Mazovė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Mazovė
Ilgis 400 km
Baseino plotas 38 900 km²
Ištakos Šiauriau Hararės
Žiotys Zambezė
Šalys Zimbabvės vėliava Zimbabvė Mozambiko vėliava Mozambikas

Mazovė (angl. Mazowe River), Luenja (portug. Luenha), seniau dar Mazojė (angl. Mazoe) – 400 km ilgio upė pietryčių Afrikoje, tekanti Zimbabvėje ir Mozambike, stambus Zambezės intakas.

Mazovės ištakos yra šiauriau Hararės (Zimbabvė), iš ten teka į šiaurę, paskui į šiaurės rytus. Ten dalis Zimbabvės-Mozambiko valstybės sienos eina Mazove. Įteka į Zambezę (16°23′17″ p. pl. 33°47′5″ r. ilg. / 16.38806°š. pl. 33.78472°r. ilg. / 16.38806; 33.78472).

Kaip ir daugelis pietų-centrinės Afrikos dalies upių Mazovė labai priklauso nuo sezoninių pokyčių – liūčių sezono metu būna patvinusi, o sausuoju laikotarpiu – labai mažavandenė. Liūčių sezonu audringi upės vandenys plauna krantus, neretai pridaro žalos pakrantės bendruomenėms ir plantacijoms.

Upės vandenys naudojami laistymui. 1920 m. vandens kaupimui 40 km į šiaurę nuo Hararės citrusų plantacijų laistymui buvo pastatyta Mazovės užtvanka.[1]

Istoriškai Mazovė buvo svarbi prekybinė trasa, kuria ėjo vandens kelias iš Monomotapos karalystės. Juo buvo gabenamas auksas, dramblio kaulas ir kitos afrikinės prekės. Jos baseine koncentravosi svarbiausi Monomotapos miestai ir portugalų feiros. Mazovė ir jos intakai populiarūs aukso ieškotojų tarpe.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kent Rusmussen, R. & Rubert, S. (1990) Historical Dictionary of Zimbabwe, The Scarecrow Press.