Matematinė fizika
Matematinė fizika – fizikinių reiškinių nagrinėjimas matematiniais metodais, Matematinės fizikos lygtims spręsti taikomas operacinis skaičiavimas, apytiksliai ir variaciniai metodai.[1]
Istorija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]XVII a. anglų fizikas ir matematikas Izaokas Niutonas (1642–1727) sukūrė naujus matematinius įrankius fizikos problemoms spręsti, pavyzdžiui, integralinį ir diferencialinį skaičiavimą bei įvairius skaitinius metodus, kurių žinomiausiais - Niutono metodas, skirtas spręsti vieno kintamojo lygtims su realiaisiais koeficientais.[2] Kiti svarbūs XVII a. matematikai-fizikai buvo olandas Kristianas Heigensas (1629–1695), pagarsėjęs šviesos bangų teorija ir vokiečių astronomas Johanesas Kepleris (1571–1630), planetų judėjimo ir orbitų lygčių atradėjas.
Dalyko apimtis
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Yra keletas matematinės fizikos sričių ir jos yra susijusios su istoriniais laikotarpiais. Dalinių išvestinių lygtys, Furjė analizė ir vektorinė analizė turbūt labiausiai yra susiję su matematine fizika. Šie metodai buvo sukurti nuo antros XVIII a. pusės. tokių matematikų kaip D'Alembertas, Oileris ir Lagranžas).
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ matematinė fizika. Visuotinė lietuvių enciklopedija (tikrinta 2024-09-11).
- ↑ Newtono metodas. Visuotinė lietuvių enciklopedija (tikrinta 2023-11-01).
|