Pereiti prie turinio

Marvel Entertainment

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Marvel Entertainment
PramonėPramogos
ŽanrasSuperherojų grožinė literatūra
Pirmtakas (-ai)„ToyBiz“ „Marvel Entertainment Group“
Įkurta1998 m. birželio 2 d.
Centrinė būstinėNiujorkas, Niujorko valstija, JAV
ProdukcijaKomiksai
Knygos
Tinklalaidės
Vaizdo žaidimai
Transliacijos internetu
PaslaugosLicencijavimas
HoldingasThe Walt Disney Company“ (2009–dabar)
Padaliniai„Marvel Games“
„Marvel New Media“

„Marvel Entertainment, LLC“ (buvusi „Marvel Enterprises“ ir „Toy Biz, Inc.“) – JAV pramogų industrijos korporacija. Įmonė sukurta 1998 m. birželio mėn. Niujorke, susijungus „Marvel Entertainment Group Inc.“ ir „Toy Biz“ bendrovėms. Bendrovė yra dukterinė „The Walt Disney Company“ įmonė, labiausiai žinoma dėl sukurtų „Marvel Comics“ komiksų autorystės bei „Marvel Cinematic Universe (MCU)“ filmų. 2009 m. už 4 mlrd. JAV dolerių „The Walt Disney Business“ įsigijo „Marvel Entertainment“. Nuo to laiko ji tapo LLC (ribotos atsakomybės bendrovė) įmone. „Marvel Studios“ reorganizacijos pradžioje, kai „Marvel Entertainment“ tapo „The Walt Disney Studios“, finansinės atskaitomybės tikslais „Marvel“ įmonė buvo įtraukta į „Disney“ vartotojų produktų segmentą.

„Marvel Enterntainment“ per savo gyvavimo laikotarpį bendradarbiavo ir derėjosi su skirtingo pobūdžio įmonėmis. Nuo 2019 m. „Marvel“ yra sudariusi filmų licencijavimo sutartis su „Sony Pictures“ („Žmogaus–voro“ filmams) ir „Universal Pictures“ (dėl visų būsimų „Marvel Studios“ sukurtų „Halko“ filmų platinimo teisių), taip pat pramogų parkų licencijavimo sutartis su „IMG Worlds of Adventure“ ir „Universal Parks & Resorts (tam tikroms „Marvel“ veikėjų teisėms „Islands of Adventure“ ir „Universal Studios Japan“). Be šių sutarčių su „Universal Parks & Resorts“, „Marvel“ personažai ir simbolika taip pat pasirodė ir „Disney Parks“.

„Marvel Entertainment Group“

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Marvel Entertainment Group, Inc.“ („Marvel“ arba „MEG“), kuriai priklauso „Marvel Comics“ ir „Marvel Productions“, buvo įkurta 1986 m. gruodžio 2 d.[1] Tais metais, žlugus „Cadence Industries“, ji buvo parduota „New World Entertainment Ltd“.

1989 m. sausio 6 d. Ronaldo Perelmano įmonė „MacAndrews & Forbes Holdings“ įsigijo „Marvel Entertainment Group“ iš „New World“ už 82,5 mln. JAV dolerių, o „Marvel Productions“ buvo įtraukta į „New World“ televizijos ir filmų padalinį.[2]

Viešas siūlymas ir pirkimas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1991 m. liepos 15 d. „Marvel“ išleido 40 proc. akcijų paketą (simbolis NYSE: MRV), iš kurio 40 mln. JAV dolerių gautų pajamų pagal susitarimą turėjo atitekti „Andrews Group“, tuometinei „Marvel“ įmonę patronuojančiai bendrovei, priklausančiai „MacAndrews & Forbes Holdings“.

„Marvel Entertainment Group“ savo plėtrą vykdyti pradėjo XX a. 10-ojo deš. pradžioje:

 • 1992 m. liepos 24 d. „Marvel“ įsigijo kolekcionuojamų kortelių verslą „Fleer“.
 • 1993 m. balandžio 30 d. „Marvel“ įsigijo 46 proc. įmonės „ToyBiz“ akcijų paketą ir suteikė jai teisę gaminti „Marvel“ asortimento žaislus. „The Andrews Group“ dukterinės įmonės „Marvel Films“ prezidentu ir generaliniu direktoriumi buvo paskirtas Avi Arad iš „ToyBiz“.[3]
 • 1993 m. sujungė „Marvel“ holdingo bendroves „Marvel Holdings, Inc.“ ir „Marvel Parent Holdings, Inc.“ ir 1994 m. įkūrė „Andrews Group“ ir „MEG“. R. Perelmano vadovavimo metu bendrovės išleido beveik pusę milijardo dolerių obligacijų, kurios kaip dividendai buvo pervestos į jo įmonių grupės sąskaitą.[4]
 • „Marvel“ 1994 m. liepos 5 d. įsigijo Italijos lipdukų gamintoją „Panini Group“, lapkričio 3 d. – „Malibu Comics“, o gruodžio mėnesį – regioninį komiksų platintoją „Heroes World Distribution“.
 • 1995 m. kovo 10 d. „Marvel“ pradėjo kolekcionuojamų kortelių įmonės „SkyBox International“ pirkimo procedūrą, o gegužės mėnesį šis sandoris buvo sėkmingai baigtas.
 • 1994 m. Major League Baseball lygos streikas nušlavė „Fleer“ padalinio pajamas, o „Panini“, kurios pajamos labai priklausė nuo „Disney“ licencijų, trukdė silpni kasų rezultatai.

Bankrotas ir „Marvel Studios“

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1995 m. pabaigoje, dar valdant R. Perelmanui, „Marvel“ užfiksavo pirmąjį metinį nuostolį, kuriam turėjo įtakos nestabili rinka ir menkas mažos įmonės pajėgumas. 1996 m. sausio 4 d. „Marvel“ atleido 275 darbuotojus.

1996 m. pabaigoje R. Perelmanas pasiūlė „Marvel“ gelbėjimo planą. Pagal jį, R. Perelmanui sumokėjus 350 mln. JAV dolerių už „Toy Biz“ akcijas, kurių jis tuo metu dar neturėjo, verslas susijungtų su „Toy Biz“. Gavęs naujas „Marvel“ akcijas, jis išlaikytų 80 proc. savo akcijų.

1996 m. liepą „Marvel“ pateikė registracijos pareiškimą Vertybinių popierių ir biržos komisijai (SEC), siekdama surinkti lėšas, reikalingas privačios „Marvel Studios“ įmonės įkūrimui. „Toy Biz“ akcijų pardavimas sudarė ženklią „Marvel Studios“ įmonės finansavimo dalį.

1996 m. gruodžio 27 d. „Marvel Corporation“ pagal 11 skyrių pateikė prašymą dėl apsaugos nuo bankroto.[5] Amerikiečių verslininkas ir investuotojas Carlas Icahnas pradėjo supirkinėti „Marvel“ obligacijas už 20 proc. jų vertės, bandydamas sužlugdyti R. Perelmano planą. 1997 m. vasario mėn. bankroto teismas leido C. Icahnui perimti įmonės akcijų kontrolę. Vėliau, 1997 m. birželį, C. Icahnas gavo teisę pakeisti „Marvel“ direktorių bei valdybos sudėtį, įskaitant ir R.Perelmaną.

„Toy Biz“ sutiko 1997 m. gruodį, po bankroto pertvarkius „Marvel“, perpirkti įmonę iš bankų. 1997 m. gruodžio mėn. bankroto teismas C. Icahną nušalino nuo pareigų ir paskyrė korporacijai vadovauti kitą patikėtinį. 1998 m. balandį, kol vyko teisinė kova, NYSE išbraukė „Marvel“ akcijas.

2008 m. rugpjūtį buvęs generalinis direktorius R. Perelmanas sutiko sumokėti 80 mln. JAV dolerių, kad patenkintų ieškinį, kuriame teigiama, kad jis, būdamas atsakingas už įmonę, iššvaistė 553,5 mln. JAV dolerių.[6]

„Marvel“ įmonės / padaliniai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1998 m. birželio 2 d. „Toy Biz“ ir „Marvel Entertainment Group“, siekdami išvengti bankroto, susijungė ir tapo viena įmone – „Marvel Enterprises“. „Fleer/Skybox“ 1999 m. vasarį buvo parduota už 30 mln. JAV dolerių įmonei, kurią įkūrė tėvas ir sūnus Alexas ir Rogeris Grassai.

Vėliau kilo ginčas dėl tokių vardų kaip „Žmogus–voras“ nuosavybės. „Toy Biz“ su advokato pagalba aptiko teisinę spragą „Marvel“ prekių ženklų licencijavime ir sėkmingai atgavo „Marvel Enterprises“ teises į filmą „Žmogus–voras“.[7][8]

„Marvel Enterprise“ buvo suskirstyta į keturis pagrindinius padalinius: „Marvel Studios“, „Toy Biz“, „Licensing and Publishing“, o 1999 m. lapkritį prisidėjo ir „Marvel Characters Group“, kuri atsakinga už „Marvel“ intelektinę nuosavybę ir rinkodaros priežiūrą. 2000 m. lapkritį „Marvel“ išrinko Stevą Milo „Marvel New Media“ prezidentu. Jis buvo atsakingas už bendrovės svetainę.

Billas Stinas 2003 m. iš „Marvel“ nupirko „Quest Aerospace“, kuri nuo 1995 m. priklausiusė „Toy Biz“. 2003 m. vasarą „Marvel“ pateikė pasiūlymą dėl „Artisan Entertainment“. 2003 m. lapkritį Londone buvo įkurtas naujas padalinys „Marvel International“, kuriam vadovavo Brunas Maglionas. Šis padalinys rūpinosi įmonės veiklos plėtra ir dalyvavimu pagrindinėse tarptautinėse rinkose. 2003 m. gruodžio mėn. „Hearst Communications, Inc.“ įmonę „Marvel Entertainment“ pardavė „Cover Concepts“ bendrovei.

2004 m. lapkritį „Marvel“ sujungė vaikiškų miego drabužių licencijavimo verslą su „American Marketing Enterprises, Inc.“.

2004 m. lapkritį bendrovė padavė į teismą Pietų Korėjos „NCSoft Corp.“ ir San Chosė (Kalifornijoje) esančią „Cryptic Studios Inc.“ dėl galimo prekės ženklo pažeidimo jų didžiuliame kelių žaidėjų internetiniame žaidime „City of Heroes“.[9] 2005 m. balandį su įmone ginčas buvo išspręstas dėl filmų autorinio atlyginimo su buvusiu „Marvel“ vyriausiu redaktoriumi, leidėju ir įkūrėju Stenu Li, jam buvo sumokėta 10 milijonų dolerių ir jis sutiko nebegauti honoraro.

„Marvel Entertainment“

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2005 m. rugsėjį „Marvel Enterprises“ pakeitė pavadinimą į „Marvel Entertainment“, kad atspindėtų bendrovės plėtrą ir finansuoti savo filmų projektus.

Kelios su „Stan Lee Media“ susijusios organizacijos 2007 m. įvairiose valstijose pateikė ieškinius „Marvel Entertainment“ dėl 1 mlrd. JAV dolerių ir dėl Lee „Marvel“ kūrinių, kurių dauguma buvo atmesti. 2007 m. kovo 30 d. Garis Friedrichas ir „Gary Friedrich Enterprises, Inc.“ taip pat padavė ieškinį, reikalaudami, kad jiems priklauso veikėjas „Ghost Rider“.

„Disney“ dukterinė įmonė (2009–dabar)

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2009 m. rugpjūčio 31 d. „The Walt Disney Company“ paskelbė apie „Marvel Entertainment“ įsigijimo sandorį už 4 mlrd. JAV dolerių.[10] 2009 m. gruodžio 31 d. po balsavimo įmonių jungimuisi buvo pritarta. „Marvel“ įsigijimas buvo baigtas praėjus vos kelioms valandoms po akcininkų balsavimo, suteikiant „Disney“ visišką įmonės kontrolę. Įvykdžius sandorį, bendrovės žymeklis (MVL) buvo išbrauktas iš Niujorko vertybinių popierių biržos.

2010 m. birželio 2 d. „Marvel“ paskelbė, kad Džo Quesadas buvo paskirtas „Marvel Entertainment“ vyriausiuoju kūrybiniu specialistu.

2010 m. birželį „Marvel“ įkūrė televizijos skyrių, kuriam vadovauja vykdomasis viceprezidentas Jephas Loebas. Po trijų mėnesių „Smith & Tinker“ licencijavo „Marvel“ superherojų skaitmeninio kolekcionuojamo žaidimo personažų teises, skirtas „Facebook“ ir „Apple“ mobiliajai platformai. Pagal devynerių metų subnuomos susitarimą „Marvel“ 2010 m. spalio 1 d. perkėlė savo biurus į 60 000 kvadratinių pėdų (5 600 m² ) apartamentus adresu 135 W. 50th Street Niujorke, Niujorko valstijoje.

2011 m. vasario mėn. „Stan Lee Media“ byla prieš „Marvel“ dar kartą buvo atmesta.

2013 m. kovo mėn. „Feld Entertainment“ ir „Marvel“ susitarė pagal „Marvel“ personažus sukurti gyvą pasirodymą arenose. Taip pat buvo pristatyta nauja „Marvel“ popkultūros ir gyvenimo būdo žiniatinklio laida „Earth’s Mightiest Show“.

2013 m. rugpjūčio 22 d. „Marvel Entertainment“ paskelbė, kad ketina bendradarbiauti su „Hero Ventures“ rengdama turistinę produkciją / atrakcionus „The Marvel Experience“.

2014 m. balandžio mėn. Honkongo Disneilende buvo paskelbtas pirmasis „Marvel“ pasivažinėjimas „Disney“ pramogų parkuose – „Iron Man Experience“, kuris pirmą kartą atidarytas 2017 m. ir yra „Tomorrowland“ parke.

2009 m. rugsėjo 16 d. Džeko Kirbio turto įgaliotiniai bandė įsigyti kai kuriuos „Silver Age Marvel“ personažus ir įteikė pranešimus apie „Walt Disney Studios“, „20th Century Fox“, „Universal Pictures“, „Paramount Pictures“ ir „Sony Pictures“ veiklos nutraukimą. „Marvel“ bandė paneigti šiuos teiginius. Kirbio įgaliotiniai 2010 m. kovo viduryje padavė į teismą „Marvel“, kad panaikintų autorines teises ir galimybę pelnytis iš „Kirby“ komiksų kūrinių. Jungtinių Valstijų pietinės Niujorko apygardos teismas 2011 m. liepos mėn. priėmė sprendimą „Marvel“ naudai, o Jungtinių Valstijų Antrosios apygardos apeliacinis teismas 2013 m. rugpjūčio mėn. sprendimą patvirtino. 2014 m. kovo 21 d. Kirbio įgaliotiniai prašė peržiūrėti nutarimą ir 2014 m. kovo 21 d. kreipėsi į JAV Aukščiausiąjį teismą dėl bylos peržiūrėjimo, tačiau 2014 m. rugsėjo 26 d. šeima paprašė, kad byla būtų nutraukta.[11]

Danas Bucklis, „Marvel“ televizijos, leidybos ir prekės ženklo prezidentas, 2017 m. sausio mėn. buvo paskirtas „Marvel Entertainment“ prezidentu, išplečiant jo pareigas, įtraukiant žaidimus, pasaulinį prekės ženklo valdymą ir franšizės grupes. Ronas Richardsas 2017 m. spalį. prisijungė prie „Marvel Entertainment“ kaip viceprezidentas ir naujosios medijos atsakingasis redaktorius.

„Marvel New Media“ įžengė į naują areną 2017 m. gruodžio 5 d. paskelbusi apie „Wolverine: The Long Night“ – pasakojamąjį garso serialą. 2019 m. spalio 22 d. „Marvel“ ir „SiriusXM“ sudarė sutartį bendradarbiauti kuriant scenarijus ir nerežisuotų tinklalaidžių programas bei teminius tiesioginius renginius.

„Marvel Mania“ spalį „Marvel Entertainment“ parengė naują ikimokyklinio ugdymo programą „Marvel Super Hero Adventures“, kurią sudaro nedidelės apimties animacinis serialas, leidyba ir kiti produktai. 2017 m. gruodžio 7 d. „Marvel“ pristatė „Marvel Rising“ franšizę, daugiausia dėmesio skyrė naujiems vaikystės veikėjams, jų animacija prasidėjo 2018 m.

„Walt Disney Company Australia“ 2018 m. gegužės mėn. iš „Melbourne Stadiums Limited“ aštuoneriems metams įgijo pavadinimo į „Docklands“ stadioną teises ir įtraukė „Marvel“ prekės ženklą į pavadinimą. Komerciniu požiūriu stadionas nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. žinomas kaip „Marvel Stadium“.

Kevinas Feigas, „Marvel Studios“ vadovas, 2019 m. spalį buvo paskirtas „Marvel“ vyriausiuoju kūrybiniu specialistu, atsakingu už visą „Marvel Entertainment“ ir „Marvel Studios“ kūrybinę veiklą.

„Marvel Television“ ir „Marvel Family Entertainment“ reorganizavimo metu buvo priskirtos „Marvel Studios“, o „Marvel Entertainment “ prezidentas D. Bucklis atidavė įgaliojimus K. Feigui.

2019 m. gruodžio mėn. paskelbus, kad „Marvel TV“ perjungta į „Marvel Studios“, K. Feigis atleido visus televizijos ir animacijos skyrių viceprezidentus, taip pat ir Brianą Crosbį iš „Marvel Entertainment“ pramogų kūrybos direktoriaus pareigų.[12]

Veiklos padaliniai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bendrovės padalinių veikla nuo 2015 m.:

 • „Marvel Custom Solutions“ skyrius, komiksų knygų pritaikymas;[13]
 • „Marvel Brands“, LLC;
 • „Marvel Games“, padalinys, atsakingas už vaizdo žaidimų reklamą ir „Marvel“ intelektinės nuosavybės licencijavimą vaizdo žaidimų leidėjams;
 • „Cover Concepts, Inc.“;
 • „Marvel Worldwide, Inc.“, „Marvel Comics“.

Intelektinę nuosavybę kontroliuojančiosios bendrovės:

 • „Iron Works Productions “ LLC, filmo teisių filialas;
 • „Incredible Productions “ LLC (Delaveras), filmo teisių filialas;
 • „Marvel Characters, Inc“: dukterinė įmonė, turinti bendrąsias visų „Marvel Comics“ personažų teises;
 • „MVL Rights, “LLC: dukterinė įmonė, turinti „Marvel Comics“ personažų filmų teises (filmo planas sudarytas su „MVL Film Finance“ LLC);
 • „Marvel Characters B.V.“ (Nyderlandai);
 • „Marvel International Character Holdings “ LLC (Delaveras);
 • „Marvel Property, Inc.“ (Delaveras) įsteigta 1986 m. vasario 12 d. (buvusi „Marvel Entertainment Group, Inc.“);
 • „Marvel Music Groups“ (1981 m. –1989 m.) dukterinė muzikos leidybos įmonė;
 • „Marvel Productions“ (1981 m. –1989 m.);
 • „Mighty Marvel Music Corporation“ (1981 m. –1989 m.) dukterinė muzikos leidybos įmonė;
 • „Spider – Man Merchandising, L.P.“ (2001 m. –2013 m.) „Marvel“ ir „Sony Pictures Consumer Products Inc.“ bendra įmonė, kuriai priklausė teisės į licencijuotus su „Žmogumi – voru“ susijusius produktus;
 • „Welsh Publishing Group“ vaikų žurnalų leidėjas.

„Marvel New Media“

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Marvel New Media
Centrinė būstinėNiujorkas, Niujorko valstija, JAV
Svarbiausi darbuotojaiShanas Rahmanis (SVP and GM)

Ronas Richardsas (VP and vadovaujantis redaktorius)

Danas Silveris (VP, atsakingas už platformas ir turinį)
ProduktaiTinklalaidės
Svetainės
Transliacijos internetu

„Marvel New Media“ (dar vadinamą „Marvel Digital“) padalinį sudaro bendrovės svetainė, internetiniai vaizdo įrašų serialai ir tinklalaidė. Skaitmeninės laidos pagal naujas žiniasklaidos priemones yra „THWIP!“ „The Big Marvel Show“, „The Marvel Minute“, „Marvel LIVE“! ir „Marvel Top 10.“

2017 m. spalį R. Richardsas prisijungė prie „Marvel Entertainment“ kaip viceprezidentas ir naujosios žiniasklaidos vadovaujantis redaktorius, o Lorrainė Cink, laisvai samdoma „Marvel Digital“ eterio asmenybė, buvo paskirta vyresniąja kūrybine prodiusere. „Marvel New Media“ įžengė į naują areną 2017 m. gruodžio 5 d. paskelbusi pasakojimo garso serialą „Wolverine: The Long Night“.[14]

„Marvel New Media“ pristatė savo naują planą 2018 m. balandžio 7 d. Čikagos komiksų ir pramogų parodoje[15], o tų pačių metų kovo mėnesį „Marvel“ Shanas Rahmanis paskyrė vyresniuoju viceprezidentu ir naujosios žiniasklaidos generaliniu direktoriumi. 2019 m. balandžio 10 d. „Disney+“ paskelbė dešimties nerežisuotų serialų sąrašą, du iš jų yra „Marvel New Media“ projektai.[16]

2019 m. spalio 22 d. „Marvel“ ir „SiriusXM“ pasirašė daugiametę sutartį dėl režisuotų ir nerežisuotų tinklalaidės serialą, kuris prasidėjo 2020 m. Pirmosiose keturiose serijose yra įtraukti tokie personažai kaip „Black Widow“, „Hawkeye“, „Star-Lord“ ir „Wolverine“, o penktojoje serijoje vaidina visi keturi suplanuoti personažai. Neįrašytos internetinės transliacijos sąrašas apima pokalbių laidas, internetines transliacijas apie „Marvel “ istoriją iš šiuolaikinės popkultūros perspektyvos.[17]

Transliacijos internetu

 • „Earth’s Mightiest Show“ (2018 m. kovo mėn. – dabar). Savaitinis žiniatinklio serialas, kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas gerbėjams ir „Marvel“ kultūrai;
 • „Eat the Universe“;
 • „Marvel LIVE!“;
 • „The Marvel Minute“;
 • „Marvel Top 10“ (2017 m. – dabar);
 • „Marvel’s Hero Project“ (2019 m. lapkričio 12 d. – 2020 m. kovo 20 d.), sukurtas kartu su „Maggievision Productions“, skirtas „Disney+“; pasakoja apie jaunuolius, veikiančius savo vietos bendruomenėse;
 • „Marvel’s 616“ (dar bus pasklebta), sukurtas su „Supper Club“, skirtas „Disney+“. Antologijos dokumentinių filmų serijoje pasakojama apie„Marvel“ istorijų, veikėjų ir kūrėjų bei tikrojo pasaulio sankirtą;
 • „Marvel’s Storyboards“ (dar bus paskelbta), skirta „Disney+“. Renginį vedęs D. Quesadas kalbėjosi su studijos svečiais apie jų gyvenimo istoriją. Planuojama sukurti dvylika nuo 10 iki 15 minučių trukmės epizodų;
 • „This Week in Marvel “ (paleisti iš naujo);[18]
 • „THWIP!“ „The Big Marvel Show“;
 • „Women of Marvel“ (2014 m. birželis –?; atnaujinta 2018 m. vasario mėn. – dabar) – moterų požiūris į komiksų industriją.[18]

Interviu/nesurežisuota

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Pavadinimas Sezonai Epizodų skaičius Pradėta leisti Gamybos įmonė
„Marvel’s voices“ 1 53 2012 m. – dabar „Marvel New Media“
„Women of Marvel“ 1 265 2014 m. – dabar
„Marvel’s declassified“ 1 12 2020 m. – dabar „Marvel New Media“/ „Sirius XM“
„Marvel/Method“ 1 8 2021 m. – dabar
 1. MARVEL ENTERTAINMENT GROUP INC (Form Type: 10-K, Filing Date: 04/16/1998). [online] Available at: http://edgar.secdatabase.com/1964/95013698000700/filing-main.htm.Secdatabase (anglų) Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 2. Hicks, J.P. (1988). THE MEDIA BUSINESS; Marvel Comic Book Unit Being Sold for $82.5 Million. The New York Times (anglų). Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 3. Savage, M. (2015). Marvel Avenged: From financial ruin to the biggest film franchise in history. BBC News (anglų). Available at: https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-32379661. Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 4. UPI. Marvel sets $150 million Panini buyout. UPI (anglų) Available at: https://www.upi.com/Archives/1994/07/06/Marvel-sets-150-million-Panini-buyout/6520773467200/ ‌Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 5. E! Online. (1996). Marvel Files for Bankruptcy. E! (anglų). Available at: https://www.eonline.com/news/33907/marvel-files-for-bankruptcy. ‌Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 6. News, B. (2008). Perelman to Settle Marvel Suit. The New York Times (anglų). Available at: https://www.nytimes.com/2008/08/08/business/media/08comic.html. Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 7. web.archive.org. (2017). Court web snares Spider-Man | World news | The Guardian (anglų) Available at: https://web.archive.org/web/20171018190705/https://www.theguardian.com/world/2003/apr/27/film.filmnews. Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 8. Bing, J. and Bing, J. (2002). Inside Move: Rights snares had Spidey suitors weaving. Variety (anlgų) Available at: https://variety.com/2002/film/news/inside-move-rights-snares-had-spidey-suitors-weaving-1117867146/. Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 9. NBC News. Marvel sues over online role-playing game. NBC News (anglų). Available at: https://www.nbcnews.com/id/wbna6470845. Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 10. Wilkerson, D.B. Disney to acquire Marvel Entertainment for $4B. MarketWatch (anglų). Available at: https://www.marketwatch.com/story/disney-to-acquire-marvel-entertainment-for-4b-2009-08-31. Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 11. Patten, D. and Patten, D. (2014). Marvel & Jack Kirby Heirs Settle Legal Battle Ahead Of Supreme Court Showdown. Deadline (anglų). Available at: https://deadline.com/2014/09/jack-kirby-marvel-settlement-lawsuit-supreme-court-hearing-841711/. Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 12. Otterson, J. and Otterson, J. (2019). Marvel to Shutter Television Division. Variety (anglų). Available at: https://variety.com/2019/tv/news/marvel-television-jeph-loeb-1203432211/ [Accessed 5 Dec. 2021]. Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 13. News, A.B.C. (n.d.). Captain America Comic Pitches Skin Care Products. ABC News (anglų). Available at: https://abcnews.go.com/blogs/business/2013/06/captain-america-comic-pitches-skin-care-products/. Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 14. Rubin, R. and Rubin, R. (2017). Marvel to Launch Wolverine Podcast “The Long Night.” Variety (anglų). Available at: https://variety.com/2017/digital/news/marvel-wolverine-podcast-the-long-night-1202631236/ Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 15. Clark, T. (n.d.). An exec who helped start ESPN Films wants to use Marvel’s digital content to tell real-world stories. Business Insider (anglų). Available at: https://www.businessinsider.com/marvel-new-media-announces-new-line-up-dan-silver-interview-2018-4 [neveikianti nuoroda] Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 16. Goldberg, L. and Goldberg, L. (2019). Disney+ Unveils Robust Unscripted Slate Featuring Pair of Marvel Docuseries. The Hollywood Reporter (anglų). Available at: https://www.hollywoodreporter.com/tv/tv-news/disney-unveils-robust-unscripted-slate-featuring-pair-marvel-docuseries-1200876/ Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 17. Spangler, T. and Spangler, T. (2019). Marvel Creating “Substantial” Number of Exclusive Podcasts for SiriusXM. Variety (anglų). Available at: https://variety.com/2019/digital/news/marvel-podcasts-siriusxm-pandora-exclusive-1203378901/. Nuoroda tikrinta 2021-12-10
 18. 18,0 18,1 Clark, T. (n.d.). An exec who helped start ESPN Films wants to use Marvel’s digital content to tell real-world stories. [online] Business Insider. Available at: https://www.businessinsider.com/marvel-new-media-announces-new-line-up-dan-silver-interview-2018-4. [neveikianti nuoroda]