Mark Twain

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Markas Tvenas
angl. Mark Twain
TwainmarkSarony.jpg
Markas Tvenas
Gimė: 1835 m. lapkričio 30 d.
Florida, Misūris, JAV
Mirė: 1910 m. balandžio 21 d. (74 metai)
Redingas, Konektikutas, JAV
Veikla: amerikiečių rašytojas
Commons-logo.svg Vikiteka: Mark TwainVikiteka
Parašas
Mark Twain Signatures-2.svg

Samuelis Langhornas Klemensas (angl. Samuel Langhorne Clemens), labiau žinomas slapyvardžiu Markas Tvenas, (angl. Mark Twain; 1835 m. lapkričio 30 d. Floridos kaime, Misūrio valstijoje – 1910 m. balandžio 21 d. Redinge, Konektikuto valstijoje) – amerikiečių rašytojas, žurnalistas, visuomenės veikėjas.[1]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Markas Tvenas 15 metų

Semas Klemensas gimė Floridos kaime, Misūrio valstijoje, buvo trečias iš keturių išgyvenusių Džono ir Džeinės Klemensų vaikų. Ankstyvoj vaikystėj jo šeima persikraustė į Hanibalo miestelį, šis miestelis ir jo gyventojai aprašyti žymiausiuose Marko Tveno kūriniuose.

Tėvui 1847 m. mirus, vyriausias brolis Orionas pradėjo leisti laikraštį, į kurį Semas rašė straipsnius. Vėliau įsidarbino garlaivyje, kur dirbo iki pilietinio karo. Karo metu išvyko su broliu Orionu į Nevadą, kur šis įsidarbino gubernatoriaus sekretoriumi. Vėliau įsidarbino šachtininku, tikėdamasis praturtėti. Nepasisekus, pradėjo dirbti Virdžinijos miesto laikraštyje, kur pirmą kartą panaudojo Marko Tveno slapyvardį.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Markas Tvenas publikavo per 50 literatūrinių darbų. Žinomiausi – „Tomo Sojerio nuotykiai“ (1876), „Princas ir elgeta“ (1882), „Heklberio Fino nuotykiai“ (1884). 1906–1907 metais jis pats publikavo savo autobiografiją dvidešimt penkiais atskirais straipsniais žurnale „North American Review“.[2] Pilna jo autobiografija atskiru leidimu pirmą kartą buvo publikuota tik po jo mirties 1924 metais.[3][4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Twain Mark (Markas Tvenas), tikr. Samuel Langhorne Clemens. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XXIV (Tolj–Veni). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2015. 276 psl.
  2. „Mark Twain’s own autobiography: the chapters from the North American review“, Marko Tveno autobiografija: skyriai iš „North American Review“, Google Books. Tikrinta 2011-11-30.
  3. „The Autobiography of Mark Twain Summary & Study Guide“. eNotes.com.
  4. „Autobiography of Mark Twain Volume 1: Introduction“

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose