Margaritos sala

Koordinatės: 11°1′ š. pl. 64°10′ v. ilg. / 11.017°š. pl. 64.167°r. ilg. / 11.017; 64.167
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

11°1′ š. pl. 64°10′ v. ilg. / 11.017°š. pl. 64.167°r. ilg. / 11.017; 64.167

Margaritos salos paplūdimiai
La Galeros fortas

Margaritos sala (isp. Isla Margarita) – Venesuelai priklausanti ir 40 km nutolusi nuo jos sala, esanti Karibų jūroje šiaurės vakaruose nuo Venesuelos, tik 11º nuo ekvatoriaus. Įeina į Nueva Espartos valstiją.

Saloje gyvena 425 000 gyventojų. Sostinė – La Asunsjonas (La Asuncion).

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Margaritos salos dydis 1071 km²,[1] didžiausias atstumas tarp šiaurės ir pietų pakrantės – 33 km, tarp rytinės ir vakarinės – 64 km.

48 % salos teritorijos yra saugoma valstybės. Macanao pusiasalyje išsidėstęs nacionalinis parkas „Laguna de La Restinga“, užimantis 18 850 hektarų teritorijos.

Klimatas jūrinis tropinis. Nėra ryškių sezonų skirtumų, temperatūra saloje svyruoja nuo 26 °C sausį iki 36 °C rugsėjį.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Margaritos salą atrado Kristupas Kolumbas. Dėl gausybės netoliese randamų perlų, ispanai įkūrė miestą Nueva Cadiz. 1542 m. regioną sukrėtė didelis povandeninis žemės drebėjimas ir likę gyvi gyventojai persikėlė į didžiausią salą Nuevą Espartą, vėliau pavadintą Margaritos vardu. XVIXVII amžiais dėl šio regiono varžėsi Nyderlandai, Anglija, Prancūzija bei Ispanija.

Gyventojai ir kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Politinė Margaritos salos sostinė yra La Asunsjonas (La Asuncion). 1565 m. įkūrė kapitonas Pedro Gonzales de Albornoz. 1570 m. pradėta statyti bažnyčia „La Iglesia de nuestra Senora de la Asuncion“ – viena seniausių bažnyčių visoje Venesueloje.

Didžiausias salos miestas yra Porlamaras. 1534 m. ispanų šventikas Francisko Villacorta įkūrė kaimelį Villa de Espiritu Santo (Šventosios Dvasios kaimas) ir pastatė jame bažnyčią. Dėl nuolatinių piratų puldinėjimų gyventojai buvo priversti pasitraukti į kalnus. Laikui bėgant, buvusios gyvenvietės išaugo į du miestus – dabartinį Porlamarą ir „Valle de Espirtu Santo“. Dabar Porlamaras laikomas Margaritos salos prekybos, pramogų, visuomeninio ir valstybinio gyvenimo sostine. Jame gyvena didžiausia salos gyventojų dalis. Porlamare gražiai dera kolonijinio stiliaus pastatai ir modernūs šiuolaikiniai dangoraižiai.

Senas Margaritos salos miestas – Pampataras, kilęs iš mažo žvejų kaimelio. Ispanai apstatė šį kaimelį pilimis ir fortais.

Pagrindiniai verslai – turizmas, komercinė žvejyba ir statyba.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Margaritos salos panorama

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Margaritos sala. Visuotinė lietuvių enciklopedija. Nuoroda tikrinta 2021-10-21.