Menstruacinė taurelė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dviejų skirtingų dydžių menstruacinės taurelės.

Menstruacinė taurelė – menstruacinės higienos priemonė, įkišama į makštį mėnesinių metu. Jos paskirtis yra surinkti skysčius, išsiskiriančius per mėnesines (kraują ir gimdos gleivinės dalis). Menstruacinės taurelės dažniausiai gaminamos iš lankstaus medicininio silikono arba latekso ir būna varpelio formos, su žiedu ar koteliu gale. Kotelis naudojamas taurelę įsidedant ar ištraukiant, o pačios taurelės forma leidžia jai glaudžiai priglusti prie makšties sienelės po gimdos kakleliu. Kas 4–12 valandų (priklausomai nuo skysčių kiekio), taurelė ištraukiama, ištuštinama, nuplaunama ir įdedama atgal. Po kiekvienų mėnesinių, taurelę reikia dezinfekuoti.[1]

Skirtingai nuo higieninių paketų, įklotų ar tamponų, taurelės nesugeria mėnesinių skysčių, o juos surenka. Tą pačią taurelę galima pakartotinai naudoti iki 10 metų. Dėl šios priežasties jas naudoti bėgant laikui yra pigiau nei vienkartines priemones, nors pradinė kaina yra didesnė. Menstruacinės taurelės taip pat yra reklamuojamos kaip praktiškesnė ir gamtai draugiškesnė priemonė. Dėl to, kad taurelės yra daugkartinės, jų naudojimas ženkliai sumažina mėnesinių metu atsirandančių šiukšlių kiekį – nebereikia išmesti vienkartinių priemonių ar jų įpakavimo.

Dauguma įmonių parduoda mažesnį ir didesnį dydžius. Kai kurios menstruacinės taurelės yra bespalvės ir permatomos, tačiau taip pat yra prekiaujama ir spalvotomis.[2]

Palyginus su kitomis menstruacinės higienos priemonėmis, taurelės yra saugus variantas.[3]

Naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taisyklingai įdėta menstruacinė taurelė priglunda prie makšties sienelių.

Menstruacinė taurelė sulenkiama perpus arba suspaudžiama iš šonų ir tada kišama į makštį. Viduje ji įprastai pati atgauna savo formą ir priglunda prie makšties sienelių ir gimdos kaklelio. Tačiau kai kuriais atvejais naudojančiam asmeniui gali tekti pasukioti taurelę ar įtempti makšties raumenis tam, kad taurelė pilnai atsidarytų. Teisingai naudojant, taurelė turėtų nepraleisti skysčio ir nekelti diskomforto.[4] Visas kotelis turėtų būti makšties viduje, o jei taip nėra, jį galima patrumpinti. Egzistuoja keletas sulenkimo būdų[5], vienas populiariausių – c formos sulenkimas.

Įkišimo metu (jei reikia) naudojamas lubrikantas turėtų būti vandens pagrindo, nes silikono pagrindo lubrikantas gali pakenkti taurelei.

Po 4–12 valandų naudojimo (priklausomai nuo skysčių kiekio) taurelė ištraukiama pirštais suradus kotelį ir suėmus už jos apačios. Nerekomenduojama tiesiog traukti už kotelio. Taurelė turėtų būti suspaudžiama iš apačios, kad atsitrauktų nuo makšties sienelių ir atsilaisvintų, ir tuomet ištraukta. Išpylus turinį, ji išplaunama ar išvaloma ir įstatoma atgal. Taurelę galima plauti su švelniu muilu ir sterilizuoti verdančiame vandenyje po kiekvieno ciklo.

Pratekėjimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Menstruacinės taurelės surenka mėnesinių skysčius makšties viduje ir įprastai jų nepraleidžia (jei pakankamai dažnai ištuštinama ir teisingai įdėta). Kai kuriems žmonėms pasireiškė pratekėjimas dėl netaisyklingo naudojimo ar netinkamo taurelės dydžio. Pavyzdžiui, menstruacinė taurelė gali praleisti skysčius jei yra neteisingai įkišta į makštį, iki galo neatsidaro ir nesudaro tinkamo sąlyčio su makšties sienele. Kitais atvejais taurelė gali praleisti skysčius dėl labai gausaus kraujavimo, neįprastos gimdos formos, per mažo taurelės dydžio ar neištuštinimo laiku.[6]

Tipai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Menstruacinės taurelės įprastai yra varpo formos. Dauguma gamintojų naudoja medicininį silikoną, tačiau yra ir iš latekso pagamintų taurelių. Iš silikono pagamintos taurelės dažniausiai naudotinos 1–5 metus.

Didžioji dalis menstruacinių taurelių yra daugkartinės, jų nereikia išmesti po kiekvieno naudojimo.[7]

Dydis  [redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Skirtingų dydžių menstruacinės taurelės.

Dauguma įmonių suteikia galimybę pasirinkti mažesnį ar didesnį dydį. Mažesnis dydis dažniausiai rekomenduojamas moterims iki 30 metų ar negimdžiusioms natūraliu būdu. Didesnis dydis rekomenduojamas moterims virš 30 metų arba gimdžiusioms, taip pat toms, kurios gausiai kraujuoja mėnesinių metu.[8] Dar mažesnio dydžio taurelės rekomenduojamos paauglėms ir sportuojančioms moterims (turinčioms stipresnius dubens raumenis didesnė taurelė gali būti nepatogi). Jei gimdos kaklelis yra žemas ar pasviręs, trumpesnė taurelė gali tikti geriau. Talpa svarbi gausiau kraujuojančioms. Vidutinė taurelė savyje laiko apie 20 ml skysčio, tačiau egzistuoja talpesnės taurelės, laikančios apie 37–51 ml. Didžioji dauguma visų taurelių sulaiko daugiau skysčio nei įprastas tamponas.

Lankstumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Menstruacinės taurelės būna skirtingo lankstumo. Kai kurios įmonės gamina keletos skirtingų lankstumų taureles. Tvirtesnės taurelės įkišus lengviau atgauna pradinę formą ir palaiko geresnį sąlytį su makšties sienele, tačiau kai kurioms moterims minkštesnę taurelę įsidėti yra lengviau.

Spalva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Silikonas, iš kurio gaminama didžioji dalis taurelių yra natūraliai bespalvis ir peršviečiamas. Visgi dalis įmonių parduoda įvairių spalvų menstruacines taureles. Bespalvės taurelės greičiau praranda savo pradinę išvaizdą – naudojant atsiranda gelsvų dėmių. Spalvotų taurelių spalva bėgant laikui taip pat gali kisti, tačiau dėmės dažniausiai ne tokios ryškios kaip ant bespalvių. Dėmes dažniausiai galima pašalinti ar pašviesinti taurelę išmirkius atskiestame vandenilio perokside ar palikus po tiesiogine saulės šviesa.

Panašios priemonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Menstruacinio disko įdėjimas.

Menstruaciniai diskai (dar vadinami gimdos kaklelio taurelėmis) yra disko formos, kaip diafragma, ir yra sudaryti iš lankstaus žiedo bei minkštos centrinės dalies. Jie renka mėnesinių skysčius taip pat kaip taurelės, tačiau laikosi ne prisiglausdami prie makšties sienelių, o yra užkišami už gaktikaulio. Egzistuoja ir vienkartiniai, ir daugkartiniai menstruaciniai.

Kaina[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Menstruacinės taurelės parduodamos labai įvairiomis kainomis (remiantis 2019 metų tyrimu, kuriame buvo atsižvelgta į 199 skirtingų prekės ženklų)[9] – nuo 0,7 USD (apie 0,62 euro) iki 47 USD (apie 41,67 eurų).

Daugkartinės mėnesinių priemonės (taigi ir daugkartinės, o ne vienkartinės menstruacinės taurelės) yra ekonomiškesnės nei vienkartinės priemonės. Žmogus, naudojantis taurelę, sutaupo pinigų, palyginus su išlaidomis naudojant, pavyzdžiui, tamponus.[10]

Visgi pradinė kaina gali būti per didelė žmonėms, gaunantiems mažas pajamas, ypač gyvenantiems besivystančiose šalyse. Pirkti higieninius paketus ar naudoti skudurus gali pasirodyti pigiau, tačiau bėgant laikui jų kainos susideda.

Įtaka aplinkai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kadangi menstruacinės taurelės yra pakartotinai panaudojamos, jos padeda sumažinti sukuriamų atliekų kiekį. Kai kurie higieniniai paketai ir tamponai užtrunka 25 metus, kol suyra vandenyne, ir todėl gali pakenkti aplinkai. Egzistuoja ir biologiškai skaidžios menstruacinės priemonės.[11] Jos suyra per trumpą laiko tarpą, tačiau jas reikia kompostuoti, o ne išmesti į sąvartynus.

Per 10 metų laikotarpį pastoviai naudojant menstruacinę taurelę yra sukuriama daug mažiau atliekų nei naudojant higieninius paketus ar tamponus. Pavyzdžiui, jei per vieną ciklą žmogus sunaudoja 12 higieninių paketų, naudojant taurelę būtų sukuriama tik 0,4 % gautų plastiko atliekų kiekio.

Kasmet Šiaurės Amerikoje išmetama apie 20 milijardų higieninių paketų ir tamponų. Jie įprastai atsiranda sąvartynuose arba būna sudeginami – tai gali daryti didelę įtaką aplinkai. Didžioji dalis higieninių paketų ir tamponų yra gaminami iš medvilnės ir plastiko. Plastiko irimas užtrunka 50 ir daugiau metų, o medvilnė pradeda irti po 90 dienų komposte.

Menstruacinių taurelių turinį galima išpiltį į duobutę žemėje ar į kompostą, nes šie skysčiai gali būti naudojami kaip trąšos.[12] Vandenį, kuriuo jos išplaunamos, galima pilti ten pat. Tai sumažina iššvaistomo vandens kiekį.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „MENSTRUACINĖ TAURELĖ keičia požiūrį į menstruacijas“. https://www.eurovaistine.lt/. Suarchyvuotas originalas 2021-11-21. Nuoroda tikrinta 2021-11-21. 
 2. Nast, Condé (2020-07-28). „These Period Cup Reviews Might Convince You to Ditch Pads and Tampons for Good“. Glamour (anglų). Nuoroda tikrinta 2021-11-21. 
 3. „Are Menstrual Cups Dangerous?“. Healthline (anglų). 2021-07-22. Nuoroda tikrinta 2021-11-21. 
 4. „Vagina Anatomy - Learn Your Parts“. Lunette Cup UK (anglų). Nuoroda tikrinta 2021-11-21. 
 5. www.juju.com.au. „Menstrual Cup Folding Methods“. JuJu (Freedom Products) (anglų). Nuoroda tikrinta 2021-11-21. 
 6. „Why is my period cup leaking? 7 common reasons + how to solve them“. Sustain (anglų). 2020-03-02. Nuoroda tikrinta 2021-11-21. 
 7. Marquez, Jennifer Rainey. „What’s a Menstrual Cup?“. WebMD (anglų). Nuoroda tikrinta 2021-11-21. 
 8. „Gentle Day“. www.gentleday.lt. Nuoroda tikrinta 2021-11-21. 
 9. van Eijk, Anna Maria; Zulaika, Garazi; Lenchner, Madeline; Mason, Linda; Sivakami, Muthusamy; Nyothach, Elizabeth; Unger, Holger; Laserson, Kayla; Phillips-Howard, Penelope A (2019-07-16). „Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis“. The Lancet. Public Health 4 (8): e376–e393. ISSN 2468-2667. PMC 6669309 . PMID 31324419 . doi:10.1016/S2468-2667(19)30111-2. 
 10. Howard, Courtney; Rose, Caren Lee; Trouton, Konia; Stamm, Holly; Marentette, Danielle; Kirkpatrick, Nicole; Karalic, Sanja; Fernandez, Renee; Paget, Julie (2011-6). „FLOW (finding lasting options for women)“. Canadian Family Physician 57 (6): e208–e215. ISSN 0008-350X. PMC 3114692. PMID 21673197. 
 11. „A review of eco-minded feminine products“. Grist (anglų). 2008-11-08. Nuoroda tikrinta 2021-11-21. 
 12. „Abso-bloody-lutely: Five uses for your period blood every month“. Dazed (anglų). 2019-11-12. Nuoroda tikrinta 2021-11-21.