Masažas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Masažas – sisteminis arba laisvas minkštų kūno dalių spaudimas, tempimas, žnaibymas, vibracija ir kitoks rankomis arba prietaisais atliekamas fizinis veikimas, siekiant teigiamo poveikio organizmui arba jo dalims.

Gali būti taikomas atskiroms kūno dalims arba nuosekliai visam kūnui. Masažas naudingas kraujo apytakos gerinimui, kai kurių sužalojimų gydymui, streso sumažinimui. Sistemingas masažo taikymas dažniausiai gydymo tikslais vadinamas masažo terapija ir atliekamas kvalifikuotų masažuotojų. Masažas taip pat dažnai taikomas meilės žaidimuose (erotinis masažas) ir sekso versle.

Išskyrus kai kurias masažo rūšis, masažuojamas nuogas kūnas ar jo dalis. Gali būti naudojami įvairūs aliejai, pvz., dėl savo cheminio poveikio organizmui arba aromato.

Kai masažas daromas sveikatai stiprinti, darbingumui bei psichinėms bei fizinėms žmogaus jėgoms grąžinti, jis vadinamas kineziterapiniu masažu.

Masažas taip pat gali būti atliemas pagalbiniais prietaisais - masažuokliais. Masažuokliai palengvina masažisto darbą, taip pat galima atlikti namuose patiems.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

E. Šimkūnaitė teigia, kad Lietuvoje seniau būdavo masažo specialistai, kurie vadindavosi braukytojais arba vanotojais.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. „Lietuvos kūno kultūros ir sporto istorija“. – Vilnius, Margi raštai, 1996. ISBN 9986-09-122-5. // 24 p.