Marso sfinksas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
1976 metų nuotrauka, davusi pradžią mitui (fotografavo Viking I)

Marso sfinksas, Marso veidas - 1976 m. Marso regione Cidonijoje Viking Orbiter darytoje nuotraukoje matomas į žmogaus veidą panašus darinys. Jo skersmuo apie 1,5 km. Netoli matomi ir šiek tiek Egipto piramides primenantys dariniai.

Greičiausiai tai yra natūrali formacija, tačiau paplitusi hipotezė ir apie dirbtinę jo kilmę. Iš to neretai vedamos išvados apie Marse egzistavusią gyvybę ir nežemišką civilizaciją.

Mitą išpopuliarino The Monuments of Mars: A City on the Edge of Forever (1987) knygos autorius Richard C. Hoagland.

Kompiuterinė vaizdo analizė

NASA teigia, kad veido įspūdis susidaro tik dėl šviesos ir šešėlių žaismo, tačiau toks paaiškinimas neretai laikomas vyriausybinės konspiracijos įrodymu.

Legendai populiarėjant, ji pasipilde naujomis detalėmis. Šalia Marso sfinkso „atrastos“ ir marsiečių piramidės, miestai, fortai. Pradėta teigti, kad Egipto piramides taip pat pastatė ateiviai iš Marso, kurie taip pat dalyvavo ir statant senovinius Peru oro uostus (Naskos dykumos piešiniai). Buvo bandoma visa tai susieti ir su javų ratais.

2001 metų nuotrauka – mažai teprimena veidą (fotografavo Mars Global Surveyor)

Labiausiai tikėtinas paaiškinimas, kad veidas ir piramidės yra natūralios uolų formacijos, atsiradusios dėl vėjų ir kitų natūralių gamtinių jėgų, tačiau neištyrus vietoje dirbtinės kilmės alternatyvą galutinai atmesti labai sunku. Vėlesnėje Mars Global Surveyor nuotraukoje objektas net pačiu geriausiu atveju panašus tik į labai senus griuvėsius.

Pastaruoju metu gauta daugiau šio darinio nuotraukų, geriau rekonstruotas trimatis vaizdas. [1] Šių nuotraukų aptarimuose minima, jog darinys atrodo tarsi turėtų akis ir šnerves. Trisdešimt metų po atradimo, formacija ir toliau skatina mitų ir konspiracijos teorijų kūrimą.

Taip pat skaitykite[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

NASA: unmasking the Face of Mars

Space.com

Commons-logo.svg Vikiteka: Marso sfinksas – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka