Metro stotis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Archeologinių iškasenų paroda Atėnų metro stotyje.

Metro stotisgeležinkelio stoties kompleksas, aptarnaujantis metropoliteną. Metro stotyje keleiviai gali įsigyti bilietus, yra įrengtos platformos, evakuacijos išėjimai ir pan.

Metro stotys įrengiamos taip, kad keleiviai galėtų kuo lengviau pasiekti kelius, prekybos centrus, įvairius pastatus, kitų transporto rūšių mazgus.

Įprastai metro stotys įrengiamos po žeme, o įėjimai ir išėjimai keleivius nuveda į gatvės lygį ar atskirą stotį. Metro stočių įrengimas po žeme leidžia sutaupyti vietos kitoms transporto priemonėms ar įvairiai infrastruktūrai. Tai ypač naudinga tankiai apgyvendintose vietovėse, kai žemės plotas yra labai ribotas.[1]

Kartais metro stotys ar linijos būna iškeliamos į viršų, kai vietovė nėra tankiai apgyvendinta ar yra laisvos vietos, šitaip sutaupant įrengimo kaštus.[2]

Įprastai virš metro stočių gatvės lygyje yra metro ženklas ir stotelės pavadinimas. Dažniausiai įrengiami keli įėjimai, kad keleiviams būtų patogiau ir greičiau pasiekti norimos krypties stotį.

Metro stotyje be bilietų pardavimo vietų (automatinių ir ne automatinių) yra bilietų patikros vartai, per kuriuos keleiviai, turintys galiojantį bilietą, gali patekti į stotį. Kai kuriuose miestuose vietoj šių vartų metro vagone bilietus tikrina konduktorius.

Didžiausias metro stoties tinklas pasaulyje yra Paryžiuje – Gare de Châtelet–Les Halles stotis per dieną aptarnauja apie 750 000 keleivių, o vien Réseau Express Régional metro naudojasi 493 000 keleivių.[3]

Aukščiausiai įkurta metro stotis yra Niujorko metropoliteno Smith–Ninth Streets stotis. Ji įrengta 26,7 m aukštyje. 2016 m. ši stotis aptarnavo 1 533 167 keleivius.[4]

Šiauriausiai pasaulyje esanti metro stotis yra 1989 m. atidaryta Helsinkio metro Mellunmäki stotis.[5]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Tumlin, Jeffrey (2012). Sustainable Transportation Planning: Tools for Creating Vibrant, Healthy, and Resilient Communities. Wiley. p. 118. 
  2. Edwards, Jack (1990). Civil Engineering for Underground Rail Transport. Butterworth & Co. 
  3. „Archived copy“ (PDF). Suarchyvuotas originalas (PDF) 15 February 2010. Nuoroda tikrinta 2008-03-13. 
  4. Annual Subway Ridership
  5. „Mellunkylän alueellinen kehittämissuunnitelma“ (PDF) (Finnish). City of Helsinki. 15 February 2010. Suarchyvuotas originalas (PDF) 20 July 2011. Nuoroda tikrinta 16 October 2011.