Pereiti prie turinio

Martynas Marcelis Giedraitis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Martynas Marcelis Giedraitis
Giedraičiai (giminė)
Hipocentauras
Hipocentauras
Gimė 1545 m.
Aviliai
Mirė 1621 m. liepos 10 d. (~76 metai)
Videniškiai
Tėvas Matas Giedraitis
Motina Ona Krošinska
Sutuoktinis (-ė) Kotryna Rudaminaitė
Oną Aleknaitė Krivcaitė
Vaikai Su Kotryna Rudaminaite:
Mauricijus Kazimieras Giedraitis
Jadvyga Giedraitytė
Veikla Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės karinis, kultūros veikėjas.

Martynas Marcelis (Marcelalis) Giedraitis (1545 m.1621 m. liepos 10 d. Videniškiai, palaidotas bažnyčios Giedraičių mauzoliejuje) – Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės karinis, kultūros veikėjas.

Giminė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kilęs iš Lietuvos kunigaikščių Giedraičių giminės. Tėvas Matas Giedraitis. Su žmona Kotryna Rudaminaite (m. 1603 m. ar 1604 m.) turėjo sūnų Mauricijų Kazimierą ir dukterį Jadvygą. 1605 m. vedęs Oną Aleknaite Krivcaitę įgijo Panemunį ir Kurklius. Rezidavo Videniškiuose. XVI a. pabaigoje tėvonijoje pastatydino Mūrinius Videniškius pilį, išplėtė dvarą, su šeima pilyje gyveno. Skyrė lėšų atgailos kanauninkų vienuolynui įkurti ir naujai bažnyčiai miestelyje statyti (pastatyta 1630 m.), t. p. ir atgailos kanauninkų vienuolynui Panemunyje. Rėmė Vilniaus akademijos veiklą.

Valstybės tarnyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1586 m. Obelių dvaro su miestu ir valsčiumi valdytojas, nuo 1589 m. Ukmergės seniūnas, Bielsko laikytojas. Karinės karjeros pradžia sutapo su valdovo Stepono Batoro žygiais. Pasižymėjo per Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės karą su Švedija dėl Livonijos. Kristupui Radvilai Perkūnui nuo Ukmergės apskrities 1601 m. pristatė husarų būrį, kuris dalyvavo Kuoknesės mūšyje. Vadovavo apie 100 karių raitelių vėliavai per 1605 m. Salaspilio (Kirchholmo) mūšį. Nuo 1617 m. Mstislavlio vaivada.[1]

Politinis postas
Prieš tai:
Aleksandras Holovčinskis
Mstislavlio vaivada

16171621
Po to:
Jonušas Skuminas Tiškevičius

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Arimeta VojevodskaitėMartynas Marcelis Giedraitis. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VI (Fau-Goris). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. 638 psl.