Mikniškių Šv. Jono Kronštatiečio koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°26′46″š. pl. 25°31′16″r. ilg. / 54.4461775°š. pl. 25.5210212°r. ilg. / 54.4461775; 25.5210212

Orthodox.png
Mikniškių Šv. Jono Kronštatiečio koplyčia
Mikniškės, koplyčia prie cerkvės.JPG
Rusiškas pavadinimas Часовня Св. Иоаннa Кронштадтского
Dekanatas Vilniaus stačiatikių dekanatas
Savivaldybė Šalčininkų rajonas
Gyvenvietė Mikniškės
Statybinė medžiaga tinkuotas mūras
Pastatyta 1940 m.

Mikniškių Šv. Jono Kronštatiečio koplyčiastačiatikių koplyčia Mikniškėse, Turgelių seniūnijoje, Šalčininkų rajone. Aštuonkampė mūrinė koplyčia iškilo 1940 m.[1] Ji pastatyta Dievo Motinos ikonos „Visų liūdinčiųjų Džiaugsmas“ cerkvės šventoriuje. Koplyčioje palaidotas vietos stačiatikių dvasinis vadovas, šventikas Pontijus Rupyševas (?–1939).

Koplyčia pavadinta XIX a. stačiatikių bažnyčios ir visuomenės veikėjo Jono Kronštatiečio (rus. Иоанн Кронштадтский, 1829–1908) vardu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pontijus Rupyševas tarnavo šventiku Rusijos kariniame Baltijos laivyne, buvo susitikęs su Jonu Kronštatiečiu. Atsitiktinai išvengė bolševikų represijų, laiku sėdęs į traukinį, vykusį į Latvijos pusę. Į Lietuvą atvažiavo 1921 m. Jis buvo Mikniškių dvaro sodyboje pastatytos cerkvės šventiku, 1922 m. Mikniškėse įkūrė stačiatikių bendruomenę. Jos aktyviomis narėmis buvo ir dvarininko Koreckio trys dukterys, kurios pakeitė gyvenimo būdą, ėmė griežtai lai­kytis Bažnyčios įsakymų. Ilgainiui šventikas tapo labai populiarus, iki pat mirties 1939 m. lankydavo vyskupi­jos parapijas. Į Mikniškes plūdo tikintieji, pasiryžę asketiš­kam gyvenimui ir tikėdamiesi protojerėjaus Rupiševo dvasi­nio vadovavimo. Kilo Rupiševo kultas: jo nuotrau­kos cerkvėje, kapinėse ir tikinčiųjų namuose garbintos kaip ikonos, žmonės tikėjo stebuklinga gydomąja že­mės nuo jo kapo jėga.[2]

Koplyčią pastatė 1940 m. bendruomenė už brolių ir seserų bei daugelio gerbėjų iš kitų vietovių lėšas. Išleista knyga „He ocтавлю вас сиротами“ pagal protojerėjaus rašytus dienoraščius.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg