Martynas Stadnickis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Martynas Stadnickis
Stadnickiai
Stadnickių herbas
Stadnickių herbas
Gimė 1552 m.
Mirė 1628 m. (~76 metai)
Tėvas Stanislovas Mateušas Stadnickis
Motina Barbora Zborovska
Sutuoktinis (-ė) Ana Komarnicka,
Magdalena Bialobžecka
Vaikai Stanislovas,
Jonas Jurgis,
Mariana
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Martynas Stadnickis (apie 15521628) − ATR valstybinis veikėjas, Sanoko kaštelionas, Rusijos caraitės Marijos Mnišek vachmistras, Kšemenecų, Lenkijos Javorniko ir Rimanuvo valdytojas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lenkijos bajiorų Stadnickių giminės atstovas, herbo „Szreniawa“ savininkas. Kalvinisto Stanislovo Mateušo Stadnickio (m. 1563) ir Barboros Zborovskos sūnus, Stanislovo, Jono, Samuilo, Andžejaus, Petro, Mikalojaus ir Katerinos Stadnickių brolis.

Į jo valdų sudėtį įėjo Lenkijos-Javornikas su penkiais aplinkiniais kaimais. 1595 metais Martynas Stadnickis nupirko iš Zbignevo Senienskio Rimanuvo miestą. Visiškai atstatė bažnyčią Rimanuve.

Po Martyno mirties jo žmona pasirinko savo rezidencija Rimanuvą. 1605 metais po Peremyšlio seniūno Jono Tomo Drohojevskio (15351605) mirties jo pilis Jamne Dolne užgrobė Janas Krasickis, o po jo Martynas Stadnickis, kuris apgulė pilį, kur slėpėsi našlė Jadvyga Drohojevska. Dėl tiekimo trūkumo pilis buvo priversta pasiduoti M. Stadnickiui.

Mariana Stadnicka, vienintelė Martyno duktė, tapo Karūnos didžiojo ginklininko ir Krokuvos vaivados Mykoo Zebžydovskio (16131667) žmona. Po Martyno Stadniskio mirties Lenkijos-Javorniką su penkiais kaimais paveldėjo jo žentas Mykolas Zebžydovskis.

Martynas Stadnickis buvo auklėjamas kaip kalvinistas, po to perėjo į Romos katalikų tikybą, išvijo iš savo valdų pastorius ir perdavė bažnyčias katalikams.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Polski Słownik Biograficzny, t. 41, s. 405
Politinis postas
Prieš tai:
Jurgis Didinskis
POL Sanok COA.svg
Sanoko kaštelionai

16051609
Po to:
Andžejus Boguskis