Medicinos fizika

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.


Medicinos fizika (medicininė biofizika, taikomoji fizika medicinoje, radicinė fizika) tai fizikos teorijų ir metodų taikymas medicinoje ir sveikatos apsaugoje.

Medicinos fizikai – tai nedidelė profesionalų bendruomenė, dirbanti medicinos srityje ir padedanti medicinos personalui suprasti, panaudoti fizikinius metodus medicinoje ir apsisaugoti nuo nematomo ir labai galingo fizikinio reiškinio – jonizuojančios spinduliuotės. Tai specialistai, kurie gali teikti klinikines bei mokslines rekomendacijas diagnozuojant ligas bei gydant onkologinius pacientus, konsultuoti techninių, technologinių ir metodinių spindulinės medicinos taikymo galimybių medicininėje praktikoje klausimais. Ligoninėse medicinos fizikų veikla apima keturias pagrindines sritis: diagnostikos, spindulinės terapijos, branduolinės medicinos ir radiacinės saugos. Medicinos fizikų užduotis – visais galimais fizikiniais metodais, panaudojant turimas technologijas, užtikrinti, jog pacientų diagnostiniai vaizdai bei dozė spindulinių procedūrų metu būtų optimali, o medicinos personalas ir kiti lankytojai būtų apsaugoti nuo nereikalingos apšvitos. Įgyvendinant šią koncepciją svarbiausią vaidmenį vaidina kokybės kontrolės procedūros, kurias atlieka medicinos fizikai. Nuolatiniai įrangos techninių parametrų matavimai ir kontrolė leidžia nustatyti, ar naudojama įranga yra techniškai tvarkinga, o gaunama paciento diagnostinė-vaizdinė informacija - tinkama.

Medicinos fizikos sritis yra palyginti jauna. Jos evoliucija tampriai susijusi su technologine pažanga. Nenuostabu, kad Medicinos fizikų dienai pasirinktas lenkų-prancūzų mokslininkės, radiologijos srities pradininkės ir Nobelio premijos laureatės Marijos Sklodovska-Kiuri gimtadienis. Medicinos fizikos era prasidėjo tada, kai radioaktyvūs elementai buvo pasitelkti vėžio gydymui ir pradėta ieškoti atsakymo kaip, taikant jonizuojančiąją spinduliuotę sunaikinti vėžinius darinius, bet nepakenkti organizmui.

Lietuvoje pirmieji medicinos fizikai pradėjo dirbti didžiuosiuose onkologijos centruose Vilniuje ir Kaune pradėjus taikyti spindulinę terapiją, vėliau prie jų prisijungė ir Klaipėdos, ir Šiaulių Onkologijos ligoninės. Pradžioje ligoniai gydyti įrenginiais, turinčiais 60Co izotopą, kurie, tobulėjant technologijoms, buvo pakeisti linijiniais greitintuvais. Vėliau medicinos fizikai pradėjo kuruoti rentgeno diagnostikos ir branduolinės medicinos sritis. Dalis medicinos fizikų dirba radiacinės saugos srityje, kurios tikslas užtikrinti, kad turima įranga būtų naudojama saugiai, atitiktų tarptautinius radiacinės saugos reikalavimus bei Europos kokybės kontrolės standartus.

Lietuvoje medicinos fizikai šiuo metu rengiami tik Kauno technologijos universitete, kuriame kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu vykdoma magistro studijų programa „Medicinos fizika“. Ši programa yra tarptautinė, įtraukta į pasaulinės medicinos fizikų organizacijos (IOMP) pripažįstamų programų sąrašą, todėl kasmet sulaukia studentų ne tik iš Lietuvos bet ir iš užsienio šalių (Japonijos, Vokietijos, Turkijos, Indijos, Kanados, Serbijos, Sakartvelijos, Libano).

Šiuo metu Lietuvoje medicinos fizikais dirba virš 60 diplomuotų specialistų, kuriuos vienija Medicinos fizikų draugija ir Lietuvos medicinos fizikų ir biomedicinos inžinierių asociacija, atstovaujanti Lietuvą tarptautinėse organizacijose. Medicinos fizikai nuolat kelia kvalifikaciją Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) organizuojamuose mokymuose, dalijasi savo patirtimi ir žiniomis mokslinėse konferencijose. Jau 13 metų Kauno technologijos universitete yra organizuojama Baltijos šalių medicinos fizikų konferencija „Medical physics in the Baltic states“, kurioje patirtimi dalijasi medicinos fizikai iš viso Baltijos regiono ir kitų Europos šalių.