Miškinė našlaitė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Viola reichenbachiana

Miškinė našlaitė (Viola reichenbachiana)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Eilė: Malpigijiečiai
( Malpighiales)
Šeima: Našlaitiniai
( Violaceae)
Gentis: Našlaitė
( Viola)
Rūšis: Miškinė našlaitė
( Viola reichenbachiana)

Miškinė našlaitė (Viola reichenbachiana) – daugiametis, našlaitinių šeimos (Violaceae) augalas, žydintis gegužės ir birželio mėnesiais. Lietuvoje apyretis.

Aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žemas, 5-25 cm aukščio žolinis augalas. Šaknis trumpa, verpstės formos. Stiebas status, dažniausiai plikas, neišsišakojęs ar šiek tiek šakotas. Yra ir stiebo, ir rozetės lapų. Lapalakštis apvalus arba plačiai kiaušiniškas (ilgis 2-5 cm, plotis 1,5-3 cm), su kotu, pagrindas širdies formos, kraštas dantytas, viršūnė buka arba smaila. Žiedai po vieną ant ilgų žiedkočių, negausiai išaugančių iš stiebo. Žiedkočio viršuje yra 2 mažos pažiedės. Taurėlapiai smailūs, siaurai lancetiški. Žiedlapiai nuo rausvos iki tamsiai violetinės spalvos, apie 1,3 cm ilgio, siauri.[1]

Buveinė ir paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Auga mažomis grupėmis tamsiuose spygliuočių ir mišriuose miškuose. Rūšis paplitusi beveik visoje Europoje, taip pat kai kuriose Šiaurės Afrikos ir Azijos dalyse.[2] Šiaurinė paplitimo riba eina per Latvijos vidurį. Lietuvoje sutinkama visoje šalyje, bet negausiai.

Panašios rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Panaši į daugumą kitų našlaičių su vientisos spalvos (mėlynais ar violetiniais) žiedais. Reikėtų pažymėti, kad žydėjimo metu išauga keli stiebai. Be to, yra ir stiebo, ir rozetės lapų (kai kurios rūšys turi tik rozetes arba tik stiebo lapus). Atmetus visas rūšis, kurios šių požymių neatitinka, tarp panašiausių rūšių išlieka tik Rivino našlaitė (V. riviniana), kurią gana lengva atskirti pagal žiedus. Miškinės našlaitės žiedo pentinas tamsiai violetinis arba mėlynas, plonas, lygus, viršūnė apskrita. Rivino našlaitės žiedo pentinas balsvas arba gelsvas, storokas, viršūnė vagota. Be to, Rivino našlaitė yra didesnė tiek ūgiu (iki 40 cm), tiek žiedais (iki 2,2 cm).[3]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Prieditis, Normunds (2005): Sugu enciklopedija "Latvijas daba. Augi. ". – Kompaktinis diskas (leidėjas GANDRS SIA).
  2. Viola reichenbachiana // Raab-Straube, E. von & Henning, T.(2018): Violaceae. – In: Euro+Med Plantbase – the information resource for Euro-Mediterranean plant diversity. Aplankyta 2021-06-09.
  3. Lekavičius, A. (1989): Vadovas augalams pažinti. – Vilnius: Mokslas. 436 p.