Markė (pinigai)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Markė (vok. Mark) – kai kurių Europos valstybių naudojamo ar naudoto piniginio vieneto bendras pavadinimas. Šiuo pavadinimu šiuo metu cirkuliuoja vienintelė valiuta – konvertuojamoji markė (Bosnija ir Hercegovina).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Markės pavadinimas yra kilęs nuo viduramžių germanų svorio mato, kuris buvo maždaug lygus 249 g (8 trojos uncijos). Paprastai jis buvo prilyginamas pusei vietinio svaro. Ilgą laiką šis svorio matas buvo pagrindinis pinigų apskaitos vienetas germanų kraštuose ir Britanijoje, bet tokio tipo monetos nebuvo kaldinamos. Pradėjus kaldinti šilingų monetas, šiaurinėje Vokietijoje ir Skandinavijoje markė buvo prilyginta 16 šilingų/skilingų (svaras, tuo tarpu, buvo prilyginamas 20 šilingų). Hamburge šis vienetas (Hamburgo markė) buvo svarbus ir stabilus pinigų apskaitos vienetas.

Anglijoje ir Škotijoje jis prilygintas 13 šilingų ir 4 pensams. Pirmą kartą kaip sidabrinė moneta markė nukaldinta Škotijoje (kaip merkas) XVI a. pabaigoje. Ji buvo lygi 13 šilingų ir 4 pensams, bet vėliau prilyginta 14 šilingų.

Kaip valstybinė valiuta markės pavadinimas pirmą kartą panaudotas 1871 m., po Vokietijos susivienijimo. Aukso markė (vok. Goldmark) tapo pagrindiniu Vokietijos piniginiu vienetu. Ši markė buvo pririšta prie aukso standarto (2790 markės atitiko apie 1 kg aukso vertės). 1914 m. aukso markę atrišu nuo aukso standarto, pradėta leisti popierinė markė (vok. Papiermark), kuri dėl hiperinfliacijos 1923 m. pakeista rentenmarke (vok. Rentenmark). 1924 m. Vokietijoje įsigalėjo reichsmarkė, kuri išsilaikė iki 1948 m. Padalinus Vokietiją, Rytų Vokietijoje įvesta Rytų Vokietijos markė, o Vakarų Vokietijoje – Vokietijos markė, kuri išbuvo Vokietijos valiuta iki 2002 m.

Markės pavadinimo pinigai buvo diegiami ir Vokietijos kolonijose. Tai buvo Naujosios Gvinėjos markė ir Vokietijos Pietvakarių Afrikos markė. Taip pat Vokietijos markės pavyzdžiu savo valiutas pavadino kai kurios Europos valstybės: Suomija (Suomijos markė, 1860–2002), Lenkija (Lenkijos markė, 1917–1924), Estija (Estijos markė, 1918–1927) ir Bosnija ir Hercegovina (Konvertuojamoji markė, nuo 1998).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]