Marjinka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Marjinka
ukr. Ма́р’їнка
Maryinka014.jpg
Kazanės ikonos soboras
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė Ukrainos vėliava Ukraina
Sritis Donecko sritis Donecko sritis
Rajonas Pokrovsko rajonas
Įkūrimo data 1844 m.
Gyventojų (2022[1]) 9 089
Plotas 13,74 km²
Tankumas (2022[1]) 661 žm./km²
Altitudė 152 m
Commons-logo.svg Vikiteka Marjinka

Marjinka (rus. Марьинка, ukr. Ма́р’їнка) – miestas Ukrainos pietryčiuose, Donecko srities Pokrovsko rajone. Iki Marjinkos rajono panaikinimo 2020 m. buvo jo centras ir rajono reikšmės miestas. Marjinka yra Donecko aglomeracijos dalis. Įsikūrusi netoli Krasnohorivkos geležinkelio stoties, prie Osykovos upės, kuri yra Vovčios upės intakas (Dniepro baseinas). Marjinka rytuose ribojasi su Donecko miesto Petrovskio rajonu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miesto pradžia[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kazokai ir valstiečiai iš Černigovo, Poltavos ir Charkovo gubernijų čia apsigyveno nuo 1844 m. 1859 m. čia gyveno 1316 žmonių (buvo 220 namų ūkių). 1874 m. Marjinka tapo Mariupolio apskrities valsčiaus centru. Marjinkos gyventojai dirbo Trudovskio ir Voznesenskio rūdos kasyklose. 1869 m. atidaryta parapinė mokykla, 1896 m. – vienklasė žemesnioji mokykla su trejų metų mokymo laikotarpiu. Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse kaime buvo 524 namų ūkiai.

1918–1919 m. Marjinką kontroliavo Austrijos-Vokietijos, Baltagvardiečių ir Raudonosios armijos.

TSRS laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1920 m. balandžio 16 d. Marjinka tapo Donecko gubernijos Juzovskio rajono dalimi. 1922 m. įkurta pirmoji žemės ūkio komuna „Pobeda“. 1928 m. į kaimą perkelta Pirjatyno pedagoginė mokykla. 1932 m. įkurta mašinų-traktorių stotis. 1938 m. Marjinka gavo miesto tipo gyvenvietės statusą. Iki 1941 m. buvo baigta elektrifikacija ir radiofikacija, veikė dvi vidurinės mokyklos, klubas, biblioteka.

Po Vokietijos–TSRS karo buvo pastatyta nemažai pramonės įmonių. 1951 m. pradėjo veikti Marjinkos duonos kepykla, 1953 m. atidarytas naujas akmens anglies telkinių rajonas „Pietų Donbasas“, 1959 m. pastatyta padangų remonto gamykla. 1963 m. rekonstruotas Marjinkos pieno kombinatas, pastatytas vandens rezervuaras. 1977 m. kovo 28 d. miesteliui suteiktos miesto teisės.

DLR ir Ukrainos karinis konfliktas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2014 m. liepą ir rugpjūtį Marjinka atsidūrė prie fronto linijos tarp Donecko Liaudies Respublikos ir Ukrainos karinių pajėgų. Buvo pakartotinai apšaudoma, žuvo dešimtys žmonių.

2015 m. birželio pradžioje Marijnkos ir Krasnohorivkos apylinkėse kelias valandas vyko intensyvūs mūšiai, kurių metu buvo naudojama sunkioji ginkluotė. BBC žurnalistas apskaičiavo, kad šis susirėmimas buvo didžiausias nuo antrojo Minsko susitarimo pasirašymo 2015 m. vasario mėn.

Rusijos ir Ukrainos karinis konfliktas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rusijai įsiveržus į Ukrainą, netoli Marjinkos įvyko įnirtingi Donecko Liaudies Respublikos karinių pajėgų ir Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 54-osios mechanizuotosios brigados bataliono susirėmimai. 2022 m. Rusijos invazijos į Ukrainą metu, vykstant koviniams veiksmams, miestas buvo visiškai sunaikintas Rusijos pajėgų.[2]

Pramonė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki Rusijos ir Ukrainos kovinių veiksmų mieste veikė padangų remonto gamykla (pastatyta 1959 m.), maisto pramonės įmonės (Marjinkos pieno produktų gamybos įmonė „Laktis“ – apie 50 pavadinimų aukštos kokybės, ekologiškai švarių produktų moderniose pakuotėse), kepykla, Marjinkos maisto produktų gamykla – čia gamintos kruopos, miltai, augalinis aliejus, chalva ir kita. Anksčiau veikė Ševčenkos vardo kolūkis „Pobeda“. Daugiau kaip 40 proc. dirbančiųjų dirbo pramonėje.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miesto įžymios vietos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Kazanės ikonos soboras
  • Paminklas žuvusiems Didžiajame Tėvynės kare
  • Marijinkos rajono kultūros rūmai (Vorošilovo prospektas)
  • Regioninė Didžiojo Tėvynės karo veteranų ligoninė (Osipenkos gatvė)

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. pop-stat.mashke.org / Україна / Ukrajina
  2. „Russian invaders rejoice at "apocalypse" in fully destroyed Marinka“ (anglų). Ukrainska Pravda. 2023-03-05. Nuoroda tikrinta 2023-03-06.