Pereiti prie turinio

Merkinės tarpledynmetis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Merkinės tarpledynmetis – šilto klimato laikotarpis pleistocene, skyręs Medininkų ir Nemuno ledynmečius.

Tarpledynmetis prasidėjo prieš 130 tūkst. metų, baigėsi prieš 90 tūkst. metų. Klimatas buvo švelnus. Oro vidutinė metinė temperatūra buvo 2 °C aukštesnė, per metus iškrisdavo apie 200 mm daugiau kritulių negu dabar. Skiriami penki laikotarpiai su skirtingomis miškų cenozėmis ir klimatu:

  • I – spygliuočių ir beržų miškų, vėsoko klimato
  • II – mišriųjų miškų
  • III – plačialapių miškų ir klimato optimumo, šilčiausias Merkinės tarpledynmečio laikotarpis
  • IV – mišriųjų miškų
  • V – spygliuočių miškų ir vėsoko klimato.

Nuosėdas sudaro ežerų, pelkių ir upių facijos. Merkinės tarpledynmečio nuosėdų lęšių ir sluoksnių daugiausia rasta Lietuvos rytinės ir pietinės dalies gręžiniuose ir upių atodangose. Nuosėdų storis nuo kelių iki 20 metrų. Merkinės tarpledynmečio stratotipinis pjūvis yra Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje, apie 3 km į vakarus nuo Merkinės, prie Nemuno. Jonionių ir Maksimonių apylinkėse.

Flora artima dabartinei, bet daug egzotinių rūšių. Būdinga augalija: sidabrinė liepa, trakinis klevas, sibirinė eglė, pūkuotasis ąžuolas, paprastasis skroblas, agaras, plūduriuojančioji plūstis. Veisėsi titnagdumblainiai, kai kurių rūšių pilvakojai, dvigeldžiai moliuskai.

Merkinės tarpledynmetis gretinamas su Mikulino tarpledynmečiu Rytų Europos lygumoje, su Emio tarpledynmečiu Vakarų Europoje ir Lenkijoje, su Felicianovos tarpledynmečiu Latvijoje, su Muravos tarpledynmečiu Baltarusijoje. Augalijos raidą tyrinėjo Ona Kondratienė, Marija Riškienė, Dalia Kisielienė ir kiti.[1]

  1. Algirdas GaigalasMerkinės tarpledynmetis. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIV (Magdalena-México). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 711 psl.