Margaritos sala

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 11°1′ š. pl. 64°10′ v. ilg. / 11.017°š. pl. 64.167°r. ilg. / 11.017; 64.167

Margaritos salos paplūdimiai
La Galeros fortas

Margaritos sala (isp. Isla Margarita) yra Venesuelai priklausanti ir 40 km nutolusi nuo jos sala, esanti Karibų jūroje šiaurės vakaruose nuo Venesuelos, tik 11º nuo ekvatoriaus. Margaritos salos dydis 1150 km², didžiausias atstumas tarp šiaurės ir pietų pakrantės – 33 km, tarp rytinės ir vakarinės – 64 km. Saloje gyvena 425 000 gyventojų. Sostinė – La Asunsjonas (La Asuncion). Įeina į Nueva Espartos valstiją.

Klimatas jūrinis tropinis. Nėra ryškių sezonų skirtumų, temperatūra saloje svyruoja nuo 26 °C sausį iki 36 °C rugsėjį.

Margaritos salą atrado Kristupas Kolumbas. Dėl gausybės netoliese randamų perlų, ispanai įkūrė miestą Nueva Cadiz. 1542 m. regioną sukrėtė didelis povandeninis žemės drebėjimas ir likę gyvi gyventojai persikėlė į didžiausią salą Nuevą Espartą, vėliau pavadintą Margaritos vardu. XVI-XVII amžiais dėl šio regiono varžėsi Nyderlandai, Anglija, Prancūzija bei Ispanija.
Dabar 48 % salos teritorijos yra saugoma valstybės. Macanao pusiasalyje išsidėstęs nacionalinis parkas „Laguna de La Restinga“, užimantis 18 850 hektarų teritorijos.

Politinė Margaritos salos sostinė yra La Asunsjonas (La Asuncion). 1565 m. įkūrė kapitonas Pedro Gonzales de Albornoz. 1570 m. pradėta statyti bažnyčia „La Iglesia de nuestra Senora de la Asuncion“ – viena seniausių bažnyčių visoje Venesueloje.

Didžiausias salos miestas yra Porlamaras. 1534 m. ispanų šventikas Francisko Villacorta įkūrė kaimelį Villa de Espiritu Santo (Šventosios Dvasios kaimas) ir pastatė jame bažnyčią. Dėl nuolatinių piratų puldinėjimų gyventojai buvo priversti pasitraukti į kalnus. Laikui bėgant, buvusios gyvenvietės išaugo į du miestus – dabartinį Porlamarą ir „Valle de Espirtu Santo“. Dabar Porlamaras laikomas Margaritos salos prekybos, pramogų, visuomeninio ir valstybinio gyvenimo sostine. Jame gyvena didžiausia salos gyventojų dalis. Porlamare gražiai dera kolonijinio stiliaus pastatai ir modernūs šiuolaikiniai dangoraižiai.

Senas ir ne mažiau žavus Margaritos salos miestas – Pampataras, kilęs iš mažo žvejų kaimelio. Ispanai apstatė šį kaimelį pilimis ir fortais.

Pagrindiniai verslai – turizmas, komercinė žvejyba ir statyba.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]