūs mirmekofilai, niekur kitur negyvenantys, o tik skruzdėlynuose įsirengtuose lizduose: drugių melsvių vikšrai, vabalai Lomechusa strumosa, Atemeles, svirpliai Myrmecophila, amariniai. Kartu su skruzdėlėmis-keliauninkėmis būriais bėgioja dešimčių specializuotų rūšių vabzdžiai (Dorylogaster, Dorylomimus, Doryloxenus, Ecitonides, Ecitopora).

Klasikinis tokios vabždžių kaimynystės pavyzdys – amarinių (Aphidoidea), skydamarinių ir kt. sugyvenimas su skruzdėlėmis, kurios minta pastarųjų išskyromis. Todėl skruzdėlės visaip rūpinasi „globotiniais“, saugo jų palikuonis nuo plėšrūnų, netgi rūpinasi šių organizmų pernešimu prie geresnių augalų, kad kuo daugiau gautų maistui išskyrų, kuriose gausu energinės medžiagos – cukraus. Kai kuriais atvejais globojami organizmai bematant išskiria maisto skruzdėlėms, joms vos prisilietus savo antenomis.

Susiję[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]